Bugun...
Bizi izleyin:


Saim Yavuz


Facebookta Paylaş

Sıcak Sıcak Sıcak…
Tarih: 09-08-2015 09:23:00 Güncelleme: 09-08-2015 09:23:00


İçlerinde NASA’nın Uzay Araştırmaları Enstitüsü eski direktörü James Hansen ile Norveç’in eski Başbakanı Gro Harlem Bruntland’in de bulunduğu, 2012’de prestijli Mavi Gezegen Ödülü’ne lâyık görülen 21 kişinin imza koyduğu bir raporda “Kesinlikle benzeri görülmedik bir olağanüstü durum karşısında toplumun, uygarlığın çökmesini önlemek için harekete geçmesinden başka seçenek yok. Ya usullerimizi değiştirip tamamen yeni türde bir küresel toplum inşa edeceğiz, ya da değişen koşullar bizim her şeyimizi değiştirecek.”  deniliyordu.

 

Sıcak ki, ne sıcak…

 

Biz doğmadan da var olan bu küresel dünya, gökyüzüyle, toprağıyla, ormanlarıyla, okyanuslarıyla, akarsu ve gölleriyle, dağlarıyla ve havasıyla ve de atmosferiyle bizden sonra da var olmaya devam edecek, edebilecek mi?

 

Her şeyi değiştirerek alt üst eden insanoğullarının bir kısmı diyelim ki, sistem; ya da ekonomik sistem; ya da kapitalizm; en nihayetinde küresel şirketler ve onların iktidardaki hükümetleri: İnsan hayatı dahil olmak üzere şu anda dünya üzerinde birçok yerde birçok hayat biçimleriyle, bir çok şekilde savaş halinde. İnsan soyu vahşice her şekilde katlediliyor: İş cinayetleri, din ve toprak ve de yer altı kaynaklarını ele geçirme savaşları, soykırımlar; karada, denizde, havada yaşayan hayvanlara yapılan katliamlar, avcılıkla hayvan soylarını yok etmeler; zehirli gazlar, kimyasallarla bitkileri kurutmalar, ormanları baltalamalar, yakmalar; gökyüzüne sarı- mavi-gri-kızıl gazları salmalar, yer altına siyanür pompalamalar, petrolünü, doğal gazını, kömürünü, madenini boşaltmalar, nehirlerden derelere, derelerden çaylara kadar akarsu adına ne varsa kurutmalar, rüzgârı pervanelerle depolara doldurmalar…  Bir çırpıda sayılabilen ve her gün artarak devam ettirilen savaş halinden, aklımıza gelenlerden bazıları.

 

Sıcak ki, ama ne sıcak…

 

Sistem, yani küresel şirketler ve küresel şirketlerle “oynaşanlar”;  daha çok kâr, daha çok para için pardon,  “ekonomimiz”  için büyük fedakârlıklar ve zorluklarla boğuşurken  “hoppala paşam” sistem karşıtları “tuzu kurular” etrafı tuza buza buluyorlar!

 

Halbuki ekonomimizin, yani bizim, halkımızın ekonomisinin(!)  daha da büyümesi ve gelişmesi için çırpınan büyük fedakârlıklar yapan, kendileri için bir şey istiyorlarsa “namert” olanlar, çok doğal olarak en zayıf olanlardan başlayarak ne kadar zayıf insan grupları, toplulukları varsa (diğer türler de dahil olmak üzere) güçlü bir ekonomi tesis ederek, risk alarak bize, yani halkımıza istihdam sağlıyorlar. İş, aş belki maaş bile veriyorlar. Canımıza mı okuyorlar sanki!

 

Daha ne olacak? Daha ne yapsın bu adamlar?

 

Yok, çevre bozuluyor. Efendim kıyılarımız, sahillerimiz şey ediliyor. İklim bozuluyor, dünyanın ayarını kaçırıyorlar… Lâf lâf lâf… İşleri güçleri herşeye karşı çıkmak… Nerden çıkar bunlar?

 

Tabii ki bunlar da “dış güçlerin” yani “dışişçiler”in işi olabilir. Ya da “istemezükçülerin” işi. Ya da ya da şimdi bir de “şükürcüler” çıktı ortaya onların da işi olabilir diyorlar…

 

Amma, bunu bir bilenlere de sormak daha iyi olabilir. Meselâ,  en son her yerde ve her pozisyonda olmak ve de her çanağa elinde kaşıkla koşma kabiliyetleriyle de dikkatleri üzerinde toplayan bazı “şerefsizciler” var ya,  onlar bilir mutlaka…  Onun için beklemek lâzım, bakmak lâzım, görmek lâzım.

 

Görelim görelim de nerede duralım da görelim? Onu da bilmek lâzım, yani “nerede duracağını” da iyi bilmek gerekiyor…  “En iyisi sosyal medya” diyorlar. “Gelin, burası hem rahat, gölge, hatta karanlık kimseyi görmüyorsun kimse de seni görmüyor. Püfür püfür esiyor burası. Es babam es…” diyenler var. Acaba oralara mı gitsek?

İyi de bizim buralar sıcak mı sıcak, kavruluyoruz…

 

Kim değiştiriyor acaba bu havaları ha, kimler ola ki?

 Bu yazı 3838 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI