Bugun...
Bizi izleyin:Vali Tavlı; "Kalkınma ve Gelişmeye Herkes Destek Vermeli"

Tarih: 17-04-2019 08:25:09 Güncelleme: 17-04-2019 08:27:09 + -


2019 Yılı I.İl Ekonomik Toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında İl Özel İdaresi toplantı salonunda yapıldı. Çanakkale’nin ekonomik potansiyelini değerlendirmek, devam eden önemli yatırımlarla istihdam ve desteklemeler konularında kamu, özel sektör, üniversite, oda, borsa ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle istişarede bulunarak topyekûn kalkınmanın sağlanması amacıyla İl Ekonomik toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.


Vali Tavlı;

2019 Yılı I.İl Ekonomik Toplantısı Vali Orhan Tavlı başkanlığında İl Özel İdaresi toplantı salonunda yapıldı. Çanakkale’nin ekonomik potansiyelini değerlendirmek, devam eden önemli yatırımlarla istihdam ve desteklemeler konularında kamu, özel sektör, üniversite, oda, borsa ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileriyle istişarede bulunarak topyekûn kalkınmanın sağlanması amacıyla İl Ekonomik toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

 

İl Ekonomik Toplantısında ; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Şube Müdür Vekil Mehmet Göçük tarafından ilimizdeki tarımsal ekonomi ve desteklemelerle ilgili bilgi verdi. TKDK Çanakkale İl Koordinatörü Hasan İskender, ilimize sağlanan desteklerle ilgili sunum yaptı.  Güney Marmara Kalkınma Ajansı Çanakkale Yatırım Destek Yatırım Ofisi Koordinatörü Recai Başaran, Bölge Kalkınma Planı, Uygun Yatırım Alanları ve Destekleriyle İlgili bilgi verdi. Meteoroloji Müdürü Mustafa Yıldız, mobil hava durumu uygulamalarıyla ilgili bilgi verdi.

 

YATIRIMLAR DEVAM EDİYOR

Yapılan bilgilendirmelerin ardından değerlendirmede bulunan Vali Orhan Tavlı; toplam yatırım tutarı 10.5 Milyar TL olan ve S tarafından 18 Mart 2017 tarihinde temeli atılarak Cumhuriyetin 100. Kuruluş Yıldönümünü temsil edecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yollarının hızla devam ettiğini, yöre ve bölge ürünlerinden daha fazla katma değer elde edilerek ürünlerin dünya pazarlarına ulaştırılmasına imkân sağlayacak ve 136 hektarlık bir alanda faaliyet gösterecek olan Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi yatırımlarının da hızla devam ettiğini kaydetti.

 

Troas bölgesinden çıkarılan arkeolojik eserlerin ve dünyanın diğer ülkelerinde bulunan Troya eserlerinin Ülkemize getirilerek korunmasına, sergilenmesine imkân sağlayan Troya Müzesi, çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak, dramatik ve tematik bir şekilde, sergilemelerin, canlandırmaların, interaktif yöntemlerin kullanıldığı, aileler, çocuklar ve gençler için de spor ve sosyal aktivitelerin bulunduğu Anadolu Hamidiye Tabyalarının turizmin hizmetine sunulduğunu ve Troya Milli Parkının Geliştirilmesi Projesi ile diğer kültür-turizm alanlarında pek çok projenin devam ettiğini söyledi.

KARASAL YAYIN KULESİ İNŞASI SÜRÜYOR

Ulaşım ağımızı geliştirecek olan Ayvacık-Küçükkuyu Tünelleri ile Gelibolu-Eceabat Tünelleri yapımı ve Gelibolu Yeni İskele Yapımı devam ettiğini ifade eden Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, haberleşme ve iletişimi geliştirilecek olan Çanakkale Merkez Karasal Sayısal Yayın Kulesi yapımı devam ettiğini söyledi. Vali Orhan Tavlı, "Gençlik ve spor alanında yeni atılımlara imkân sağlayacak ve milli sporcuların yetişmesine katkı sunacak olan Çanakkale ve Biga Gençlik Merkezleri tamamlanmış olup Güzelyalı Gençlik ve Sporcu Kamp Eğitim Merkezi ile yapımına bu yıl başlanan Merkez Sporcu Gelişim Kompleksi yapımı devam etmektedir" dedi.

 

"KALKINMA VE GELİŞMEYE HERKESİN DESTEK VERMESİ GEREKİYOR"

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı; "Çanakkale'de enerji, sağlık, ulaşım, eğitim, ve diğer kamu hizmetleri sektörlerinde pek çok proje 2019 yılında da devam ediyor, Kamu, özel sektör olarak sanayi, ticaret, tarım, turizm sektör ve alt sektörleri ile aktif işgücümüzü işyerleri ile buluşturma ve yeni iş alanları açma yönünde gayretle çalışmamız gerekiyor. Kalkınmaya ve gelişmeye özel sektör yatırımcılarımız, üreticilerimiz, ihracatçılarımız, esnaflarımız ve istihdama katkı veren tüm kesimlerimizle, güçlü Türkiye ve İlimiz bağlamında; işvereni ve işçisiyle kalkınmaya odaklanmamız ve İlimiz potansiyelinin her alanında kullanılması için herkesin destek vermesi gerekiyor" dedi. Kaymakamlar, yerel yönetim temsilcileri, işadamları, oda ve meslek kuruluş temsilcileriyle Sivil Toplum Kuruluş Temsilcilerinin katıldığı İl Ekonomik Toplantısı görüş, öneri, soru ve cevaplarla son buldu. 
Bu haber 2008 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI