Bugun...
Bizi izleyin:Yıldız; "AK Parti Olarak Üzerimize Düşeni…"

Tarih: 09-07-2019 06:50:22 Güncelleme: 09-07-2019 07:19:22 + -


"56.Uluslararası Troia Festivalini bu yıl ülkede yaşanan ekonomik krizin etkileri nedeniyle esnafın zor günler yaşarken yapmayı doğru bulmuyorum" sözleri ile iptal edildiğini açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a AK Parti'den destek mesajı geldi. AK Parti İl Başkanı Gültekin Yıldız, Troia Festivalinin Belediye, Valilik ve STK'ların destekleri ile imece usulü yapılabileceğini ifade ederek; "AK Parti İl Başkanlığı olarak üzerimize düşeni yapmaya hazırız" mesajı verdi.


Yıldız;

55.yıldır sadece 15 Temmuz Darbe Girişimi nedeniyle yapılmayan ve Uluslararası Troia Festivalinin bu yıl 56.'sının yapılmayacağı açıklanmıştı. Çanakkale Belediye Meclisinde yaptığı konuşma ile 56.Troia Festivalini iptal ettiklerini açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a AK Parti kanadından festival desteği geldi.

 

ANKARA GÖRÜŞMESİNDE DESTEK SÖZÜ!

Geçtiğimiz hafta AK Parti Grup Başkanı Bülent Turan ile Belediye Başkanı Ülgür Gökhan TBMM'de bir araya gelmişlerdi. Çanakkale Belediyesinin yatırımlarına destek vermesi amacı gerçekleşen ziyarette 56.Troia Festivali'nin iptal edilmesi de gündeme gelmişti. Bülent Turan sosyal medyada yaptığı paylaşımda konuyla ilgili olarak; " Bu yıl 56.’sı yapılacak Troya Festivali’nin iptalinden duyduğumuz üzüntüyü dile getirerek Festivalin yapılabilmesi için başka yol olup olmamasına yönelik düşüncelerimizi paylaştık" ifadelerini kullanmıştı. Edinilen bilgiye göre; ziyarette Festivalin yapılması için İl Özel İdaresinden maddi destek alınmasının da konuşuldu.

 

İL BAŞKANI YILDIZ'DAN DESTEK MESAJI!

Yaşanan gelişmeler sonrasında AK Parti Çanakkale İl Başkanı Av.Gültekin Yıldız basın açıklamasında bulunarak Festivalin yapılması için AK Parti olarak hazır olduklarını açıkladı. Yıldız; "Kahramanlar diyarı güzel Çanakkale’mizin tarihine ve doğa güzelliğine layık bir il haline gelmesi için neler yapabiliriz düşüncesiyle hareket eden, Çanakkale kalkınsın, tarihine, şanına, şerefine ulaşsın" düşüncesindeki dönemin Ticaret Odası Başkanı İzzet Melih Dilmaç'ın  öncülüğünü yaptığı bir grup idealist Çanakkaleli genç tarafından projelendirilen, yine dönemin Valisi aynı zamanda da partisiz Belediye Başkanı olan Hakkı Nevzat Baykal'ın desteği ile ilk kez 1963 yılında hayat bulan Troya Festivali, nice darbelere nice ekonomik krizlere rağmen tam 55 yıl , hiç bir kesintiye uğramadan gerçekleştirildi" dedi.

 

"İPTAL EDİLMESİNİ ÜZÜNTÜYLE KARŞILADIK"

İl Başkanı Gültekin Yıldız festivalin iptal edilmesinden duydukları üzüntüyü ifade ederek; "Kültürel ve sanatsal etkinlikleri yoğunlaştırmak, UNESCO tarafından Dünya mirası olarak gösterilen Troia Antik Kenti kültürünü ve bağımsızlığın simgesi “Çanakkale Zaferi”ni kültürel ve sanatsal etkinlikler ile kaynaştırmak , dünya barışına katkı için kültürel değerleri buluşturmak olarak amacı tanımlanan Troya Festivali'nin; Çanakkale Zafer'inin ve Çanakkale ruhunun bu kadar güçlü ifade edildiği, Tarihi Alan Başkanlığı ile kurumsallaştırıldığı bir dönemde; Troya müzesinin açıldığı, 2018 yılının Troya yılı ilan edildiği , tüm dünyada Troya'nın ve Çanakkale'nin tanıtımının yapıldığı olağan üstü bir yılın hemen sonrasında ekonomideki daralma gerekçe gösterilerek  Çanakkale Belediye Başkanlığı tarafından iptal edilmesini üzüntüyle karşıladık" dedi.

 

"İMECE USULÜ.. YÜKSEK ÜCRETLİ SANATÇILAR OLMADAN.."

Gültekin Yıldız açıklamalarının devamında Belediye, Valilik, STK'ların desteği ile festivalin yüksek ücretli sanatçılar olmadan da yapılabileceğini ifade ederek; "Gerekçe haklıdır haksızdır tartışmıyorum. Ama ülkenin en zor şartlarında bile iptal edilmemiş bu festivalin bu yıl da Belediye , valilik, odalar ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarıyla, tabiri caizse imece usulüyle en az geçen yıllardaki coşkuyla hayata geçirilebileceğini düşünüyorum.Lüks etkinlikler, yüksek ücretli sanatçılar olmadan da nitelikli kültür ve sanat etkinlikleri yapılabileceğine inanıyorum. Belki de beraber ortaya bir şeyler koymanın vereceği haz , şimdiye kadar yapılmış en güzel ve amacına en uygun Troya festivalini ortaya çıkaracak" dedi.

 

"AK PARTİ OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ"

İl Başkanı Yıldız; "AK Parti olarak birlik ve beraberliğimize katkı sunacak, şehrimize değer katacak her konuda hiç bir siyasi ayrım yapmaksızın yardıma hazır olduğumuzu her fırsatta dile getirdik.Bu çerçevede Troya Festivali ile ilgili de AK Parti İl Başkanlığı olarak üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu kamu oyuna arz ederiz" dedi.
Bu haber 6825 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI