Bugun...
Bizi izleyin:Vali Orhan Tavlı'ya Tarihi Çağrı!

Tarih: 19-09-2019 06:54:26 Güncelleme: 19-09-2019 07:33:26 + -


CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, Çanakkale Orhan Tavlı'ya tarihi çağrıda bulundu. "Tarih bu çağrımızı mutlaka yazacaktır. Kendisi de Çanakkale'de iyi anılmak istiyorsa bu çağrımıza kulak versin" diyen İl Başkanı Güneşhan; "Kendisinin görevidir ayrıca Çanakkale'nin geleceğini korumak, kollamak. Dolayısıyla Çanakkale Valimizin mahallinde bir toplantı düzenlenmesini istiyoruz. Orada kesilen yüz binlerce ağacın yok oluşunu, hangi dağın hangi tepenin ortadan kaldırılacağını, ortaya çıkacak ağ


Vali Orhan Tavlı'ya Tarihi Çağrı!

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan düzenlediği basın toplantısında Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'ya Kazdağları'nın Kirazlı-Balaban Bölgesinde yürütülen Siyanürlü Altın Madenciliği konusunda çağrıda bulunarak toplantı istedi. Güneşhan; "Sayın Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'ya sesleniyorum. Bizleri toparlasın, tüm milletvekillerimizi, İl Başkanlarımızı, Belediye Başkanlarımızı, tarafların temsilcilerinin de dahil olduğu bir toplantı düzenlesin. Kazdağları'nda ağaç katliamının yapıldığı yere hep birlikte gidelim. O alanda neler yapıldı, neler yapılmadı hep birlikte çıplak bir gözle hep birlikte görelim. Yapılan bu çalışmaların sonucunda elde edilecek değerin Çanakkale ve ülkemize ne kadar faydası olacağını, ne kadar zararı olacağın oturup hep birlikte konuşalım. Buna göre birlikte karar verip hareket edelim" dedi.

 

"BUGÜN VAR, YARIN YOK.. ÇANAKKALE'DE İYİ HATIRLANMAK İSTİYORSA.."

Çanakkale'de birçok Valinin görev yaptığını, tüm görev yapılan Valilerin toplumda büyük bir saygı ve iyi hatırlandığına dikkat çeken İsmet Güneşhan; "Tam da bu noktada Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı'ya tarihi bir görev düşmektedir. Çünkü Sayın Valimiz bu alanda GSM ruhsatını imzalayan kişidir. Üstelik yargı süreci devam ederken. Dolayısıyla Sayın Valimizin tarihi bir sorumluluğu bulunmaktadır. Sayın Vali mesleği gereği bugün Çanakkale'de memleket için hizmet vermekte iken; yarın başka yerde hizmet etmeye devam edecektir. Eğer Çanakkale'de iyi anılarla anılmak istiyorsa; bu toplantıyı mutlaka yapmak zorundadır. Gelecek nesillere bu doğa tahribatının hesaplarını verebilmemiz için, gelecek nesiller tarafından iyi anılmak istiyorsak, biz sorumluluk sahibi olan herkesin bu taşın altına elimizi sokmak zorundayız. Henüz kaybedilmiş bir şeyimiz yok, havamıza suyumuza toprağımıza henüz siyanür karışmadı. Buna izin verirsek sırada bekleyen ruhsatı alınmış 26 proje Kazdağları'nı bekliyor. Buna dur demezsek; yarın o firmalarda Kazdağları'nda altın arayacaklardır" dedi.

 

"HİÇ BİR VALİ İMZALADI.. UMARIM BU ÇAĞRIMIZI KULAN VERİR"

Hiçbir Çanakkale Valisinin madencilerin istediği GSM Ruhsatını imzalamadığını ama Vali Orhan Tavlı'nın bu ruhsata imza attığına dikkat çeken Güneşhan; "Onlarca saygı değer Valimiz gelip gitti Çanakkale'ye. Birçok iyi hizmetleri oldu. Hepsi Çanakkale'de saygıyla sevgiyle anılıyor. Bugüne kadar hiçbir Valimiz GSM Ruhsatına imza atıp izin vermemişti. Fakat mevcut Valimiz bu ruhsatı imzalamıştır. İl Özel İdaresinin de başında olduğu için meclisteki çoğunluğumuzu kullanarak bir tavsiye kararı alarak ruhsatın iptal edilmesini isteyeceğiz" dedi.

 

"YARIN TARİH ÖNÜNDE BUNUN MUTLAKA HESABINI VERECEKLERDİR"

Tüm kesimlerin katılacağı bir toplantıyla siyanürlü altın madenciliğinin Çanakkale ve Türkiye'ye fayda ve zararlarının konuşulmasını istediklerini belirten İsmet Güneşhan; "Biz Sayın Valimizden tüm kesimleri toplamasını istiyoruz. Burada ki amacımız; önyargıları bir kenara bırakarak, bu projenin artı ve eksilerini birlikte değerlendirelim istiyoruz. Bu çağrıya cevap vermezlerse yarın tarih önünde bunun hesabını mutlaka vereceklerdir. Çanakkale'de iyi anılmayacaktır. Bunu da çok açık ve net şekilde söylüyorum. Kendisinin görevidir ayrıca Çanakkale'nin geleceğini korumak, kollamak. Dolayısıyla Çanakkale Valimizin mahallinde bir toplantı düzenlenmesini istiyoruz. Orada kesilen yüz binlerce ağacın yok oluşunu, hangi dağın hangi tepenin ortadan kaldırılacağını, ortaya çıkacak ağır metallerin nasıl bir çevre tahribatı yapılacağını hep birlikte gözlemleyelim. O altın madenini savunan insanların temsilcileri de gelsin; çevreye zarar vereceğini fsöyleyenlerinde temsilcileri gelsin. Hep birlikte orada oturup bu konuyu tüm açılarıyla tartışalım, ortak bir karar verelim istiyorum. Ben bu toplantıya AK Partili milletvekilleri ve belediye başkanlarından olumlu cevap vereceğini düşüyorum. Burada söz konusu olan Çanakkale ve Çanakkale'nin geleceğidir" dedi.
Bu haber 6624 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI