Bugun...
Bizi izleyin:"Yaşamı Kurmak Tüm Akıllı İnsanların Önceliği Olmalıdır"

Tarih: 10-01-2020 06:49:42 Güncelleme: 10-01-2020 06:56:42 + -


Çanakkale Belediyesi'nin ana faydalanıcısı olduğu Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında, 'Geleceğin Akıllı Şehirleri İçin Ortaklık Projesi"nin kapanış toplantısı yapıldı. İnsanları ulusal düzeyde bir araya getirmenin önemini vurgulayan AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, "Türkiye'de son derece başarılı bir şekilde belediyelerle çalışabiliyoruz" dedi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, Çanakkale Akıllı Şehir Yol Haritasını hazırlamakÇanakkale Belediyesi'nin ana faydalanıcısı olduğu  Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme Hibe Programı kapsamında, 'Geleceğin Akıllı Şehirleri İçin Ortaklık Projesi"nin kapanış toplantısı yapıldı. İnsanları ulusal düzeyde bir araya getirmenin önemini vurgulayan AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, "Türkiye'de son derece başarılı bir şekilde belediyelerle çalışabiliyoruz" dedi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da, Çanakkale Akıllı Şehir Yol Haritasını hazırlamak için verimli bir dönem yaşadıklarını belirtti.

 

Kapanış toplantısına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Eşi Hale Gökhan, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, Tarragona Belediye Başkan Yardımcısı ve Tarragona Akdeniz Akıllı Kent Platformu Genel Müdürü Jordi Fortuny Guinart, Tarragona Belediye Başkan Yardımcısı Herman Pinedo Sánchez, Tarragona Belediyesi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Direktörü Josep Budi Vilaltella, Belediye Üst Düzey Yöneticisi Julio Bondia Mindan, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis Üyeleri, ilçe ve belde belediye başkanları, belediye birim müdürleri ile davetliler katıldı.

 

Proje hakkında bilgilendirme sunumu ile başlayan toplantıda Kale Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Ferdi Erdoğan, Türkiye Belediyeler Birliği Proje ve Finansman Müdürü Cemal Baş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı -Akıllı Şehirler ve Coğrafi Teknolojiler Dairesi Başkanı Dursun Yıldırım Bayar, Tarragona Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Tarragona Akıllı Kent Platformu Genel Müdürü, Jordi Fortuny Guinart yaptıkları açılış konuşmasında akıllı kentler uygulamalarına ilişkin örnekler verdi.

 

“İLİŞKİLER PROJE İLE SINIRLI KALMAMALI”

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ise yaptığı açılış konuşmasında; “Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki ilişkilerinde gelişim söz konusu. Bu nedenle şehir eşleştirme projesi gerçekleştirdik. Türkiye'de son derece başarılı bir şekilde belediyelerle çalışabiliyoruz. 20 tane projemiz var. Bu projelerin büyük bir kısmı artık kapanışa geliyor. Çanakkale'de de olduğu gibi kapanışa giden projeler var ve şunu gördük. Burada tabi bu projenin oluşturulması ve bunun ötesine geçilmesi, iş birliğinin devam etmesi, sürdürülebilirliğin sağlanması, dostane ilişkilerin, insani ilişkilerin devam ettirilmesi gerekir. Sadece proje süresince değil, aslında proje bitiminden sonra da bu ilişkilerin devam etmesinden bahsediyoruz" dedi.

“AMACIMIZ VATANDAŞLARIN GÜNLÜK HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK”

Büyükelçi Christian Berger  proje ile amaçlarının vatandaşların günlük hayatlarını kolaylaştırmak olduğunu şu sözlerle ifade etti; "Biz teknolojiyi kullanmaya çalışıyoruz. Bilgi iletişim teknolojilerini kullanmaya çalışıyoruz. Amaç vatandaşlarımızın günlük hayatlarını daha iyi hale getirebilmek. Burada yapılan şeylerin toplamına bakacak olursak, son derece inovatif bir şekilde verilerin toplanması var ve bu verilerin hizmet için kullanılması söz konusu. Trafik, ulaşım, elektrik, su ve su yönetimi gibi konular, tabi ki okullar, hastaneler, kütüphaneler, bütün bunları belediyelerin sağladığı, bütün hizmetleri aslında bu akıllı şehirler yaklaşımıyla desteklenebileceğini söyleyebiliriz. Her zaman tabi ki zihnimizin arkasında veri korunması var. Bu konuda son derece önemli çünkü teknoloji iyileşiyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte verilerin toplanmasının iyileştiğini söyleyebiliriz."

 

“YENİLİKÇİ YAKLAŞIMLARIN ELE ALINMASI KAÇINILMAZ”

Toplantıda söz alan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, akıllı kentlerin önemine vurgu yaparken, Çanakkale Belediyesi'nin kentte gerçekleştirdiği akıllı kent uygulamalarına ilişkin bilgiler verdi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasında;  "Sürdürülebilir kentler yaratmak, küresel olarak birbirimize bağlı olduğumuz bu çağda toplumsal refahı arttırmak, doğal ve kültürel mirası koruyarak gelecek nesillere aktarmak 1970 li yıllardan beri iki milyona yakın akademik yayının ve pek çok uluslararası projenin ana fikrini oluşturmuş, özellikle son yıllarda da tüm dünya ülkelerinin ortak hedefi olmuştur. Giderek artan nüfus, kaynakların her geçen gün azalması, hızlı büyümenin getirdiği konut, altyapı, ulaşım, eğitim, sağlık, güvenlik, çevre ve enerji ihtiyaçları gibi alanlarda yaşadığımız kronik problemler bu hedefe ulaşmada yenilikçi yaklaşımların ele alınmasını da kaçınılmaz kılıyor”.

 

“KENT KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANILMASINI SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kent kaynaklarının verimli kullanılmasının zorunluluk olduğuna dikakt çekerek; "Dünyamızın sorunlarını bütüncül olarak ele almak da ‘veri, bilgi, uzmanlık, katılım, iş birliği, politika, strateji, yenilikçi ve teknoloji' kavramlarını insan öznesi üzerinden yeniden değerlendirmeyi beraberinde getiriyor. Kentler dinamik yapılar, her gün düne göre gelişiyor, değişiyor ve büyüyor. Kent kaynaklarının emanetçiliğini yapan biz yerel yöneticiler bu gelişimi daha yakından hissediyor ve yaşıyoruz. Değişim ve gelişmeler sunduğumuz hizmetlerin sayısını gün geçtikçe arttırıyor. Kentdaşlarımıza daha iyi hizmet sunmak, yaşam kalitesini yükseltmek, mevcut kent sistemlerinin ve kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlamak zorundayız. Bütüncül yaklaşımlarla şeffaf, hesap verebilir, çözüm üreten, ekonomik, verimli, yenilikçi ve değer yaratan yöntemlerle, sürdürülebilir kentsel gelişmenin sağlanması için de elbette ki günümüz teknolojisini kullanmak zorundayız. Bugün bu yaklaşım, şehirden şehire bölgeden bölgeye hatta ülkeden ülkeye farklılık gösteren ama temelinde insanın mutluluğu ve sürdürülebilir yaşam ekosistemini sağlamayı amaçlayan Akıllı Şehir kavramını önümüze çıkarıyor. Sürdürülebilir kalkınma ve rekabet gücünün gelişmesinde dinamik bir yapıyı ifade eden akıllı şehirler ülkelerin ilgisini çekmekte, bu sürecin yönetiminde özel bir çaba ortaya konulmaktadır" dedi.

“ORTAK DİLİ OLUŞTURMAK ZORUNDAYIZ”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan proje kapsamında Çanakkale'de verimli bir dönem yaşandığını ifade ederek; "Çanakkale de yaşanan bu değişim ve gelişmelere uzak kalmamış 2017 yılında, Çanakkale'nin potansiyelinin hakkını veren ve kentin ruhuna uygun her işin içinde olmaya gayret gösteren Kale Grubu ‘Aklım Fikrim Çanakkale' diyerek kentimizde akıllı şehirler konusunda göğe bir işaret fişeği fırlatmıştır. Bu süreçte kent aktörlerinin ortak dili konuşmasını sağlamak, kentsel öncelikleri tespit etmek ve Çanakkale Akıllı Şehir Yol Haritasını hazırlamak için verimli bir dönem yaşanmıştır. Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz başta olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, birlik, oda ve sivil toplum kuruluşları, özel sektör temsilcileri de bu sürece destek vermiş aynı zamanda karşılıklı öğrenme ve olgunlaşma süreci yaşanmıştır" dedi.

 

“ÇANAKKALE UYGULAMADA ÖRNEK BİR KENT”

Akıllı kent kavramı uygulamaları açısından Çanakkale'nin iyi bir önek olduğunu belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Tanımların birbirini beslediğini görmek de kent ve kurum olarak akıllı şehir olma yolculuğunda gösterdiğimiz çabanın doğru yönde olduğunu göstermektedir. Çanakkale birlikte yönetim, karar süreçlerine katılım konularında iyi uygulama örneklerinin çok olduğu bir kenttir. Bakanlığımızca hazırlanan eylem planında da “Etkin ve Sürdürülebilir Akıllı Şehir Yönetişimi” olarak ifade edilen, birlikte akıllı şehir vizyonunun tanımlanmasında da kent olarak örnek bir yapı oluşturacağımıza hiç şüphem yoktur. Akıllı Şehir denildiğinde biraz da teknolojinin kullanıldığı uygulamaları görmek duymak istiyoruz" dedi.

“UYGULAMADA BİRÇOK ÖRNEĞİMİZ VAR”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuşmasının devamında; “Akıllı Şehir Uygulamaları olarak ifade edilen ‘Yönetişim, Ekonomi, Mobilite, Çevre, Toplum, Yaşam' alanlarında örnek olarak gösterebileceğimiz uygulamalarımız; 2008 yılından buyana kullanmakta olduğumuz interaktif hizmet çözümleri üreten e-belediye, tüm birimlerimizce bir bütün olarak kullanılan kente ait sözel ve sayısal verilerin girişlerinin yapıldığı yönetim bilgi sistemi, Smart Agent uygulaması, elektronik imza ve belge yönetim sistemi, akıllı vezne uygulaması, mezarlık bilgi sistemi, kent genelinde yaygınlaştırmaya devam ettiğimiz kablosuz internet erişim noktaları, 360 kent rehberi, akıllı kavşak, sinyalizasyon ve durak uygulamaları, toplu taşıma akıllı kart sistemi ve mobil uygulamalar, Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi hizmet kalitemizi arttırmak ve hizmet maliyetlerini düşürmek amacıyla kullandığımız örnek uygulamalarımızdır. Bunun yanında akıllı çevre yönetiminde solar çamur kurutma tesisi, güneş enerji santrali ve kent merkezi ve mücavir alanların atık su arıtma tesisleri de örnek gösterilebilir" dedi.

 

“YAŞAMI KURMAK TÜM AKILLI İNSANLARIN ÖNCELİĞİ OLMALI”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan açıklamalarının devamında; “Akıllı şehirlerin tanımında yer alan ‘paydaşlar arası iş birliğine muhtaç pek çok iş var dünya üzerinde yapılacak. Maalesef hepimize, tüm canlı yaşamına ev sahipliği yapan, bizi doyuran dünyamıza iyi bakamıyoruz, sürekli ihanet ediyor, hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyoruz. Onun tüm kucak açmasına, yanlışlarımızı düzeltmemize tanıdığı fırsatlara, tüm cömertliğine rağmen bizler, üstün tür insan olarak bize emanet bu dünyayı maalesef geleceğe bulduğumuz gibi bırakamıyoruz. İşte bu noktada akıllı olmak, akıllı davranmak, kaynaklarımızın sonsuz olmadığı bilinciyle yaşamak, gereğinden fazlasını tüketmemek, paylaşmak, doğaya, yaşamı oluşturan tüm canlılara saygı ile adaletli bir yaşamı kurmak tüm akıllı insanların önceliği olmalıdır" ifadelerini kullandı.

 

“SAĞLIĞIMIZ BÜYÜK TEHDİT ALTINDA”

Avustralya'da yaşanan yangınlar ve Çanakkale'de yaşanan vahşi metalik madencilik, termik santraller nedeniyle yaşanan kirliliklerin insan sağlığını etkilediğine dikkat çeken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Avustralya'da aylardır süren yangınlarda insanlar öldü, 480 milyon canlı çeşitli nedenlerle hayatını kaybetti, yuvaları, yaşam alanları yok oldu, ülkemizde de gerek orman yangınları gerek ormanlar içinde yürütülen madencilik faaliyetleri, termik santrallerin bacalarından tüten zehir ile ormanlarımız, sularımız, toprağımız, sağlığımız büyük tehdit altında. Ortadoğu'da savaşın ateşi hiç sönmüyor, yerinden yurdundan edilen çocukların, kadınların gözünün yaşı dinmiyor. Bu tablo akıllı insan işi değil, insanın kendi eliyle, kendi yaşamına verdiği bu zarar akıllı insan işi değil. Bir araya gelişimizin dünya barışına, yaşam hakkının kutsallığına da katkı yapacağına inancım, geleceğe akıllı ve yaşanabilir şehirler bırakmak temennimle herkesi saygıyla selamlıyorum" şeklinde konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından program, LAR III Projesi, UNDP Baş Teknik Danışmanı Ferhat Emil, “Akıllı Şehir Uygulamalarının Sürdürülebilirliği – Yerel Yönetimlerimizde Kapasite Arttırımı ve UNDP” konusunda sunum gerçekleştirdi. Kapanış toplantısı; “Geleceğin Akıllı Şehirleri için Ortaklık Projesi Değerlendirme”, “Yerel Yönetimler ve Akıllı Şehirler”, “Yerel Yönetimler ve Uluslararası İlişkiler” oturumları ile devam ederken, değerlendirme toplantısı ile son buldu.
Bu haber 2898 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI