Bugun...
Bizi izleyin:Troya'da Bir Kutsal Alan Daha Bulundu

Tarih: 05-09-2019 07:50:32 Güncelleme: 05-09-2019 07:58:32 + -


Troya Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmaları kapsamında üçüncü kutsal alan keşfedildi. Bu yıl 156'ncı kazı dönemine başladıklarını söyleyen Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan; "İlk kez burada, Troya'da üçüncü bir kutsal alanın varlığını yaptığımız kazılarla ispatlamış bulunuyoruz" dedi.


Troya'da Bir Kutsal Alan Daha Bulundu

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan’ın önderliğinde devam eden Troya Antik Kenti kazılarında yeni alanlar, buluntular ortaya çıkıyor. NTV’nin haberine göre; Dünya arkeolojisinin önemli alanlarından Troya’da önceden varlığı bilinen iki kutsal alanın ardından üçüncüsü keşfedildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Troya Kazı Başkanı Prof. Dr. Aslan, Troya Antik Kenti'nin ilk kez 1863'te Frank Calvert tarafından kazılmaya başlandığını, bölgenin tüm dünya için önemli bir arkeolojik alan olduğunu söyledi. Prof. Dr. Aslan, Korfmann sonrası dönemde Troya Müzesi'nin açılması ve 2018'in ‘Troya Yılı’ kabul edilmesiyle bölgeye ilginin arttığını dile getirdi. İÇDAŞ AŞ ana sponsorluğunda yürütülen kazılarda Troya için önemli bulgulara rastladıklarını ve tarihsel döneme ilişkin yeni keşifler yaptıklarını vurgulayan Aslan,  ellerindeki verileri netleştirerek Troya ile ilgili tespitler yaptıklarını ifade etti.

 

 

“KORFMANN'IN KAZILARI BİZE ÇOK FARKLI SONUÇLAR VERDİ”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan; “Frank Calvert tarafından kazıların 1870'ten 1890'a kadar Schliemann tarafından yapıldığını, sonrasında Troya'nın 9 katmanını keşfeden mimarı Dörpfeld tarafından devam edildiğini biliyoruz. 1932-1938 yıllarında da ABD'nin Cincinnati Üniversitesinden Carl Blegen'in buradaki çalışmaları yürüttüğünü biliyoruz. Özelikle Manfred Osman Korfmann'ın 50 yıl sonra 1988’de başlatıp, 2005'te ölümüne kadar devam ettirdiği kazılar da bize çok farklı sonuçlar verdi. Özellikle Troya'nın son çağında Anadolu kültürüyle, Hitit kültürüyle olan ilişkisini, Batı Anadolu'daki işlevini göstermesi açısından çok önemli sonuçlar verdi. Bu kazıların ana amacı, burada önceki yıllarda yapılan, özellikle 1932'den 1938'e kadar Blegen'in kazı sondaj çalışmaları son Tunç Çağı, yani Homeros Troya'sı olarak tanımladığımız, kalenin dışındaki mimari özellikleri ne şekilde oluştuğunu anlamamız için gerekliydi” dedi.

 

“BU YILKİ KAZILARDA HEYECANLANDIRAN YENİ SONUÇLAR VAR”

Troya Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Aslan; “Troya-6, Troya-7 yani Homeros Troya'sı olarak tanımladığımız, Troya Savaşı ile ilişkilendirilen dönemde kalenin dışında bir yerleşmenin olduğu, kalenin dışında bir yapının olduğu Troya'nın gerçekten Korfmann'ın da söylediği gibi çok büyük bir son Tunç Çağı kenti olduğunu biliyoruz. Bu yılki kazılarda Troya'nın güney girişi için heyecanlandıran yeni sonuçlar var. Troya'da özellikle Arkaik ve Helenistik Roma döneminde yeni bir kutsal alanın varlığının burada söz konusu olduğunu yavaş yavaş anlamaya başladık. Daha önceki kazılarda Troya'da, Troya Batı Kutsal Alanı ve kutsal alan olarak tanımlanıyor ve Atina Tapınağı'nın olduğu kutsal alan var. Yani ilk kez burada, Troya'da üçüncü bir kutsal alanın varlığını yaptığımız kazılarla ispatlamış bulunuyoruz” dedi.
Kaynak: http://www.canakkaleolay.com

Bu haber 1366 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI