Bugun...
Bizi izleyin:Turizm Bitmiş.. Ağlayanı Yok!

Tarih: 01-03-2021 10:51:03 Güncelleme: 01-03-2021 14:08:03 + -


2018 Troya Yılının başarılı tanıtım faaliyetleri hem yerli hem de yabancı turistin gözlerini Çanakkale’ye çevirmesine sebep oldu. 2018 ve 2019 yılı Turizm ziyaretçi ve gece konaklama verileri de bu başarıyı gözler önüne seriyor. Pandemi salgını nedeniyle tüm dünyada yaşanan kısıtlamalar Çanakkale turizmini de olumsuz etkiledi. TUİK’in açıkladığı veriler; virüsün Çanakkale Turizmine etkisi adeta felaket oldu..


Turizm Bitmiş.. Ağlayanı Yok!

2018 Troya Yılının başarılı tanıtım faaliyetleri hem yerli hem de yabancı turistin gözlerini Çanakkale’ye çevirmesine sebep oldu. 2018 ve 2019 yılı Turizm ziyaretçi ve gece konaklama verileri de bu başarıyı gözler önüne seriyor. Pandemi salgını nedeniyle tüm dünyada yaşanan kısıtlamalar Çanakkale turizmini de olumsuz etkiledi. TUİK’in açıkladığı veriler; virüsün Çanakkale Turizmine etkisi adeta felaket oldu..

 

2018-2019 YILLARINDA YERLİ TURİSTİN ÇANAKKALE İLGİSİ ARTTI

Troya müzesinin ziyarete açılması akabinde 2018 Troya yılı nedeniyle Çanakkale turizm açısından güzel bir yıl geçirdi. 650 bin seviyelerine kadar düşen turist sayısı 2018 yılında sadece 11 ayda 1 Milyon 27 Bin 773 yerli geceleme yapan turist ağırladı. Bu rakam 2019 yılında 758 bin 821 gecelemeye düştü.

 

Çanakkale’ye gelen yerli turist sayısı da 500 binden 67 bine kadar düştü. 2018 yılında Çanakkale’ye 578 bin 387 yerli turist gelirken; 2019 yılında 464 bin 298’e geriledi.

 

YABANCI TURİSTLERİN “TROYA” İLGİSİ..

2018 Troya Yılının ilan edilmesi ile birlikte hem yurt içinde hem de yurtdışında büyük ilgi çekti. Yapılan tanıtım faaliyetleri sebebiyle 2018 yılında Çanakkale’ye yerli turist sayısında yoğun ilgi görülürken; yabancı turistlerin ilgisi ise 2019 yılında görülmeye başlandı. 2018 yılında Çanakkale’de 132 bin 22 geceleme yapan yabancı turistler 2019 yılında yüzde 100’ün üzerinde artışla 274 bin 256’ya ulaştı. Çanakkale’ye 2018 yılında 103 bin 975 turist gelirken; başarılı tanıtım faaliyetlerinin etkisiyle 2019 da bu rakam yüzde 150’ye yakın artışla 247 bin 290’a ulaştı.

VİRÜS SALGININ TURİZM SEKTÖRÜNÜ ETKİSİ FELAKET OLDU!

Çin halk Cumhuriyeti’nin Wuhan eyaletinde ortaya çıkan Corona Virüs salgını kısa sürede dünyayı etkisi altına aldı. Çin devletinin ulaşım kısıtlamaları nedeniyle önce Uzak Doğu’da başlayan turizme darbesi kısa sürede Asya ülkeleri, ardından Avrupa ve Amerika kıtasını etkisi altına aldı. Dünyanın dört bir yanında turist ağırlayan Türk Turizmi de bu salgından olumsuz etkilendi. Kısıtlamalar nedeniyle aylar öncesinden yapılan rezervasyonlar iptal edilirken; Çanakkale’ye gelen yerli ve yabancı turist sayıları da adeta bıçak gibi kesildi.

 

ÇANAKKALE TURİZMİNDE KORKUTAN RAKAMLAR!

Çanakkale turizmciler 2020 yılına iddialı girmeye hazırlanırken Corona Virüsün yayılması tüm planları bozdu. Çanakkaleli turizmciler pandemi nedeniyle önce tesislerini kapatmak zorunda kaldı. Bir süre sonra tesisler için alınacak önlemler, bu önlemlerin denetlenmesinin ardından verilecek sertifikalarla tesislerini açabildiler.

 

Pandemi salgını etkisinde 2020 yılına giren Çanakkale Turizmi kısıtlamalar nedeniyle önce yerli turistleri kaybetti. 2020 yılında Çanakkale il genelinde yerli turistlerin gece konaklama sayısı 118 bin 378’e düştü! Çanakkale’ye 2020 yılında sadece 67 bin 341 yerli turistin geldiği kayıtlara geçti.

 

Aynı şekilde uluslar arası ulaşımda yaşanan kısıtlamalar nedeniyle Çanakkale gelen yabancı turist sayısında büyük düşüş yaşandı. Troya yılının meyvelerini toplamaya hazırlanan Çanakkale’ye 2020 yılında sadece 19 bin 211 yabancı turist geldi. Gelen yabancı turistlerin Çanakkale’de gece konaklama sayısı ise 22 bin 462’de kaldı…

 

SALGINDA YERLİLERİN İLGİSİ “BOZCAADA” OLDU!

 Hemen her yaz Türkiye’nin dört bir yanından yüz binlerce ağırlayan Bozcaada yeni normalleşme sürecine geç başladı. 1 Haziranda açılması gereken tesisler, Bozcaada İlçe Hıfzısıhha kurulu kararınca tesislerde alınması istenen ek önlemler nedeniyle 22 Haziran’da açılabilmiş, alınan karar tepki çekmişti. Yasakların kalkması ile Bozcaada’ya adeta akın oldu. Yerli ve yabancı turistlerin aşırı ilgisi nedeniyle feribot seferleri için kilometrelerce uzunluğunda kuyruk oluşurken; corona virüs nedeniyle sezona geç başlayan ada esnafı ekonomik anlamda mutlu olsa da yaşanan yoğunluk bölge halkını tedirgin etti. Ortalama yatak sayısı 4 bin olan ada bu sayının çok üzerinde tatilciyi ağırlamıştı.

“2021 YILINA SALGININ GÖLGESİNDE GİRİYORUZ”

Çanakkale Turistik Otelciler Derneği(ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer, turizmde yaşanan sıkıntılar ve 2021 yılına dair beklentilerini Aynalı Pazar okuyucuları için değerlendirdi. Armağan Aydeğer 2020 yılının sadece Çanakkaleli Turizmciler için değil Türkiye ve dünya turizmi açısından kötü bir yıl olduğunu belirterek; “Maalesef turizm sektörü 2021 yılına 2020’nin gölgesi altında giriyor. Sektörde yüzde 80’lere varan düşüşler yaşandı. Ülkelerin uyguladığı uluslar arası kısıtlamaların yanı sıra şehirler arası kısıtlamalar nedeniyle Turizm sektörü ve bu sektörden eklenen alt sektörler büyük kayıplarla karşı karşıya kaldı” dedi.

 

“RAMAZAN BAYRAMI SONRASINDA HAREKETLENME BEKLİYORUZ”

ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer açıklamalarının devamında 2021 yılında sektörü beklentilerini ise şöyle açıkladı; “Ülkemiz ve Çanakkale açısından 2021 yılını değerlendirirsek; sektörün yaşadığı travma henüz sonuçlanmadı. Aşılama sürecinin başlaması umut veriyor ama bu da belirli bir seviyeye kadar ulaşacak. Turizmciler olarak Ramazan Bayramı sonrasında iç pazarda bir hareketlenme başlayacağını öngörüyoruz. Mayıs ayı sonunda başlayacak hareketlenme eylül sonuna kadar sürecektir” dedi.

“ÜÇÜNCÜ BİR DALGA HEPİMİZİ ZORLAR”

Yabancı turist beklentilerini de değerlendiren Aydeğer; “Her ne kadar yüzde 80’e varan düşüşler yaşansa da özellikle İngiltere başta olmak üzere diğer ülkelerden Türkiye’ye bir talep olduğunu sektörün ilgilileri açıkladılar. Çanakkale özelinde ise; Çanakkaleli Turizmciler olarak Balkan ülkelerine yaptığımız açılım sonucunda belli bir Pazar büyüklüğüne ulaşmıştık. Balkan ülkeleri açısından Çanakkale önemli, bir ilgi olacağını bekliyoruz. Bir de şu durum var; geçtiğimiz 2020 yaz başında gördük; insanlar yaz aylarında dışarıda vakit geçirdi. Bunun sonucunda kış aylarına girerken salgında ikinci dalga yaşandı ve akabinde kısıtlamalar geri geldi. Aşılama çalışmaları hızla devam ediyor; bunun da mutlaka olumlu etkileri olacaktır. Toplum bağışıklığı sağlanırsa ilerleyen yıllarda ülke olarak rahat edebiliriz. Aksi takdirde yaşanacak bir üçüncü dalga hepimizi zorlar” dedi.

 

“YÜZDE 100 NORMALLEŞME OLMAZ.. ARTIK YENİ NORMALLEŞMELER OLACAK”

Salgının etkilerinin uzun yıllar sürebileceğine dikkat çeken Armağan Aydeğer; “Covid-19 virüsüne karşı aşılama ve toplum bağışıklığı sağlanabilirse; hem ülke hem Çanakkale turizmi 2020 yılından daha iyi bir yıl geçirebilir diye umut ediyoruz. Artık dünden bu güne salgının bitmeyeceği görüldü. Tarih boyunca çeşitli salgınlar yaşandığı ve toplum bağışıklığı sağlandıktan sonra salgınlara sebep olan hastalıkların yok olduğunu biliyoruz. Mesela Çiçek hastalığı gibi; Corona virüs salgını da toplum bağışıklığı sağlandıkça yok olup gidecektir. Artık Yüzde 100 normalleşme söz konusu olmaz. Bunun Yeni Normalleşmelerden bahsedebiliriz. Uzmanlar bu salgının etkilerinin 8-10 yıl devam edeceğini belirtiyorlar. Mutasyon konuşuluyor; sağlıklı bir ortamda yaşamak istiyorsak toplum bağışıklığı zorunlu” dedi.
Bu haber 2155 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI