thejrc.org
Bugun...
Bizi izleyin:"7/24 Engelsiz Kitap Kafesi" Açıldı

Tarih: 25-07-2019 11:02:48 Güncelleme: 25-07-2019 11:05:48 + -


Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Ensar Vakfı Çanakkale Şubesi tarafından Engelli bireylerin, bilgi, görgü, etkinlik ve Sosyal becerilerini arttırabilecekleri, boş vakitlerini güvenli, huzurlu bir ortamda değerlendirmelerini sağlayabilecekleri, birbirlerini tanımalarını ve kaynaşmalarını sağlayabilecekleri Engelsiz Kitap Kahve açıldı.Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında Ensar Vakfı Çanakkale Şubesi tarafından Engelli bireylerin, bilgi, görgü, etkinlik ve Sosyal becerilerini arttırabilecekleri, boş vakitlerini güvenli, huzurlu bir ortamda değerlendirmelerini sağlayabilecekleri, birbirlerini tanımalarını ve kaynaşmalarını sağlayabilecekleri Engelsiz Kitap Kahve açıldı.

 

Engelsiz Kitap Kahve açılış programına; Vali Orhan Tavlı, Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat,  AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, ENSAR Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader, ENSAR Vakfı Çanakkale Şube Başkanı Sebahattin Güner, Kurum Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Açılış töreninde konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan "Şehrimizin her anlamda marka değerinin artması için halkımıza milletimize en önemlisi şehitlerimize layık olmak için gece gündüz çalışıyoruz. Bu millet bize hep sahip çıktı. Seçim oldu oy verdi, ekonomik sorun oldu sabretti 15 temmuz oldu can verdi. O yüzden bu millete bizim vefa borcumuz var, can borcumuz var  daha çok çalışacağız. Son dönemde Çanakkale’miz köprüsünden OSB’sine bir çok anlamda yatırım aldı ulusal projelerle adından söz ettirdi. Bugün engelli kardeşlerimiz için kıymetli bir iş yapılacak. Burada çay, kahve içecekleri, kitap okuyacakları, oyun oynayacakları ve güven duyacakları bir mekandan söz ediyoruz. Spor Bakanlığımız ile Ensar Vakfının ortak bir projesiyle Çanakkale’de ki bir açığın azda olsa kapatılması imkanı yaşayacağız. Eğer bu şehirde hala engelsiz bir yaşam imkanı yoksa, hala kaldırımda yolda engellinin rahat yürüyeceği imkanlar yoksa hepimizin kusuru. Başta Belediye tüm kurumlar bu şehre A dan Z’eye tarayarak bakarak, engelli bir arkadaşımız evinden çıktığında sinemasına, okuluna, parkına kendi kendine gidip gelecek imkanı yoksa bu engel bizim engelimizdir. Engelsiz olan biz oluruz. O yüzden tüm kurumlarımızın engelli kardeşlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışma yapması gerekiyor. Hükümetimiz zaten bu konuyu özenle değerlendiriyor. 2005 yılında engelli kanunun büyük bir titizlikle çıkarttık. 2017’de BM’nin engelli haklarıyla ilgili sözleşmesini imzalayarak taraf ülke olduk. 2010’da engelliler için pozitif ayrımcılık maddesini ana yasaya ekleyerek ekstra gündem yapma imkanı verdik. Engelli istihdamımız 2002 yılında Türkiye genelinde 5 bin 700’dü. Bugün bu sayı 52 bin’e geldi. Daha iyi olacak inşallah. Hiçbir kardeşimizin evde mahkum olmasını kabul etmeyiz. Bugünde vakfımızın güzel bir çalışmasına imza atıyoruz. FETÖ’nün sevmediği ne kadar dernek ve vakıf varsa hep iftiralara, yanlış ithamlara maruz kaldı ama insanlar bunu gördü ve aştı” dedi.

 

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu” Bizler sizlerin seçimlerinden hemen sonra Meclise geçtik ve yoğun bir programa dahil olduk. Üst üste kanunlar çıkardık. O seçim döneminde yapamadığımız işleri daha detaylı yapmaya çalıştık. Son bir ayda Turizm Teşvik Yasasını çıkardık. Turizm Teşvik Yasasında Çanakkale’de belki bir çoğunuzun haberinin olmadığı, denizin altına dalışla ilgili bir sıkıntımız vardı. Askeri alan olduğu için dalış yapılamıyordu. Ancak çıkarttığımız yasayla, özel bir izinle Çanakkale’de denizin altında  60 dan fazla yatan gemilerimiz var ve orada aslında şehitliğimizin üstü kadar altıda bizim müze. Bunlar için özel bir izin çıkarttık. Bu dalış turizmi dünyada  Türkiye’nin sadece % 1 döviz elde edebildiği bir turizmdi. Ama biz %30'ları hedefliyoruz. İnşallah bugün Çanakkale’ye gelecek olan yabancı turist demek döviz demek ve sizlerin de aslında ürünlerinin, mahsullerinin ve köylerinin şehrimize daha da değer kazandırmasıdır. O yüzden de hepinize hayırlı uğurlu olsun demek istiyoruz. Biz bunun haricinde 11. Kalkınma Planını onayladık. Bu planla birlikte Türkiye’nin 15 yılını planladık. 15 yılın sonunda işsizlik oranını % 10ların altına düşürmeyi, 4,5 milyon daha ekstra istihdam alanı  oluşturmayı, ayrıca Ezine Gıda OSB sinin de içinde olduğu, 64 OSB nin planının yapılmasını sağladık. Daha çok iş yapabiliriz, çok şey yapabiliriz birlikte” dedi.
Bu haber 4000 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
  18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi 108'nci Yıldönümü
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
VİDEO GALERİ
YUKARI