marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:1915 Köprüsü Engel Tanımıyor!

Tarih: 17-02-2020 06:30:30 Güncelleme: 17-02-2020 07:23:30 + -


Çanakkale 1915 Köprü Projesi Arkeolojik Alan.. Sit Alanı Dinlemedi!


1915 Köprüsü Engel Tanımıyor!

1915 Çanakkale Köprüsü ve karayolları güzergahında arkeolojik bölge tespit edildi. 1.Derece Sit alanı ilan edilen bölge nedeniyle köprü otoyolunun başka bir bölgeden geçmesi gerekirken; Bölge Koruma Kurulu, Köprü otoyollarının, tarihten daha değerli olduğuna karar vererek Sit Alanı'nın taşınmasına karar verdi!

 

26 Ocak 2017 tarihinde düzenlenen "1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu” projesi ihalesi, teklifi uygun görülen Daelim (Kore) - Limak - SK (Kore) - Yapı Merkezi OGG'nin ortak girişimine verilmişti. Ortak girişim grubu köprü ve otoyol yapımı için 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil toplam 16 yıl 2 ay 12 gün işletme süresi teklif etti. En kısa sözleşme süresini teklif eden grup olmuştu. Çanakkale 1915 köprüsü ve otoyol projesinin temeli de Gelibolu'da düzenlenen temel atma töreniyle bizzat dönemin Başbakanı Binali Yıldırım tarafından atılmıştı.

 

KÖPRÜ YOLUNDA ARKEOLOJİK ALAN BULUNDU!

Yap-işlet-devret modeliyle yapımı devam “1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu” projesinin geçtiği Gelibolu-Tekirdağ Karayolu üzerinde mükiyeti Karayolları Genel Müdürlüğünde bulunan sahada Arkeolojik alan tespit edildi. Yol yapım çalışmalarında ortaya çıkan Mezarlık ve heykeller nedeniyle bölgede Çanakkale Müze Müdürlüğünce çalışma başlatılırken; bölgenin Sit alanı olup olmayacağının da tespiti için harekete geçildi!

 

KORUMA KURULU: "1.DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANIDIR" DEDİ. AMA..

Çanakkale Müze Müdürlüğü yetkilileri yaptığı inceleme sonrasında Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğüne başvuru yapıldı. Çanakkale Müze Müdürlüğünce "Alan-5" olarak tanımlanan bölgede yapılan Arkeolojik kazıda açığa çıkartılan kalıntı ve mezarlıklar nedeniyle kurul toplandı. Arkeolojik buluntu ve mezarların durumu sonrasında kurul iki karar verdi.

Kurul 27 Ocak 2020 tarihinde bulguları inceleyerek; Çanakkale 1915 Köprü Projesinin otoyol bağlantılarının geçtiği bölgede tespit edilen bölge ile ilgili olarak; "Açığa çıkartılan buluntuların 2863 sayılı Kanunun 6.maddesi kapsamına giren özellikle taşıması nedeniyle ekli 1/10.000 ölçekli haritasında belirlenen koordinatlı sınırlar itibariyle 1.Derece Arkeolojik Sit alanı olarak tescil edilmesine, hazırlanan tescil fişi, tescil paftası ve kazı rölövesinin uygun olduğuna" karar verdi.

 

"SİT ALANI İLAN EDİLEN BÖLGEDEKİ MEZARLARIN VE BULUNTULARIN TAŞINMASINA.."

Koruma Kurulu aldığı ikinci kararda ise; buluntu ve mezarlar sebebiyle verilen tescil ve kazı rölövesini onaylayarak, üstüne de 1.Derece Arkeolojik Sit Alanı ilan etmesine rağmen ilginç bir karar aldı. Resmi Gazetede de yayınlanan Kurul Kararının ikinci maddesinde; "Yapılması planlanan Karayolu Çalışmasının (Alan-5) Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarihli ve 658 sayılı ilke kararı doğrultusunda, kazı yapılacak alanda yer alan mezar taşlarının dolgu yapılacak alana taşınması, söz konusu çalışmanın Müze Müdürlüğü denetiminde ve ilgili idare sorumluluğunda yapılması koşuluyla uygun olduğuna" karar verdi!
Bu haber 7666 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI