Bugun...
Bizi izleyin:Yenice Termik Santrali Seçimlerden Sonra Onaylandı!

Tarih: 05-07-2018 06:34:18 Güncelleme: 06-07-2018 07:23:18 + -


Çanakkale’nin Yenice İlçesi Çırpılar Köyünde Taşzemin İnş. Madencilik Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Termik Santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 24 Haziran seçimlerinin üzerinden 5 gün geçtikten sonra ÇED Olumlu raporu verdiği öğrenildi.


Yenice Termik Santrali Seçimlerden Sonra Onaylandı!

Çanakkaleli çevre gönüllülerinin ve Yenice Çırpırlar Köy halkının yapılmasını istemediği ve çeşitli eylemlerle protesto ettiği, ayrıca 65 muhtarın imzalarıyla üç kez red edilen Termik Santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından ÇED olumlu kararı çıktı. Bakanlığın web sitesinden yapılan açıklamada; “Çanakkale İli, Yenice İlçesi, Çırpılar Köyü mevkiindeki Taşzemin İnş. Madencilik Enerji Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çırpılar Termik Santrali (200MWe/203MWm/570MWt) Kül Depolama Sahası, Kömür İşletme İle Kırma Eleme Tesisi projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan ÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

 

Bakanlık ayrıca verilen ÇED olumlu kararının Çanakkale Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması kararını verdi. Açıklamanın devamında; “Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de ÇANAKKALE Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

 

SEÇİMLERDEN SADECE 5 GÜN SONRA ONAY ÇIKTI!

 

Öte yandan aylarca inceleme ve değerlendirmeyi tamamlayamayan komisyonun 24 Haziran seçimlerinden sadece 5 gün sonra ÇED Olumlu raporu vermesi dikkat çekti. Bilindiği gibi AK Parti’nin Çanakkale’de en yüksek oy aldığı ilçelerin başında Yenice yer alıyor. 24 Haziran seçim sonuçlarına göre AK Parti’ye ilçede 13 bin 12 oy çıkarken; CHP 4748, İYİ Parti 3698, MHP ise 1909 oy çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ise Yenice’de yüzde 60,85 oranında oy çıkmıştı.
Bu haber 11438 defa okunmuştur.

Etiketler :
Santral calisani / 04-07-2018 19:46:00

Elektirikler gidince aglama o zman admin ulkede enerji aciginin oldugunu 10 yasindaki cocuk bile biliyor.tamm cevre kirliligi sorusu sorcan onuda acilma yapayim bacadan cikan gazin bile emisyon olcumu yapiyor ve minimum seviyiyede cikiyor gaz yanii sobali bacadan daha az gaz salinimi oluyor eger bi haber yapacaksaniz arastirin oyle yapin hee bide unutmadan suna soyliyeyim hic bi santralin cevreaine zarari yoktur bunu aklindaan cikarma unutma biz nasil baska turlu cevreyi kirletip ruzgarla savuruyorsak baksa yerdende bize kirli hava geliyor bunu aklina yazFACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI