Bugun...
Bizi izleyin:“Türk Kadını Etrafını Kuşatan Karanlığı Aşacak Kudrettedir”

Tarih: 05-12-2018 10:46:26 + -


Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin 84.yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet meydanında Çanakkale’de bulunan siyasi parti kadın kolları, kadın STK ve dernekleri bir araya gelerek çelenk töreni düzenledi.


“Türk Kadını Etrafını Kuşatan Karanlığı Aşacak Kudrettedir”

Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ve bunun dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilen 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü, tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanıyor. Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 84.yıldönümü nedeniyle Çanakkale’de tören düzenlendi.

 

Çanakkale’de faaliyette bulunan Kadın Dernek ve STK’larının yanı sıra Siyasi Partilerin Kadın kollarının da katılımıyla gerçekleşen törenlerde Atatürk Anıtına çelenk bırakıldı. Çelenk sunumunun ardından Çanakkale Barosu Kadın Komisyonu Başkanı Av.Güneş Pehlivan günün anlam ve önemine atfen konuşma yaptı. Av.Pehlivan konuşmasında; “Kadının eşit yurttaşlığı meşru egemenliğin tek yoludur. Eşitlik ve özgürlük temelli, şeffaf ve bağımsız siyasal demokrasinin unsurları ve araçları; demokrasimizin gücü ve güvencesi olan yargı bağımsızlığı her ne kadar hedef alınırsa alınsın, biz Cumhuriyet kadınları 84 yıl önce, kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde başlayan aydınlanmayı geleceğe taşıyacak ve onun önündeki tüm engelleri el birliğiyle yok edeceğiz” dedi.

“TÜRK KADINI ETRAFINI KUŞATAN KARANLIĞI AŞACAK KUDRETTEDİR”

Av.Güneş Pahlivan konuşmasının devamında; “Türk kadını, bugün etrafını kuşatmaya niyetlenen karanlığı aşacak kudrete sahiptir. Her kim ki,Türk halkına ait kürsülerde,  Türk halkına ait üniversitelerde, okullarda, meydanlarda, kadının erkekten aşağı bir cins olduğunu öğütler; kadına yönelik şiddeti azmettirir; kadının siyasi karar mekanizmalarındaki varlığına ipotek koymaya niyetlenir; kadının söz ve yetki alanını gasp etmeye kalkışırsa, karşısında Türk kadınının sarsılmaz eşitlik ve özgürlük iradesini bulacaktır. Aydınlık geleceğimize duyduğum sarsılmaz inançla, eşit yurttaşlık yolunda siyasal hak kazanımlarımızın ilk adımı olan seçme ve seçilme hakkımızın 84. Yılını kutluyorum” ifadelerini kullandı.

“HAKLARIMIZI BİZE KAZANDIRA ATATÜRK’E ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ”

Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şube Başkanı Meral Ulucan ise yaptığı konuşmada; Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği öneme dikkat çekerek; “Kadınlarımızın 84.yıl önce siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi, toplumsal hayatta gerçekleşen Atatürk Devrimlerinden birisidir.  Biz kadınlar bugünü kutlamaktan onur ve gurur duyuyoruz. Bu hakları bize kazandıran Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
Bu haber 662 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI