Bugun...
Bizi izleyin:Vali Tavlı'dan Köy Muhtarları "Altın Madeni" Bilgilendirmesi!

Tarih: 22-08-2019 09:04:25 + -


Yaklaşık bir aydır devam eden Su ve Vicdan Nöbeti ile çevre gönüllüsü vatandaşlar Kirazlı-Balaban bölgesinde yapılan ağaç katliamını protesto ederken; siyanürlü altın işletmeciliği projesinin de durdurulmasını talep ediyorlar. Öte yandan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale merkez, Bayramiç ve Çan'a bağlı köy muhtarları ile bir araya gelerek Altın Madenciliği hakkında bilgilendirmede bulundu!


Vali Tavlı'dan Köy Muhtarları

Yaklaşık bir aydır devam eden Su ve Vicdan Nöbeti ile çevre gönüllüsü vatandaşlar Kirazlı-Balaban bölgesinde yapılan ağaç katliamını protesto ederken; siyanürlü altın işletmeciliği projesinin de durdurulmasını talep ediyorlar. Öte yandan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale merkez, Bayramiç ve Çan'a bağlı köy muhtarları ile bir araya gelerek Altın Madenciliği hakkında bilgilendirmede bulundu!

 

Çanakkale Valiliğince gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlık ederken; Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, DSİ 252. Şube Müdür V. Aydın Öztürk, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy ve Sağlık İl Müdürü Ali Taşçı tarafından konuşma yapılarak Kanadalı altın işletmecisi şirketin yasalara ve mevzuatlara uygun olarak çalışma yaptığı, Atikhisar barajından firmaya su verilmeyeceği ve halk sağlığı açısından hiçbir zararı olmayacağı anlatıldı.

 

"ÇED RAPORU HUKUKA UYGUN, AYDA BİR KONTROLLER YAPILIYOR!"

Köy muhtarlarına bilgilendirme yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, maden sahası ile ilgili ÇED Yönetmeliği kapsamında Çevre Ve Şehircilik Bakanlığına sunulan ÇED raporunun, incelenmesi ve değerlendirilmesi sonucunda; altın – gümüş madeni ve zenginleştirme tesisi için 2013 yılında ÇED olumlu kararının verildiğini söyledi. Bakanlıkça verilen Kirazlı altın-gümüş madeni kapasite artışı ve zenginleştirme tesisi projesinin ÇED olumlu raporunun iptali istemiyle açılan davanın da Danıştay tarafından oybirliğiyle red edildiği vurgulandı. Bolat; "ÇED raporunun hukuka uygun olduğu ve tesisin faaliyete geçtiğinde etrafında bulunan tüm yeraltı ve yüzeysel su kaynaklarının izlenmesi İl Müdürlüğümüz gözetiminde Akredite Laboratuar aracılığıyla 11 noktadan toprak,  takriben 24 noktadan su numuneleri alınarak kontroller yapılıyor ve bu kontrollerin ayda bir kez rutin ve habersiz olarak gerçekleştiriliyor" dedi.

"TESİS ATİKHİSAR SU TOPLAMA HAVZASI DIŞINDA!"

Toplantıya katılan ve köy muhtarlarına bilgi veren bir başka kurum temsilcisi ise DSİ 252. Şube Müdür V. Aydın Öztürk oldu. Öztürk muhtarlara yaptığı bilgilendirmede siyanürle altın işletilecek olan Maden Zengileştirme tesisinin Atikhisar Barajı Su Toplama havzası içerisinde olmadığını söyledi. Öztürk; "Atikhisar Barajı’ndan maden işletme tesisine Devlet Su İşleri tarafından hiçbir şekilde su verilmeyecektir. Çan Kumarlar köyü sınırlarında Doğu Biga Madencilik tarafından inşası devam eden Altınzeybek Göleti'nden maden işletme tesisinin su ihtiyacı karşılanacak. Maden Zenginleştirme Tesisi, Atikhisar Barajı yağış havzasının dışındadır. Çanakkale'nin içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı'na zarar verecek herhangi bir faaliyet yürütülmüyor" dedi.

 

"2017 YILINDAN BU YANA 13 BİN 400 AĞAÇ KESTİK!"

Altın madenciliği tesis sahasında TEMA Orman Mühendislerinin en az 195 bin ağaç kesildiğini belirtmelerine rağmen toplantıya katılan Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy 2017 yılından bu yana 13 bin 400 ağaç kestiklerini açıkladı! Ulusoy; "Orman ve Su İşleri Bakanlığının 2016 tarihli olurları ile verilen izin kapsamında Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünce 2017 yılında kesimine başlandı. Maden sahasında kesimi yapılan ağaç sayısı toplam 13.400 adettir. Madencilik faaliyeti sonlandığında, madencilik şirketi tarafından Rehabilitasyon çalışmaları yapılarak Orman Bölge Müdürlüğümüze teslim edilecektir. Bu alanın tamamı ağaçlandırılarak eskisine oranla daha yeşil bir alana dönüştürülecek" dedi.

"SU KAYNAKLARINDAN NUMUNE ALIYORUZ"

Çanakkale Sağlık İl Müdürü Ali Taşçı ise Maden sahası bölgesinde bulunan su kaynakları ve çeşmelerden rutin olarak su numunesi aldıklarını Halk sağlığı için devamlı kontrol altında olduğu bilgisi  muhtarlara verdi.

 

"DESTANLAR ŞEHRİ ÇANAKKALE'MİZİN ÇEVRESİNİ VE ÇEHRESİNİ EN İYİ ŞEKİLDE KORUYARAK.."

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise yaptığı konuşmada Çanakkale'nin destanlar şehri olduğunu ve bu şehrin çevresini ve çehresini koruyarak gelecek nesillere bırakacaklarını ifade etti. Vali Tavlı; "Şirketin tüm faaliyetleri ÇED raporuna uygun bir şekilde yürütmesi ilgili kurumlar ve Valiliğimizce bizzat takip edilecektir. ÇED raporuna aykırı herhangi bir işleme asla müsaade edilmeyecek. Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanılabilir bir dünya bırakılması için çalışıyoruz. Destanlar şehri Çanakkale’mizin çevresini ve çehresini en iyi şekilde koruyarak, geliştirerek ülkemizin en yaşanılabilir, en ulaşılabilir İli olması için bugüne kadar en üst seviyede gayret gösterdik ve göstermeye de devam edeceğiz diyerek katılımcılara teşekkür ediyorum" dedi. Yapılan bilgilendirmenin ardından köy muhtarlarının bölge ile ilgili soruları kurum müdürleri tarafından cevaplandırıldı.
Bu haber 1476 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI