thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:8 Yıl oldu.. Vatandaş İsyanda.. "Bıktık Artık.."

Tarih: 04-11-2020 10:14:33 Güncelleme: 04-11-2020 10:33:33 + -


Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Çanakkale’de deprem korkusuyla yaşayan yürekleri ağızlarında yaşayan Sosyal Konutlar sakinleri isyan noktasında.. Yılan hikâyesine dönen Sosyal Konutlar bölgesinde yaşayan vatandaşlar siyasilerin en ufak bir çaba harcamamasına tepki gösteriyorlar.


8 Yıl oldu.. Vatandaş İsyanda..

Birinci derece deprem bölgesinde bulunan Çanakkale’de deprem korkusuyla yaşayan yürekleri ağızlarında yaşayan Sosyal Konutlar sakinleri isyan noktasında.. Yılan hikâyesine dönen Sosyal Konutlar bölgesinde yaşayan vatandaşlar siyasilerin en ufak bir çaba harcamamasına tepki gösteriyorlar.

 

Yıllar önce kentsel yenileme çalışması kapsamında Çanakkale Belediyesi harekete geçerek bölgede yenileme çalışması gerçekleştirilecekti. Sosyal konutlar bölgesi yıkılacak yapılan ulusal çaptaki proje yarışmasıyla da seçilen projeye uygun olarak bölge yeniden yapılacaktı. Fakat 8 yıldır en ufak adım dahi atılamıyor!

 

BAKANLIK DOSYAYI BİR TÜRLÜ ONAYLAMADI.. İNŞAAT MALİYETLERİ ARTTI!

Belediye proje için Sosyal Konutlarda konut sahiplerinden gerekli imzaları ve izinleri topladı, bölgenin etüt çalışmalarını da tamamlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dosyayı gönderdi. Yıllardır bakanlıktan onay çıkması beklendi. Bu süreçte bakanlık dosya ile ilgili olarak Belediye’ye dosyayı birçok kez geri göndererek yeni isteklerde bulundu. Belediye başkanlığı gerekli evrakları teslim etmesine rağmen halen bölge riskli alan ilan edilemedi.

TURAN: “RİSKLİ ALAN İLAN EDİLDİ, BELEDİYE ADIM ATMALI” DEMİŞTİ..

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Elazığ depremi sonrasında 2 Şubat 2020 tarihinde; Çanakkale'de depreme dayanıksız 980 konut için düğmeye basıldığını açıklamıştı. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının sosyal konutları 'riskli alan' ilan ettiğini duyurmuş devamında da; “Bundan sonra belediye kendi işini yapacak ve hangi bina yıkılacak, hangi zamanda yıkılacak, hangi yerde ne yapılacak, hangi çalışma yapılacaksa bakacak. Biz yine emrindeyiz, iş yapılsın yeter ki. Ama sosyal konutlardaki işin esası belediyenin adım atması. Çünkü bakanlık kendine ait olan alanı inceledi, izinleri verdi onayı da verdi. Bundan sonra belediye adım atacak, biz de omuz vereceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

GÖKHAN: “RİSKLİ ALAN İLAN ETME YETKİSİ CUMHURBAŞKANLIĞINDA” DEDİ..

Turan’ın açıklamalarını bölgede sevinçle karşılanmış, gözle Çanakkale Belediyesine çevrilmişti. Ancak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın açıklaması ile sevinçler kısa sürdü; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Çanakkale’deki Sosyal Konutlar için almış olduğu Riskli Alan Kararı bulunmuyor. Riskli alan ilan etme yetkisi Cumhurbaşkanlığındadır. Sayın Cumhurbaşkanının da böyle bir kararı yoktur..”

 

VATANDAŞ İSYANDA: “BİR ŞEY YAPMAYACAKSANIZ SÖYLEYİN..”

Yaşanan son İzmir depremi sonrasında bölgede yaklaşık 980 konutta yaşayanların yürekleri bir kez daha ağızlara geldi. 8 yıldan buyana hiçbir çalışma yapılamazken; vatandaşlar kendi oturdukları binalarda geniş çaplı güçlendirme çalışması dahi yapamıyorlar. Sosyal konutlar bölgesinde yaşayan ve adının açıklanmasını istemeyen bir vatandaş Aynalı Pazar gazetesine yaptığı açıklamada; “2013 yılından bu yana burası için bir çalışma yapılmasını bekliyoruz. Ancak bir türlü sorunlar çözülmüyor. Haliyle bizlerde oturduğumuz binalara bakım, güçlendirme çalışması yaptıramıyoruz. Çünkü bu çalışmalar da son derece yüksek maliyetli çalışmalar. En azından bize bir şey yapmayacaklarsa artık söylesinler. Bu evler bizlere mezar olmasın. Net olsunlar; bizde ona göre binalara güçlendirme çalışması yaptıralım, bakımlarını yaptıralım, kendi başımızın çaresine bakalım” ifadelerini kullandı.
Bu haber 4498 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI