Bugun...
Bizi izleyin:“Tüm Adaylarımız Fermuar Liste Olacağını Bilerek Aday Oldular”

Tarih: 10-01-2019 07:58:18 Güncelleme: 10-01-2019 08:13:18 + -


CHP içerisinde Fermuar Sistemine gösterilen tepkiler konusuna açıklık getiren CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, mevcut tüm belediye meclis üyesi aday adaylarının Fermuar Liste uygulanacağını bilerek adaylık başvurusu yaptıklarını açıkladı.


“Tüm Adaylarımız Fermuar Liste Olacağını Bilerek Aday Oldular”

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan ve yönetimi 7 Ocak 2017 tarihinde göreve geldiklerini ve geçtiğimiz bir yıl içerisindeki faaliyetlerini basın mensupları aracılığı ile kamuoyuna duyurdu. Toplantıda CHP içerisinde son günlerde tartışmalar yaratan “Fermuar Liste” konusuna da açıklık getiren İl Başkanı Güneşhan, mevcut tüm adayların Fermuar Liste uygulanacağını bilerek başvurularını yaptıklarını açıkladı. İYİ Partiden meclis üyeliği talebi gelmesi halinde de Fermuar Listeden aday göstereceklerini açıkladı.

 

İsmet Güneşhan yaptığı açıklamada; “Türkiye’de bu seçimlerde fermuarla da olsa bir eğilim yoklamasıyla adayları belirleyen tek il Çanakkale’dir. 2 ay kadar önce Genel Başkan Yardımcımız Oğuz Kaan Sarıcı’da belediye meclis üyeliklerinde eğilim yoklamasıyla yapılsa dahi fermuar sisteminin uygulanacağını söylemişti. Buradaki amaç şu; belli sıralar Genel Merkez tarafından belirli yerlerde örgüt tarafından belirleniyor. Bazı mesleklerde eksiklik olursa bu sistemle oraya uygun kişilerin seçilmesi sağlanıyor. Şimdi önümüzde bir ittifak var. İttifak yaptığımız partiden de meclis üyesi alınacaksa; bunları değerlendirerek fermuar ortaya konmuştur.

 

“48 ÜYENİN HEPSİ FERMUAR LİSTE OLACAĞINI BİLEREK ADAY OLDULAR”

 

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, meclis üyelikleri için CHP’den 7 kişinin fermuar listede olmak için başvuru yaptığını belirterek; “7 arkadaşımız Fermuar listede yer almak amacıyla Merkez İlçe başkanlığına başvurmuştur. 3 arkadaşımız kontenjan başvurusu yapmıştır. Diğer 38 arkadaşımız ise eğilim yoklamasında yarışa gireceklerdir. Fermuarda değerlendirilmek istenen arkadaşlarımız yüzde 100 fermuardan aday gösterilecektir diye bir kaide yok. 48 arkadaşımız merkezde adaylık başvurusu yaparken; Fermuar liste olacağını biliyorlardı. Bunu bile bile aday oldular” dedi.

 

“İYİ PARTİ MECLİS ÜYELİĞİ İSTERSE FERMUARDAN DEĞERLENDİRECEĞİZ”

“İttifak görüşmelerinde İYİ Partiden Çanakkale Belediyesi için Meclis üyeliği talebi olursa ve hali hazırda Fermuar Listede yer alan adayların ne olacak” sorusu üzerine İl Başkanı İsmet Güneşhan şöyle yanıt verdi; “Aldığımız duyumlara göre İYİ Parti merkezde aday çıkartmayacak. Bu sadece bir duyum, sonuçta onlarda kurumsal bir siyasi parti, çıkartabilirler de. Bununla ilgili olarak İl Başkanlığımıza ne bir talep ne bir görüşme isteği ne de Genel Merkezden bize bir yazı gelmemiştir. “Kaç meclis üyeliği, hangi sıradan aday gösterileceklerdir” şeklinde genel merkezden bir yazı gelmediği için biz normal bir şekilde işlerimizi yürütüyoruz. İYİ Parti’den bir meclis üyeliği talebi gelirse; bu tamamen Fermuar listede değerlendirilecektir” dedi.

 

Genel Merkez tarafından değerlendirilecek olan sıraların halen boşta olduğunu belirten İl Başkanı İsmet Güneşhan; “12 Ocak 2019 tarihinde yapılacak olan eğilim yoklamasında biz adaylarımızın sıralamasını belirleyeceğiz. Genel Merkeze bırakılan Fermuar listedeki yerler bu eğilim yoklamasında doldurulmayacak. 3 kontenjan ve fermuardaki 7 arkadaşımızın isimleri Genel Merkeze gönderilecek. Bu esnada İYİ Partiden bir uzlaşı olur bir talep gelirse; Fermuar Listeye buradan gelecek isimler değerlendirilecektir” dedi.

 

“GÖKÇEADA VE KEPEZ’DEKİ SON DURUM..”

İyi Parti ve CHP arasında anlaşmazlığa neden olan Gökçeada ve Kepez Belediye adayları ile ilgili açıklamalarda da bulunan Güneşhan; “İttifak görüşmeleri başlandığında iki partinin genel merkezinde de şu ilke kararı alınmıştı ‘CHP’li belediyelerde CHP’li, İYİ Partili Belediyelerde de İYİ Parti adayları desteklenecektir. Buralarda aday çıkartılmaması” kararlaştırılmıştı. Ancak gelinen nokta itibariyle biz burada görüşmeler yaptık, uzlaştığımız konuları da bir protokol ile duyurduk. Anlaşamadığımız kısımları ise Genel Merkeze bıraktık. Genel Merkezler anlaşır ve bize ‘Gökçeada da CHP aday çıkartmayacak, İYİ Parti de Kepez’de aday çıkartmayacak biz anlaştık’ denirse biz bu karara uyacağız. Aynı şey İYİ Parti içinde geçerli. Gökçeada İYİ Partili, Kepez ise CHP’li belediyedir. Bunların hiç birisi olmazsa da çıkar yarışırız. Gökçeada adayımız biliyorsunuz eğilim yoklaması ile belirlenmiştir ama kendisi genel merkezin kararını beklemektedir büyük bir olgunlukla” dedi.
Bu haber 4948 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI