Bugun...
Bizi izleyin:81 Yaşındaki Hastaya Koroner By-Pass Ameliyatı Yapıldı

Tarih: 27-08-2021 13:31:04 Güncelleme: 27-08-2021 13:33:04 + -


81 yaşındaki Fettah Uçan isimli vatandaşın iki büyük damarının yüzde 99 oranında daralarak tıkanması üzerine Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesinin uzman hekimlerince Koroner By-Pass ameliyatı yapıldı. 81 yaşındaki Fettah Uçan’ın ameliyat sonrasında sağlığına kavuşarak taburcu edildi.


81 Yaşındaki Hastaya Koroner By-Pass Ameliyatı Yapıldı

Çanakkale’nin Yenice’de yaşayan 81 yaşındaki Fettah Uçan evinde aniden rahatsızlanması üzerine Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Burada Kardiyoloji uzmanı Dr. Alper Çil tarafından yapılan Koroner Anjiyografi sonucunda ana koroner damarının tamamen tıkandığı, diğer 2 büyük damarının da yüzde 99 oranında daraldığı ve tıkanmak üzere olduğu anlaşıldı. Koroner bypass ameliyatı kararı alınan hastaya Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı Dr. Engin Gürcü ve Dr. Buğra Destan tarafından bypass ameliyatı yapıldı. Son derece başarılı geçen ameliyatın ardından hızla iyileşerek sağlığına kavuşan hastamız hayata yeniden dönerek ameliyattan 6 gün sonra evine taburcu edildi.

 

“HASTAMIZI TABURCU ETMİŞ OLMANIN GURURUNU YAŞIYORUZ”
Yaşlı hastalarda koroner bypass ameliyatında komplikasyon görülme oranının daha yüksek olduğuna dikkat çeken Dr. Engin Gürcü  “Felç, böbrek ve solunum yetmezliği gibi komplikasyonların yanı sıra yaraların geç iyileştiği durumlarla da karşılaşılabiliyoruz. Yaşlı hastalarda kalp damarları dışındaki damarlarda mesela beyni besleyen damarlarda kireçlenmeler, kolesterol plaklarının birikmesi gibi durumlar biraz daha fazla oluyor. O nedenle ameliyat sonrası komplikasyon risklerinin artabilme ihtimali var ama bu hiçbir zaman ameliyata engel değil. Çünkü ameliyat öncesi detaylı bir tarama yaparak risk durumuna bakıyoruz. Özellikle beyine giden damarları gözden geçiriyoruz. Gerekirse daha ileri tetkikler yaparak ameliyat sonrası oluşabilecek riskler varsa onları saptıyoruz. Ardından da hastayla ve yakınlarıyla durumu değerlendirerek bir karar veriyoruz. 81 yaşındaki hastamızda yapılan kontroller sonrası ameliyat için uygun olduğunu belirledik ve ailesinin de onayı ile operasyon kararı verdik. Birçok hastanenin risk olarak gördüğü ve kabul etmediği bu ameliyatı yaklaşık üç saatte, üç damara bypass uygulayarak tamamladık. Ameliyat sonrası iki gün yoğun bakım ünitesinde kalan ve hiçbir komplikasyon gelişmeyen hastamızı taburcu etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

 

81 yaşındaki Fettah Uçan’a geçmiş olsun dileklerini ileten Başhekim Op. Dr. Hasan Keser “KVC ekibimizde şu an 5 Kalp Damar Cerrahisi Uzmanımız mevcut. Başarılı ekibimizle her yıl ortalama 200 civarında kalp ameliyatı yapılmaktadır. Çalışmalarımızı her zaman bir üst seviyeye taşıyarak halkımıza kaliteli hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

 
Bu haber 1191 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI