Bugun...
Bizi izleyin:Turizm Katili: Termik Santraller ve Siyanürlü Altın Madenciliği

Tarih: 18-11-2019 06:45:16 Güncelleme: 18-11-2019 07:15:16 + -


Turizmciler ve Devleti yönetenler çevre eylemleri için "Çanakkale Turizmine zarar veriyor" derken; bilim çevreleri ise hazırladığı Çanakkale Turizm raporunda "Altın madenciliği ve Termik Santraller, Çanakkale turizmine zarar veriyor. Turizmin geleceği için önlem alınması şart" tespitini yaptılar.


Turizm Katili: Termik Santraller ve Siyanürlü Altın Madenciliği

GMKA tarafından hazırlatılan 'Çanakkale Turizm Envanteri ve Strateji Çalışması' tamamlanarak kamuoyu ile paylaşıldı. Raporda Çanakkale Turizmi iyileştirecek faktörlerin yanı sıra Turizme zarar verecek olan risklerde yer aldı. Raporda özellikle Karabiga'da bulunan Termik Santraller ile Kazdağları'nında yapılacak olan Siyanürlü Altın Madenciliklerinin Turizm açısından büyük risk olduğu vurgulandı. Çanakkale'nin destinasyon bölgelerinde Termik Santrallerden kaynaklı Hava ve Deniz kirliliği, madencilik faaliyetleri nedeniyle çevre ve doğa kirliliğine önlem alınmasının önemine dikkat çekildi!

 

Çanakkale Belediyesi öncülüğünde Siyanürlü Altın Madenciliği ve Termik Santrallere karşı yapılan çevre mücadelesi Çanakkale'nin son 30 yılına damga vurdu. Fakat son yıllarda öne çıkan ise Karabiga yarımadasında kurulu bulunan Termik Santrallere ilaveten Yenice ve Çan ilçelerinde kurulan Termik Santraller ile kamuoyunun büyük tepkisini çeken Kazdağları'nda Siyanürlü Altın Madenciliği ruhsatı toplumsal tepkileri adeta körükledi.

ÇELİK; "AFİŞLER TURİZM İMAJIMIZI ZEDELİYOR"

Çevrecilerin ve Çanakkale Belediyesinin öncülüğünde yürütülen çalışmalara hükümet kanadından özellikle Çanakkale Milletvekilleri Jülide İskenderoğlu ile Bülent Turan'ın duyarsız kalması, Turizm ile ilgili STK'ların Çevre Mücadelesine destek olmamaları tepki çekiyordu. Belediye tarafından hazırlatılan "Kazdağları Yoksa.." konseptli afişlerin şehre asılması bile TÜRSAB Çanakkale Balıkesir Bölge Başkanı Ahmet Çelik'in "Turizme zarar verdiği" gerekçesi ile tepkisini çekmişti. TÜRSAB Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale’nin turizmine bu afişlerin olumsuz etkisinin olacağını belirterek, “Son zamanlarda da biz turizmcileri üzen bir haber oldu. Bununla ilgili de üzüntümüzü dile getirmek isterim. Bazı afişlerde, bazı sloganlarda ağaçsız turizm de olmaz deniliyor. Biz bunların tamamına çok büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Biz buralıyız, buranın çocuğuyuz, biz de burada bu değerlere sonuna kadar sahip çıkıyoruz ama bu anlamda Çanakkale imajını bir noktaya bir seviyeye getirdiğimiz özellikle turizmdeki seviyenin bu tip sloganlarla zedelenmesini kesinlikle istemiyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

"ALTIN MADENCİLİĞİ VE TERMİK SANTRALLER TURİZME ZARAR VERİYOR"

TÜRSAB Çanakkale Balıkesir Bölge Başkanı Ahmet Çelik her ne kadar Kazdağları'nın korunması konusunda farkındalık yaratmak için asılan afişlere "Turizm zedeleniyor" gerekçesi ile tepki gösterse de; Turizm ile ilgili STK'lar sürece karşı sessiz kalsa da GMKA tarafından hazırlatılan 'Çanakkale Turizm Envanteri ve Strateji Çalışması' tam tersini söylüyor.

 

GMKA tarafından ÇOMÜ'lü Doç.Dr. Lütfi Atay, Doç.Dr. Murat Aksu, Dr. Öğr. Üyesi Hacı Mehmet Yıldırım ve Dr. Öğr. Üyesi Halil Korkmaz hazırlatılan çalışma raporlaştırılarak kamuoyu ile paylaşıldı. Çanakkale'yi Merkez, Adalar, Assos, Kazdağları ve Kuzey Biga Yarımadası olarak 5 farklı Destinasyon bölge altında inceleyen bilim adamları Çanakkale'nin turizm potansiyelini, turizmi olumlu ve olumsuz etkileyen tüm etkenleri raporlaştırdılar.

KAZDAĞLARI'NI ALTIN MADENCİLİĞİ VE TERMİK SANTRALLER TEHDİT EDİYOR!

Geçtiğimiz ay Yenice ve Çan'de bazı Turizm Bölgelerinin "Turizm Merkezi Statulerinin" iptal edilmesine yine Turizmciler ve AKP'li siyasetçiler sessiz kalırken; yapılan araştırmada Kazdağları Destinasyonu olarak Yenice ve Bayramiç ilçeleri bir bütün olarak incelenmiş. Yenice'nin Çanakkale'nin en zengin bitki türüne ev sahipliği yaptığı Endemik Kaz Dağı Göknar’ı (Abies egui-trojani)ve diğer türler bakımından önemli bir yere sahip olduğu vurgulanmış. Ayrıca nesli tükenmekte olan hayvanlardan  karaca  ve  doğal  alabalıkta  bölgenin  fauna  bakımından  da  Yenice'nin çok zengin  olduğu, arkeolojik çalışmalarda bölgede; Hititler, Bergama Krallığı, Truvalılar, Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğuna ait kalıntılara rastlandığına dikkat çekilmiş.

 

Bayramiç'in dünyada ilk güzellik yarışmasının yapıldığı oksijeni, yeşili,suyu bol bir ilçe olmasının yanı sıra Menderes Çayı'yla sulanan verimli ovasında yetişen sebze ve meyvesi ile de tanındığı, Kaz  Dağları'ndaki  Ayazma’nın  yanı  sıra elması  ve  "Bayramiç  Beyazı" olarak adlandırılan bir şeftali türünün bulunduğuna dikkat çekildi. Dünyaca ünlü Homeros’un  İlyada destanında bahsedilen Hacıköy Köyünde (Hisarlık), Kurşunlu Köyünde (Skepsis) ve Çaldağ Köyünde (Kebrene)'ye ait bazı şehir kalıntılara rastlandığı da belirtildi.

Yenice ve Bayramiç'in yer aldığı Kazdağları Destinasyonu'nu Turizm açısından tehdit eden unsurlar ise şöyle sıralandı; "Bölgede inşa edilen termik santraller, Bölgedeki madencilik faaliyetleri, Kazdağları'nın  Çanakkale  sınırları  içerisindeki  bölgenin  milli  park  olmaması nedeniyle korunamaması, Bölgeden kentlere olan göç, Zirai atıklardan kaynaklı çevre kirliliği, Yasa dışı avcılık ve avlanma faaliyetleri, Bölgeye  özgü  Türkmen  ve  Yörük  kültürünün  diğer  kültürlerle  etkileşimi  sonucu karakteristik özelliklerini kaybetme olasılığı."

 

Tespit edilen sorunların başında da yine bölgede yürütülen Madencilik faaliyetleri yer alıyor. Araştırma'da Kazdağları Destinasyonu'nun sahip  olduğu  eko  turizm  potansiyelinin ortaya  çıkarılması  ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için izlenecek stratejilerin başında ise; "Destinasyonda  çevreye  ve  doğal  hayata  zarar  verebilecek  faaliyetlere  yönelik koruma politikalarının geliştirilmesi (madenler, zirai atıklar, yasa dışı avcılık, santraller vs.)" ifadeleri yer alıyor.

 

KUZEY BİGA YARIMADASI: "SANAYİLEŞMENİN YARATTIĞI ÇEVRE KİRLİLİĞİ"

ÇOMÜ'lü öğretim görevlileri tarafından hazırlanan raporda bir başka Destinasyon bölgesi olan Kuzey Biga Yarımadası; Biga ve Lapseki ilçelerini içeriyor. Kuzey Biga Yarımadası destinasyonunda ise Turizmi zayıflatan faktörler arasında bölgede bulunan sanayi tesislerinin yarattığı çevre kirliliği dikkat çekiyor. Turizmi tehdit eden unsurlar arasında ise; "Hızlı bir sanayileşme sürecinin olması, Madenciliğin gelişmesi, Deniz turizmi açısından çevre kirliliğinin olması,  Bölgede termik santrallerin olması ve Hava Kirliliği" sıralanıyor.

 

HAVA VE ÇEVRE KİRLİLİĞİNE ÖNLEM ALINMASI ŞART!

Hazırlanan raporda Kuzey Biga Yarım adasının sahip  olduğu  turizm  potansiyelinin  ortaya  çıkarılması  ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için tavsiye edilen tedbirler arasında da Hava kirlilği ve çevre kirliliğine karşı önlem alınması öneriliyor. Raporda; "Destinasyonda  turizm  sektörünü  olumsuz  etkileyebilecek  faaliyetlere  yönelik koruma politikalarının geliştirilmesi - Sanayileşmeden kaynaklı hava ve çevre kirliliğine yönelik önlemlerin alınması" ifadeleri dikkat çekiyor.
Bu haber 3384 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI