marketingfutbol.club bonus veren siteler
Bugun...
Bizi izleyin:"150 Değişiklik Geçmiştir.. 3 Tane Ekoturizm Tesisi Bulamazsınız.."

Tarih: 29-03-2021 07:10:36 Güncelleme: 29-03-2021 07:14:36 + -


Çanakkale’nin özellikle Assos, Ayvacık ve Bayramiç’in Kazdağları bölgesinde son yıllarda yoğun bir talep var. Pandemi salgının başlamasıyla birlikte bölgeden arazi alan ünlülerin yanı sıra büyük sermaye sahibi kişi ve firmalarında arazi topladığı biliniyordu. Aldıkları araziye imar izni alamayan kişi ve firmaların ise Ekoturizm adıyla İl Genel Meclisinden imar değişikliği izni taleplerinin sayısı ise 400’e ulaştı.İl Genel Meclisi yetkisinde olan Ekoturizm İmar Değişikliği taleplerine ise bugüne kadar direnen tek ismin CHP’li İl Genel Meclis üyesi Ömer Ar olduğu ortaya çıktı! 31 Mart 2019 tarihinden bugüne kadar 150 civarında Ekoturizm projesinin onay aldığını açıklayan Ömer Ar, Aynalı Pazar okuyucuları için projelere neden hayır oyu vermediğini ise şu sözlerle açıkladı; “Ekoturizm adıyla yapılan İmar değişikliği alan projelere gidip bakın. Bölgede 3 tane Ekoturizm tesisi bulamazsınız. Bölgede büyük bir betonlaşma yaşanıyor. Ben buna evet diyemezdim..”

 

“Çanakkale’de özellikle Assos, Ayvacık ve Kazdağları bölgesinde Ekoturizm adı altında bir aldatmaca yaşanıyor. Ekoturizm dedikleri şeyin esprisi burada; imar planı olmayan yerleri, imara kapalı bölgeleri bir şekilde bypass ederek betonlaştırma planıdır. Ben bunu 31 Mart 2019 tarihinde seçildikten sonra İl Genel Meclisinde göreve geldiğimde gözlemledim. Bölgeyi inceledim, bölge halkı ile görüştüm ve bu planların özellikle yöre halkına, bölge doğasına ve tabiatına zararı olduğunu gördüm. O yüzden de meclise gelen hemen her Ekoturizm İmar Planı değişikliğine hayır oyu verdim” dedi.

 “BÖLGEDE 3 TANE EKOTURİZM TESİSİ BULAMAZSINIZ!”

31 Mart 2019 seçimleri öncesinde bölgeye yoğun bir şekilde Ekoturizm İmar planı değişikliği talebinin olduğunu belirten İl Genel Meclis üyesi Ömer Ar; “Bu imar planı değişiklikleri sadece iki yıldır verilmiyor. 2019 öncesinde de burası için talep oluşmaya başlamış. Bizim seçilmemiz ile birlikte bu Ekoturizm talebinde artış yaşanmaya başlandı. Şu anda iddia ediyorum gidip Ekoturizm imar değişikliği yapılmış planların olduğu yerlere; 3 tane ekoturizm tesisi bulamazsınız” diyerek iddialı bir açıklama bulundu.

 

“İSTANBULLU PARA BABALARI ARAZİ TOPLUYOR”

İl Genel Meclis üyesi Ömer Ar, İl Genel Meclisinden geçen Ekoturizm İmar planı değişikliği talebi bulunanların halkın elindeki arazileri ucuza alıp, ekoturizm adı altında lüks konut haline dönüştürerek büyük rant sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Ar; “İstanbullu büyük para babaları var, kazanmışlar parayı büyük sermaye sahibi olmuşlar. Bu bölgedeki arazi fiyatları bunlara cazip geliyor. Bunlar bölgede halkın elindeki araziyi atıyorum metrekaresini 5 liraya alıyorsa; öbür tarafa 50 euroya satmaya çalışıyorlar” dedi.

“EKOTURİZM RUHUNA AYKIRILAR... İTİRAZIM BUNA..”

Ekoturizm imar değişikliklerine baştan beri hayır oyu vermesinin sebebini de açıklayan İl genel Meclis üyesi Ömer Ar; “Ekoturizm denilen şey; doğaya, çevreye zararı olmayacak, yöre halkının ekonomisine katkı sunacak turizm çeşididir. Şuan da ise bölgede böyle bir şey yok. Benim itirazımda tam buna. Ekoturizm ruhuna uygun hareket etseler; haksız kazanç sağlamaya çalışmasalar, yöre halkına ekonomik bir katkı sunsalar bende gidip oyumu evet olarak verirdim.” dedi.

 

“İSTİHDAM YOK, TURİZM YOK.. BETON İŞİN İÇİNE GİRDİ Mİ..”

İl Genel Meclis üyesi Ömer Ar; “Beni bilen bilir; inandıklarını savunmaktan çekinmeyen bir insanım. Bölgeye katkı olsa karşı durmam; ekonominin gelişmesini, istihdam yaratılmasını en çok ben isterim. Ancak şu an burada böyle bir durum yok. Şu an bölgede adeta bir yağma yaşanıyor, müthiş bir betonlaşma oluyor. Ekoturizm yok, turizm zaten yok. Turizme dayalı istihdam da yaratmıyorlar. Parti olarak doğa korunurken istihdam yaratılsın düşüncemiz var. İstihdam yaratılmasına ekonomiye katkı sunulmasına itirazım asla olamaz” dedi.

 

“VİCDANIM VE ADALET DUYGULARI İLE GÖREVİMİ YAPIYORUM”

Ekoturizm adı altında gerçekleşen İmar Değişikliği projelerine baştan beri hayır oyu vermekle tanınan İl Genel Meclis üyesi son meclis toplantısı ile diğer CHP’li üyelerinin de hayır oyu vermeye başladığına dikkat çekerek; “ Adalet ve hakkaniyet duygusu ile hareket ediyor, görevimi yapıyorum. Vicdanımın, yasaların uygun görmediği hiçbir şeye evet oyu vermem, vermeyeceğim. Ben hayır oyu verirken diğer meclis üyesi arkadaşlarım evet veriyordu bu onların tercihi. Fakat son zamanda Nejat Önder de hayır oyu vermeye başladı. Mart ayı meclis toplantısında ise benimle birlikte 7 CHP’li meclis üyesi daha Ekoturizm projeleri için hayır oyu kullanmaya başladılar. Ben kendi adıma neden hayır verdiğimi söyledim, diğer arkadaşlarımızın adlarına konuşma hakkım yok” dedi.

“PANDEMİ İLE TALEP ARTTI.. 150 DEĞİŞİKLİK GEÇMİŞTİR”

31 Mart 2019’da seçildiklerini Nisan 2019 itibariyle de Mecliste görev aldıklarını hatırlatan İl Genel Meclis üyesi Ömer Ar; “2019 öncesinden bu yana bir talep söz konusu. Bu dönemde özellikle pandemi sürecinde artış oldu. İnsanlar salgından korktukları için doğa ile iç içe yaşamak, kendilerini korumak için Assos bölgesinde, Kazdağları’nda arazi satın almaya başlamışlardı zaten. Demiz bahsettiğim İstanbul’da ciddi sermaye sahibi insanlar ya da firmalar bunu fırsata çevirmek için bölgede lüks konut, villa satışı yapmak için Ekoturizm imar değişikliğinde bulunuyorlar. Yanlış olabilir belki ama tahminim 150 kadar Ekoturizm İmar Değişikliği dosyası meclisten geçmiştir” bilgisini verdi.

 

“İPTAL SÖZ KONUSU OLAMAZ… 5 YILDA YAPAMAZLARSA..”

Ekoturizm adı altında yapılan betonlaşma faaliyetini durdurmak için dava açılması halinde iptal kararı çıkmasının söz konusu olamayacağını belirten İl Genel Meclisi üyesi Ömer Ar; “Bu imar değişikliklerinin iptali söz konusu olamaz. Çünkü bu projeler için 13-14 tane kurumdan dosyanın onaylanması gerekiyor. Çevre ve şehircilik müdürlüğü, Orman müdürlüğü gibi. Bu kurumlar onayları yada görüşleri dosyalar İl Genel Meclisinin önüne geliyor. Buradan da kabul ediliyor. Proje için İmar Değişikliği yapıldığında firma ya da şahıslar en geç iki yıl içerisinde projeye başlamak zorunda ve 5 yıl içerisinde bitirmek zorundalar. Bitiremezler ise 5 yıl içinde tekrar onaylanması gerekiyor” dedi.

 
Bu haber 8452 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Doğtaş Mobilya'dan 18 Mart'a Özel Video
  resim yok
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
VİDEO GALERİ
YUKARI