Bugun...
Bizi izleyin:"Vatandaş Seçim Değil; Geçim Derdinde.."

Tarih: 01-06-2020 02:06:07 Güncelleme: 01-06-2020 02:19:07 + -


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Gönül Seferberliği" başlatması sonrasında Siyasette bir süredir konuşulan "Erken Seçim" gündeme girdi. Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek; "Erdoğan yürütmenin başı olarak tek başına seçimleri yenileme yetkisi var. İstiyorsa gitsin, seçim kararı alma yetkisi onda. Bunu bu şekilde milletin gündeminde tutarak, milleti meşgul etmek doğru değil. Vatandaş seçim değil, geçim derdinde" dedi..CHP Genel Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek, gündemi değerlendirme ve Erken Seçim ile ilgili olarak Halk TV'de yayınlanan Şimdiki Zaman Siyaset programında Gazeteciler Gürkan Hacır, eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Elfin Tataroğlu ve İsmail Saymaz'ın konuğu oldu. Evinden canlı yayınla programa katılan CHP Genel Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek, "Nereden çıktı erken seçim tartışmaları"  ile AKP ve MHP'nin seçim yasasında yapmak istedikleri değişiklikleri hukukçu ve siyasetçi kimliği ile değerlendirdi.

 

"VATANDAŞ SEÇİM DEĞİL; GEÇİM DERDİNDE.."

Türk halkının asıl gündeminin geçim sorunu olduğunu vurgulayan CHP Genel Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek; "Gündemi değiştirmek istiyorlar. Bir de şu var; vatandaş gerçekten seçim değil, geçim derdinde. Ama diğer tarafta bir gerçekte var; Türkiye bugün yönetilmiyor, savruluyor. Mevcut tek adam rejimi, saray hükümeti Türkiye'yi yönetme kabiliyetini kaybetti. Bu görülüyor. Onun için bu erken seçim tartışmaları yaşanıyor. Biz hazırız. Bir erkende olsa; zamanında da olsa çok ciddi bir şekilde çalışıyoruz. Şunu da belirtmek isterim; erken seçim kararını alacak olan da Erdoğan'ın kendisidir. Meclisin erken seçim kararı alma imkanı yok" dedi.

 

"ERKEN SEÇİM KARARINI ALACAK OLAN ERDOĞAN'IN KENDİSİDİR"

TBMM'nin erken seçim kararı almasının imkanı olmadığına dikkat çeken CHP Genel Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek; "Başka bir alternatif yok. Bugün MHP desteğini çekse, muhalefete geçse bile; muhalefet 360 sayısını bulamıyor. Ama ne oluyor? Kanun yapma yetkisini elde etmiş oluyor, belki o zaman seçime gitme zorunluluğu doğabilir. Ama sonuç itibariyle, anayasa bakımında meclisin erken seçime gitmesi mümkün değil. 5/3 çoğunluk yok. Ama Erdoğan yürütmenin başı olarak tek başına seçimleri yenileme yetkisi var. İstiyorsa gitsin, seçim kararı alma yetkisi onda. Bunu bu şekilde milletin gündeminde tutarak, milleti meşgul ederek, milletin gerçek sorunlarını tartışmadan bunu konuşmak çok doğru değil. Karar alabilir, yarın tek başına imza atarak 'Seçimleri yeniliyorum, Cumhurbaşkanlığı, Milletvekili seçimlerini yeniliyorum" diyebilir. Türkiye'nin ama asıl konuşması gereken ekonomidir, işsizliktir. Esnafımız ne yapacak, hizmet sektörümüz ne yapacak? İşsizlik daha da büyüyecek. Bugün 8 milyon işsizlik varsa; yarın 12 milyona çıkacak. Bunları nasıl çözeceğiz" dedi.

 

"SARAY HÜKÜMETİ GÜVENİ KAYBETMİŞ.. O YÜZDEN KAYNAK BULAMIYORLAR"

Türkiye'nin kaynak yaratamadığı gibi dışarıdan da kaynak bulamadığına dikkat çeken CHP Genel Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek, "Bugün öyle bir merkezi yönetimle karşı karşıyayız ki; otoriterleşme artıyor, yerel yönetimlerle dayanışmayı, birlikte çalışmayı bile red ediyor. Böyle bir anlayışla karşı karşıyayız. En kötüsü ülkemiz açısından, mevcut Saray hükümeti güveni kaybetmiş. Güven duyulmuyor. Güven duyulmadığı için, güven ve itibar kaybedilirse kaynakta bulamazsınız. Onun için kaynak bulamıyorlar. Gidiyorlar dünyanın birçok merkez bankasından borç istiyorlar, yüksek faizlerle borçlanmak istiyorlar. Buna rağmen kaynak bulamıyorlar. Çünkü güvenini ve itibarın kaybetmişlerdir. Hukukçu olarak her zaman söyleriz; halkın ekmeğidir adalet. Adalet yoksa zaten; aş, iş, ekmekte yok. Ekonomik büyüme de yok.

 

"NEREDE KİŞİ BAŞI 25 BİN DOLAR GELİR, 500 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ?"

Türkiye'nin mevcut rejimi ile hukuktan uzaklaştığını, bunun etkilerinin de hükümetin programında da görülebileceğini belirten CHP Genel Başkanı ve Çanakkale Milletvekili Av.Muharrem Erkek; "Bu hükümetin 2023 yılı, Cumhuriyetin 100.yıl hedefleri neydi? Kişi başına düşen milli gelir 25 bin dolar olacak diyorlardı. Bugün kişi başına düşen milli gelir 8 bin dolar, belki de daha aşağılara indi. Rakamları şişirdikleri halde; TUİK'in verilerine göre durum bu. Nerede o 25 bin kişi başına düşen gelir? Nerede 500 milyar dolar ihracat hedefi? Tamamen uzaklaştılar. Çünkü hukuktan uzaklaşınca, hukuk güvenliğinden uzaklaşınca bir ülke, ekonomik büyüme de, kalkınmada hayal oluyor" dedi.

 

 “YEREL YÖNETİMLER ÜZERİNDEN İKTİDARDAN GİDECEKLERİNİ ANLADILAR”

CHP'li Belediye Başkanlarının Corova Virüs salgını süresince vatandaşlara yardım yapmasının engellenmesini iktidarı kaybetme korkusu olarak değerlendiren Muharrem Erkek; "Biz sorun değil, çözüm üretiriz. Her şeyi yaptılar. Yoksulun karnını doyuran aşevlerini kapattılar. Halka yapılacak yardım hesaplarını blokelediler. Ekmek dağıtılmasını yasakladılar. Maske dağıtımını araştırma konusu yaptılar. Ama halk her şeyin farkında. Yapılan hizmetin de ona yapılan kösteğin de. Çünkü biz yerel seçimden önce ne dedik: Hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Tüm çabamız bu yönde. Bu süreçte CHP’li belediyeler destan yazdılar. Göğsümüzü kabarttılar. Ve işte bu nedenle iktidar belediyelerimizi kendisine rakip görüyor. Kendileri yerel yönetimlerden iktidara geldiler, yerel yönetimler üzerinden iktidardan gideceklerini anladılar. Belediyelerimizin ve Genel Merkezimizin, örgütlerimizin başarısı ile iktidar gelecek" dedi.

 

"COVİD SÜRECİNDE TÜM TÜRKİYE GÖRDÜ: KRAL ÇIPLAK.."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; "Siyasi geleceklerinden korktukları için Seçim kanunu değiştirmek istiyorlar. Biz hem Siyasi Partiler hem de Seçim kanunun değiştirilmesini bir bütün olarak ele alınarak değiştirilmesi gerektiğini başından beri söylüyoruz. Ama demokratikleşme için, yüzde 10 seçim barajının kaldırılması için istiyoruz. Yüzde 10 barajı 12 Eylül darbe rejiminin bir ürünü değil mi, neden kaldırmıyorsunuz? Siyaseti de demokratikleştirmemiz lazım. Yapılmak istenen değişiklilikler tam tersi. Korku. Korku büyümüş. Covid sürecinde herkes, tüm Türkiye gördü: kral çıplak.
Bu haber 5701 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI