Bugun...
Bizi izleyin:40 Kişilik Sınıflara Kendi Çocuklarınızı Gönderecek Misiniz?

Tarih: 12-10-2021 13:48:44 Güncelleme: 12-10-2021 13:49:44 + -


Pandemi salgınına rağmen yüz yüze eğitimin başlatılması, okullarda peşi sıra hızla salgının yayılmasına ve sınıfların, okulların karantinaya alınmasıyla sonuçlandı. Dersliklerin 40’ar kişilik hale getirilmesine CHP İl Başkanlığından tepki geldi.


40 Kişilik Sınıflara Kendi Çocuklarınızı Gönderecek Misiniz?

Pandemi salgınına rağmen yüz yüze eğitimin başlatılması, okullarda peşi sıra hızla salgının yayılmasına ve sınıfların, okulların karantinaya alınmasıyla sonuçlandı. Dersliklerin 40’ar kişilik hale getirilmesine CHP İl Başkanlığından tepki geldi.

 

CHP İl Başkanlığı yayınladığı basın açıklamasında uzaktan eğitim ile ilgili eleştirilerini yineleyerek; “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye de pandeminin tüm olumsuzluklarından nasibini aldı. Özellikle bu süreçte eğitim alanında yaşanan sorunlar, aksaklıklar zaten yıllardır yerine oturtulamamış eğitim sistemini kocaman bir kör düğüm haline getirdi. Sürece baktığımızda Uzun vadede çocukların toparlanması çok zor çünkü hemen hemen iki yıllık bir süreçte çözüm odaklı bir eğitim modülü bulunamayıp Eba TV gibi bir eşit olmayan herkesin ulaşımına imkân sağlanamayan bir çözüm bulduklarını sandılar ama unuttukları bir şey vardı herkesin evinde İnterneti, tableti hatta televizyonu yoktu” ifadelerine yer verildi.

 

“EĞİTİM ADI ALTINDA GÖSTERMELİK..”

CHP İl Başkanlığınca yayınlanan açıklamanın devamında; “Eğitim hakkı temel haklarımız arasında yer almaktadır burada bu hakkı sağlayacak kişi de sosyal bir devlet olduğunu Anayasa ile beyan eden devlettir. Bunu yaparken de fırsatlara eşit erişim hakkını hesaba katmalıdır. Sadece birkaç okula tablet dağıtmakla sorun giderilmiyor maalesef. Eğitimin bu kadar basit, bu kadar kalitesiz olduğu bir dönemde bir de pandemi koşulları eklenince ülkede eğitim adı altında sadece göstermelik bir takım çalışmaların yapıldığını hep birlikte izledik, çocuklar sınavlara girmeden, tek bir cümle öğrenemeden sınıf geçtiler şimdi de okulları açtılar ama ne hijyen ne de sosyal mesafe kuralları göz önünde” denildi.

 

“YURT SORUNU BAMBAŞKA BİR MESELE..”

Kiraların artması ve öğrencilerin yeteri kadar yurt bulamaması sorunlarını da hatırlatan CHP İl Başkanlığı; “Sınıfların hijyen koşullarına uygun olmaması, sosyal mesafe kurallarına bırakın uymayı sınıfta 40 kişinin olması normal koşullarda bile sorunken şuanda çocukların ve halkın da gitgide endişelenmesine, riski iyice büyütmesine neden oluyor. Ayrıca üniversite öğrencilerinin yurt sorunu bambaşka bir mesele, AKP hükümeti öğrencilere yurt açmak yerine öğrencileri cemaatlerin, tarikatların kucağına mahkûm ediyor tıpkı geçmişte de olduğu gibi” eleştirilerinde bulundu.

 

“40 KİŞİLİK SINIFLARA KENDİ ÇOCUKLARINIZI GÖNDERECEK MİSİNİZ”

Milli Eğitim Bakanlığınca alınan 40’ar kişilik sınıf uygulamasını da eleştiren CHP Yönetimi; “Peki, sormak istiyoruz: bunları görmezden gelmeye devam mı edeceksiniz? Siz görmek istemedikçe biz tüm bu sorunları size göstermeye devam edeceğiz çözüm noktalarıyla birlikte, sizler eğitimi yobaz bir hale getirirken bizler çocuklarımızın haklarını gözeteceğiz yurt sorunu, hijyen sorunu, özellikle sınıf içinde sosyal mesafe sorunu, üniversite mezunlarının istihdam sorunu! Hiçbirini görmezden gelemeyeceksiniz! Yıllardır yerine oturtulamamış bir sistemden bahsediyoruz, sürekli eğitim bakanlığının değiştiği bir sistemden! Durum böyle olunca olağanüstü bir durumda da sistem diye bir şey kalmamış durumda çünkü ülkedeki okulların hiçbiri pandemi koşullarına uygun değil tüm bunlara rağmen hükümet inatla ve ısrarla çözüm bulmak yerine her sınıfa 40 kişiyi kapatarak bu pandemi sürecini en az hasarla atlatmaya çalışıyor. İşte o zaman sormak gerekiyor o 40 kişilik sınıflara kendi çocuklarını da gönderecekler mi” sorusunu yöneltti.
Bu haber 880 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI