Bugun...
Bizi izleyin:“Virüsten Ölenleri Açıklayamıyoruz Ama Vefat Sayıları İki Katına Çıktı”

Tarih: 10-02-2021 05:49:06 Güncelleme: 10-02-2021 05:55:06 + -


CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, yaptığı değerlendirme de Çanakkale’de Covid-19 vakaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sorulan bir soru üzerine yanıt veren Ali Uyanık: “Rakamları açıklarsak kamuoyunu manupule etmiş oluruz. Genelde bir önceki yıl ile bu yılki vefat sayılarını kıyasladığımızda ortaya somut bir şey çıkıyor. O da geçen seneye göre; Çanakkale’de vefat oranlarının iki katı olduğu ortaya çıkıyor” dedi.


“Virüsten Ölenleri Açıklayamıyoruz Ama Vefat Sayıları İki Katına Çıktı”

CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, yaptığı değerlendirme de Çanakkale’de Covid-19 vakaları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sorulan bir soru üzerine yanıt veren Ali Uyanık: “Rakamları açıklarsak kamuoyunu manupule etmiş oluruz. Genelde bir önceki yıl ile bu yılki vefat sayılarını kıyasladığımızda ortaya somut bir şey çıkıyor. O da geçen seneye göre; Çanakkale’de vefat oranlarının iki katı olduğu ortaya çıkıyor” dedi.

 

“ÇANAKKALE’DE NE ZAMAN ÖZGÜRCE BİR ARAYA GELEBİLECEĞİZ”

2 Şubat 2020 tarihinde CHP Merkez İlçe kongresinin yıl dönümünde basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık ve yönetimi gündeme dair açıklamalarda bulundu. Covid Vakalarında hükümetin yeterince halka ve esnafa destek olmadığına dikkat çeken Ali Uyanık; “Corona virüs salgınıyla zaten sıkıntıda olan yaşam, işleyiş, çalışma hayatı her anlamda aksamaya girdi. Bu yönetilmesi zor olan zaten tecrübesizliği kaldıramayacak olan durum 5 maskenin dağıtılamaması ile başladı. Bugün artık dünya genelinde ciddi aşılama süreci başladı. Ancak halen Çanakkale’de kaç kişi aşılandı, kaç kişi aşılama programı dahilinde, bu takvim ne zaman gerçekleşecek, yani biz Çanakkale’de ne zaman özgürce eşimiz dostumuzla bir araya geleceğiz? Bilmiyoruz. Maalesef duyumlar ve oldubittilerde bir şeyler yürütülmeye devam ediliyor.

 

“KAÇ KİŞİNİN VİRÜSTEN HAYATINI KAYBETTİĞİNİ KİMSE BİLMİYOR”

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de virüsten kaynaklı vefat oranlarının açıklanmadığını belirten Ali Uyanık; “Çanakkale’de Virüs salgını nedeniyle kaç kişinin hayatını kaybettiğini kimse bilmiyor. Hayatı olduğu gibi göstermek var, sorunlarla yüzleşmek var. Bir de kendilerine göre oluşturdukları yapay dünyayı dayatmak var. Ülke maalesef bu ikiyüzlü, farklı dayatmalarla karşı karşıya. Bunu da pandemi süreciyle görüyoruz. Ölen ölür kalan sağlar bizim olur anlayışıyla mücadele ediyor. Ama artık bu sürdürülebilir olmaktan çıktı. İnsanlar, esnaflar geleceğini görmek, önünü bilmek istiyorlar, bu da en doğal haktır. Aşılama sürecinde en azından bundan sonraki kısımda açık, net ve şeffaf olmalarını bekliyoruz. Pandemi sürecinde en üst kurul Bilim Kurulu idi, ancak bunun içinde Türk Tabipler Birliği, Türk Eczacılar Birliği, Türk Diş Hekimleri yok.  Sağlık çalışanlarının bağlı oldukları örgütler temsil edilmiyor bilim kurulunda. Bir mesleğin öznesi olup, onun temsil organının bilim kurulunda olmaması bizim ülkemize özel. 31 Mart seçimlerinden elde ettiğimiz başarı ile birçok ilde yerel yönetimler aracılığı ile kendini anlatma ve çoğunlukla ifade etme şandı buldu. Bunalan yalnızlaşan halkımızın umudu olduk. Çanakkale merkezde de bunun somut örneklerini yaşıyoruz. CHP olarak geleceğe umutla bakıyoruz. Her türlü olumsuzluklara rağmen, daha zorlu yolları aşmış ülkenin bireyleriyiz, bugünlerinde geçmişte kalacağı günler yaşayacağımıza inanıyoruz. Yoksulluğun ve çaresizliğin bilinci ile çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“ÇANAKKALE’DE ÖLÜMORANLARI İKİ KATINA ÇIKTI”

Çanakkale’de birçok belediyenin CHP’li olduğu ve mezarlık işlerinde vaka ölüm satılarının ellerinde olup olmadığı sorusuna CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık; “Bu rakamları açıklayamam. Ancak şöyle yanıt verebilirim. Bir fikrimiz var. Rakamları açıklarsak kamuoyunu manupule etmiş oluruz. Genelde bir önceki yıl ile bu yılki vefat sayılarını kıyasladığımızda ortaya somut bir şey çıkıyor. O da geçen seneye göre; Çanakkale’de vefat oranlarının iki katı olduğu ortaya çıkıyor. Nüfus artışı sürerken vefat oranlarının iki katına çıkması şunu anlatıyor; maalesef Covid-19 tanısı teşhisi ile vefat eden yurttaşların dışında çok ciddi rakamlarla vefat eden vatandaşlarımız var. Sayının geçen seneden çok daha fazla olduğu da ortadadır” dedi. 

 

“ÇANAKKALE BARIŞIN KENTİYDİ: BAĞIRIŞLARIN KENTİ OLDU”

Boğaziçi Üniversitesi eylemleri için forum düzenleyip konuşmak isteyenlerin gözaltına alınması olayı ile ilgili sorulan soruya Ali Uyanık şöyle yanıt verdi; “Boğaziçi’ne girmek seçilmiş olmayı, zeki olmayı gerektirir. Ailesinin gururu olan çocuklar bunlar. Çevresinde mahallede daha toleranslı olduğu gençler bu insanlar. Ne oldu da biz bu gençleri terörist ilan ettik? Bu kadar ucuz mu bu işler? Bunlar olmamalı, bu ülke bunları hak etmiyor. Geleceğe umutla bakıyoruz; tamam sıkıldık, bunaldık ama biz sendeler, yıkılırsak bu iş olmaz. Çanakkale çok farklı bir coğrafya. Burası barışın kentiydi, bağırışların, çığlıkların kendi oldu. Bu foruma katılacak toplasanız 8-9 kişi vardı. Gözaltına alınacak, başı ezilecek insanlar olarak bu kişileri nasıl görürsünüz? Aralarında Tabipler Odası başkanı var. Bunlar orada oturup konuşup tartışacaklar, bundan neden rahatsız olunduğunu anlayamıyoruz.

 

“TOPLUM RAHATSIZLIKLARINI DİLE GETİREMİYOR, ANLATAMIYOR”

Toplumda bir korku hali olduğunu belirten Ali Uyanık; “Esnaf iş yapamamaktan şikâyetçi, işlerin kötü durumda olduğunu anlatamıyor. Kirasını ödeyemediğini kimseye anlatamıyor, dükkân sahibi kiracısından kira alamadığını anlatamıyor. Resmen bir korku toplumu, korku imparatorluğuna dönüşmüş durumda toplumumuz. Çanakkale’de huzur vardır, keyifli bir yaşam vardır. Çanakkale’de Boğaziçi ile ilgili bir kritik yaptığımızda bir güvenlik görevlisinin yardıma ihtiyacı olsa biz yardım ederiz. Çanakkale’nin kimse huzurunu kaçıramaz. Söylenecek sözü olanlar mutlaka söyleyeceklerdir” dedi.
Bu haber 7006 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI