Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Mithat Atabay


Facebookta Paylaş

İttihatçı Gelenekle Kurulan Türkgücü’nün İlk Olaylı Maçı
Tarih: 18-12-2016 09:12:00 Güncelleme: 18-12-2016 09:12:00


Çanakkale’de 1931 yılında kurulan Çanakkale Türkgücü Spor Kulübü, ismini İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin spor politikasından aldı. İttihat ve Terakki Cemiyeti; toplumsal, kültürel ve ekonomik alandaki çalışmaları arasında yer alan ve siyaset dışı faaliyetlerde bulunduğu konulardan birisi de spordu. Bu alanda ülkenin pek çok yerinde “Gençlerbirliği”, “İdmanyurdu” ve “Türk Gücü” olmak üzere üç farklı isimle spor kulüpleri kuruldu. Bugün de bu isimle Türkiye’de kurulmuş olan ve faaliyetlerine devam eden spor kulüplerinin esin kaynağı İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin spora yaklaşımının birer yansımasıdır. İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin İkinci Meşrutiyet’ten sonra kurduğu “Türk Gücü Spor Kulüpleri” İttihat ve Terakki Cemiyeti’nin lokallerinde faaliyet gösterdiler.

 

Türk Gücü Cemiyeti’nin kuruluş tarihi Haziran 1913’tü. Kurucuları ve ilk yönetim kurulu Miralay Cemal Bey (Cemal Paşa), Atıf Bey (Mülkiye Mezunu), Falih Rıfkı (Atay) Bey, Dr. Tevfik Rüştü (Aras) Bey, Ethem Nejat Bey (Manastır Öğretmen Okulu Eski Müdürü), Basri Bey (Nancy Ziraat Mektebi Mezunu), Kuzucuoğlu Tahsin Bey (Makine Mühendisi)’di. Cemiyet, İttihat ve Terakki’nin gençlik örgütüydü. Çanakkale Türkgücü Spor da Cumhuriyet döneminde bundan esinlenerek ilk başlarda Halk Partisi’nin gençlik örgütü gibi faaliyet gösterdi. Çanakkale Türkgücü Spor Kulübü, bir spor ve izcilik kuruluşuydu. Amacı “Türk gibi kuvvetli” atasözüne beden eğitimi yoluyla yeniden geçerlilik kazandırmaktı. Zamanla Çanakkale bölgesinin sporda en kuvvetli kulübü haline geldi.

 

Çanakkale Türkgücü, 1931 yılı Ağustos ayında kuruldu. Türkgücü Spor Kulübü’nün nizamnamesinde “Gençleri bedeni kavi bir vücuda malik kılmak manen de metin ve yüksek bir seviye, seciye ve ahlak sahibi olarak yetiştirmektir” denilerek kulübün amacı açıklanmaktaydı.

Çanakkale Türkgücü Spor Kulübü’nün üç çeşit üyesi vardı. Birinci üyeler; “faal üye”lerdi. Bunlar sporun herhangi bir dalıyla uğraşanlar veya idareciler, ikinci grup üyeler; “fahri üyeler”di. Fahri üyeler sporla bir fiil meşgul olmayan ancak gençlerin spor sayesinde gelişmesine yardımcı olanlardı. Üçüncü grup üyeler ise “kurucular”dı. Nizamnamede kurucular; “kulübü kuranlar”, “bir şubede beş yıl başarı gösterenler” ve “kulübün kuruluşundan beri 50 lira para yardımı yapanlar” olarak tanımlanmaktaydı. 

 

Çanakkale Türkgücü Kulübü’nün kurucuları Nafia (Bayındırlık) Muhasibi Cevdet Bey, Umumi Kâtip Fen memuru Hasbi Bey, muhasip belediye memuru Hakkı Bey, idare amiri tüccardan Hakkı Efendi’ydi. Çanakkale Türkgücü Kulübü’nün gelirleri; Çanakkale şehir gelirlerinden alınacak paylar, müsamere, balo, piyango, Halk Partisi’nin yapacağı yardımlar ve neşriyat (yayın) gelirleriydi.

 

Çanakkale Halkevi’nin kurulmasıyla birlikte Çanakkale Türkgücü Spor da Halkevi’nin bir parçası oldu. Çeşitli spor dalları yanında kültürel faaliyetler de gerçekleştirmeye yöneldi.  Türkgücü Spor Kulübü’nün gençleri, kulüp binasında 1937 yılı Ekim ayında on kişiden oluşan saz heyeti çeşitli parçalar çaldılar. Tiyatro şubesi tarafından da “Bir Gece Faciası” ve “Şer’iye Mahkemesi” isimli iki eseri başarı ile oynadılar. 

Çanakkale Türkgücü Spor Kulübü, 6 Ekim 1935 Pazar günü yağlı pehlivan güreşi düzenledi. Güreşleri izlemek üzere Vali Nizamettin Ataker de geldi.

 

Çanakkale Türkgücü Spor’un ilk olaylı maçı 1937 yılında oldu. Bu yılki lig maçlarına altı kulüp katılacaktı. 1937 yılı Çanakkale Bölgesel lig maçlarının “Çanakkale şehir merkezinde iyi bir spor sahası bulunmadığı gerekçesiyle” Biga’da yapılmasına karar verildi. Bu nedenle Türkgücü takımı Biga’ya gitti. Maç başlar başlamaz Biga İdman Yurdu futbolcuları, çok sert biçimde oynamaya başladılar. Sert oyun yüzünden Çanakkale Türkgücü Spor’dan yedi futbolcu arka arkaya sakatlanarak sahayı terk etmek zorunda kaldı ve maç tamamlanamadı. Çanakkale Bölgesel Lig Maçları Başkanı olan Çanakkale Valisi Atıf Ulusoğlu, bu çirkin ve olaylı maç hakkında hemen inceleme yaptırmaya başladı. Biga İdman Yurdu Sporun Başkanı Recep İkiz telgrafla olay hakkında şöyle bilgi verdi:

 

Çanakkale Türkgücü takımı buraya çok zayıf bir kadro ile gelip mağlup vaziyete düşünce bunu hazmedemedi ve sahadan çekildi. Oyun esnasında yıkılmalarının ve düşmelerin neticesi olarak hafif ve normal yaralanmalar olmuştur ve bu iki taraftandır.

 

Vali Atıf Ulusoğlu, yaptığı tahkikattan sonra maçın tekrarlanmasına karar verdi. Bu defa maçta bir olay yaşanmaması için Vali Atıf Ulusoğlu da maça geldi ve onun nezaretinde Biga futbol sahasında 24 Ekim 1937 günü Biga İdman Yurdu ile Çanakkale Türkgücü Spor karşı karşıya geldiler. Maçı Biga İdman Yurdu 6-1 gibi net bir sonuçla kazandı. Şampiyonluk maçı Bayramiç Gençler Birliği ile Biga İdman Yurdu arasında yapılacaktı. 28 Ekim’de yapılması planlanan Biga İdman Yurdu-Bayramiç Gençler Birliği maçına Bayramiç Gençler Birliği çıkmadığı için Biga İdman Yurdu hükmen galip sayıldı ve şampiyon oldu. Böylece Çanakkale Bölgesi Lig Şampiyonu Biga İdman Yurdu, Manisa’da yapılacak Ege Bölgesi Grup maçlarında Balıkesir, Aydın ve Manisa vilayetleri birincileriyle karşılaşmaya hak kazandı.

 Bu yazı 10700 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI