Bugun...
Bizi izleyin:Trafik Kaosunu Halka Kimler Reva Gördü?

Tarih: 07-09-2018 07:12:09 Güncelleme: 08-09-2018 07:15:09 + -


Çanakkale Belediyesi Eylül Ayı Meclis toplantısına Çanakkale halkını bunaltan Trafik Sorunu da gündeme geldi. En az 10 yıldır tartışılan; şehir içerisinde bulunan İskele’nin Karacaören Altına neden alınmadığı da görüşmelerde ortaya çıktı!


Trafik Kaosunu Halka Kimler Reva Gördü?

Çanakkale Belediyesi Eylül Ayı Meclis toplantısına Çanakkale halkını bunaltan Trafik Sorunu da gündeme geldi. En az 10 yıldır tartışılan; şehir içerisinde bulunan İskele’nin Karacaören Altına neden alınmadığı da görüşmelerde ortaya çıktı!

 

Eylül Ayı Meclis toplantısında Çanakkale halkını yıllardır bunaltan Trafik sorunu da gündeme geldi. Konuyu AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu gündeme getirdi. Ömercioğlu yaptığı konuşmada; “Bugün arabamı çıkartamadım. Çanakkale yaz aylarında özellikle Cumhuriyet Meydanı keşmekeş bir haldedir. Halk bahçesinden bu tarafa geçmek için 1,5 saat geçirdim. Eskiden bu sadece bayramlarda olurdu; şimdi her gün aynı şeyi yaşıyoruz. Her yıl yüzde 50’lik bir artış yaşıyoruz. Belli bir alanda çalışma yapılarak kordon boyundan geçirildi trafik ama bir çözüm oldu gibi; oda tam olmadı. Bununla ilgili olarak gerekli işlemlerin yapılmasını istiyoruz. Bu konuyla ilgili Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’ın bir önerisi oldu. Oradaki boş alanı açalım şehir trafiğini açalım demişti. Belediyemiz bunu siyasi malzeme yaparak otopark alanına çevirdi. Üncü bir geçiş alanı demişti ama bu otopark olarak geçti” dedi.

 

“KOMİSYON KARAR ALMIŞ GESTAŞ KAPI YAPMAMIŞ!”

Bülent Turan’ın ifadesinin otopark olarak basında yer aldığına dikkat çeken Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Sayın Bülent Turan’ın ifadesi olmuş. Basın burası için otopark deyince ben böyle algılamışım ama bu söz üzerine; alanın tamamı değil üçüncü şerit olsun denilince konuyla ilgili bilgi aldım. Burası için İl Trafik Komisyonuna öneride bulunmuş. Komisyon karar almış hemen, peki neden yapılmadı dediğimizde; GESTAŞ buraya kapının yapılmasını bekliyoruz dediler. Komisyon ikinci toplantıda yapın deyince üçüncü şerit açıldı ama kullanan yok? Çünkü GESTAŞ oraya bir personel koyup yönlendirme yapmıyor. GESTAŞ içerisini de organize etmemiş. Orada ne yönlendirme yapan bir GESTAŞ personeli var, ne de GESTAŞ iskelenin içini düzenlemiş! Dışarda araç kuyruğu var; GESTAŞ iskelesinin içi bomboş! Geçerken bakın; durum bu. Bu durumda Çanakkale Belediyesi ne yapsın” dedi.

“16 YILDIR İSKELE KARACAÖREN ALTINA ALINSIN DİYORUZ..”

2012 yılından bu yana İskele’nin şehir içinden Karacaören Altına alınması için çaba harcandığını açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Ben başkan oldum 2002 yılında. Vali o dönem, Orhan Kırlı idi. GESTAŞ Özel İdareye verildi. Biz o zaman Hasan Yörükçü arkadaşımızla iskelenin taşınması için görüştük. Hızlı bir biçimde yer arayışına girildi. Karacaören Altında koy var; hazineye ait. Bir kısmı vatandaşa ait. Şöyle bir öneride bulunduk ve anlaştık; buraya acilen bir iskele yapalım iki rampalı. Karayoluna çıkış verelim. Bir yat limanı polemiği de vardı; buraya bir yat limanı da yapalım hatta buraya bir yat onarım atölyesi hatta denizcilik okulu yapalım dedik. Tamam dendi. Vali Kırlı gitti, Güngör Azim Tuna Vali olarak geldi. Sayın Tuna gitti, Ahmet Çınar Geldi.. O gitti, Hamza Erkal Vali geldi. O gitti, Vali Orhan Tavlı geldi. Her Vali tamam dedi ama yapan yok. Yönetim Kurulunda söylüyoruz tamam diyoruz yapan yok. Buna Vali ön ayak olacak. Biz o gün yapsaydık şu an iskele eskimişti bile. Karşısı Akbaş Şehitliği idi. Yıllar geçti; Çanakkale’ye ilgi artınca kalabalık da katlanarak arttı. Bunu biz zamanında öngördük, söyledik” dedi.

“HERKES GİTTİ, GİTMEYEN TEK KİŞİ SİZSİNİZ!”

AK Partili Tülay Ömercioğlu, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuşmasından sonra söz alarak İskelenin Karacaören altına taşınmamasından Gökhan’ı sorumlu tuttu. Tüm Valilerin gelip gittiğini, aynı dönemde eski AK Parti Milletvekili Mehmet Daniş’in olduğunu belirten Ömercioğlu; “Sizin ağzınından bizzat duyduğum bir söz var; Sayın Milletvekilimiz Mehmet Daniş dönemi ile ilgili bir konuşmanızda ‘Biz Sayın Mehmet Daniş’ten bugüne kadar ne istedi isek yaptı. Onun için Milletvekili olmaya devam etsin’ dediniz. Daha geçen döneme kadar da ismini andığınız Valilerle aynı dönemdeydi. Güzel bir proje, bende iskelenin Karacaören altına taşınması taraftarıyım. Ama bununla ilgili o dönemden beri gitmeyen bir tek siz varsınız. Burayı yapamadınız. İstediğiniz kişilere söyleyebilirdiniz” dedi.

“MEHMET DANİŞ’İN YAPTIKLARINI İNKÂR MI EDEYİM?”

Ömercioğlu’nun sözleri üzerine Belediye Başkanı Gökhan; “Ben kaç yıldır her gelene her gidene bunları söyledim. Hala da söylemeye devam ediyorum. Sayın Mehmet Daniş ile ilgili söylemlerim geçerlidir. Sayın Mehmet Daniş beyin yaptıklarını inkâr mı edeyim? Sayın Bülent Turan’ın yaptıklarına da benim bir itirazım yok. Buraya yapılan her yatırıma destek veriyor takdir ediyoruz. Ama Sayın Bülent Turan ile siyasi anlamda farklı görüşlerimiz var. Bu düşmanlık gerektiren bir durumda değil. Farklı görüşlerimiz var ama destekte veririz. Ben kimseyi suçlamıyorum ama burada bir şey var; heves var tapuları bulduk ama olmuyor bir türlü. Bir seçim geliyor kalıyor, vali gidiyor hop duruyor. Zaten seçimlerden iş yapamıyoruz. Seçim geldi dursun şimdi deniyor. Çanakkale’nin bu sorunu çözmek için Emniyet elinden geleni yapıyor. Polis ekipleri Ağustos sıcağında binlerce insanla uğraşıyorlar. Ve o insanlar Polise laf söylüyor. Polisimize haksızlık yapılıyor. Ama belediyenin bu anlamda yapacak neyi varsa yapıldı. Üçüncü şerit açıldı ama kullanan yok. Konuşuluyor bunlar. Bakın Gelibolu’da inşallah iskele ihalesi yapıldı ama burada bunun olacağı belliydi. Arkadaş köprü yapılıyor. 2023 de bitecek şuraya bir iskele yapsak, şu trafiği oraya aktarsak bir yılda yapılır. Bu sıkışıklığın başka türlü giderilme şansı yok. Burada çok fazla kimseyi de suçlamak istemem ama belediye olarak ne yapılacaksa yapmaya hazırız” dedi.

VALİ AHMET ÇINAR CİDDİ BİR PROJE HAZIRLADI. BU RAPOR NE OLDU?

İYİ Partili Ufuk Demirbaş da konu hakkında önceki Valilerden Ahmet Çınar’ın iskelenin taşınması için ciddi bir proje hazırladığını belirtti. Demirbaş; “Trafik konusunda ciddi bir çalışma yapmıştım. Yoğunluğu bir bölgeden başka bir bölgeye kaydırıyorsunuz. Ama geldiğimiz nokta tamamen Özbek altı akbaş feribot iskelesine dayanıyor. Burayla ilgili yapılan girişimlerde Ahmet Çınar zamanında ciddi bir rapor hazırlandı. GESTAŞ bu raporu ile ilgili ne yaptı bilmiyoruz. Tam o anda Vali tayin oldu. Bunlar AK Parti iktidarında olağan şeyler. Bir görevli gidiyor yenisi yeniden bir şeylere yapıyor. Köprü nasıl olsa yapılacak deniyor. Osmangazi köprüsü işletmede olmasına rağmen tüm feribot hizmetleri devam ediyor. Çeşitli bahanelerin altına sığınarak olmuyor. Ben söylüyorum bunların sahibi yok. Yönetimin böyle bir tavsiye kararı var; vali istiyor ama ortada bir sahipsizlik var. Neyin ne olduğunu bilmiyoruz. Bu iskele buradan kalkmadan köprü hizmete girse de biz bunu yaşamaya devam edeceğiz. Burayı ciddi bir planlamamız lazım. Bunların hepsi rafa kalktı. Bir şehir planlamacı arkadaş ciddi bir çalışma da yaptı. Burası tüm kurumlar tarafından da onaylandı. Akbaş konusunda askeriye bir çıktı ama yapılamıyor. Yeni vali buna adapte olana kadar tayin olup gidiyor. Buna devletin de bir el atması gerekiyor” dedi.

 

İSKELENİN TAŞINMASINI İL ÖZEL İDARESİ ONAYLAMAMIŞ!

Yıllardır konuşulan İskelenin Karacaören altına taşınması konusunun karanlıkta kalan yönünü ise CHP’li Meclis Üyesi Celal Karakaş açıkladı. Karakaş, hazırlanan çok ciddi bir rapor olduğunu, bu projenin maliyetinin de o dönemde 8 milyon Türk Lirası tuttuğunu fakat bu projenin İl Özel İdaresinde onaylanmadığını açıkladı. Proje onaylanmadığı için de İskele’nin Karacaören altına taşınmadığını iddia eden Celal Karakaş; “Vali Güngör Azim Tuna buradayken; Akbaş koyu yeni boşaltılmıştı. Kendisine öneride bulunmuştuk. Kendisi bu konuya ilgi duyduğunu ve bir proje hazırlattığını belirtti. Mendirekler dahil 8 milyonluk bir proje hazırlatmış Güngör Azim Tuna. Kendisine ‘Başlatın projeyi’ dedim. Kendisi de bana İl Genel Meclisinden bu konuda onay beklendiğini söyledi. Sonra öğrendik ki İl Özel İdaresi Genel Meclisi bu projeyi onaylamamış! AK Partili İl Genel Meclis üyesi Hüseyin Babacanoğlu’na sordum o dönem bu konuyu, o da bunun onaylanmadığını doğrulamıştı. Sonra Vali Ahmet Çınar Çanakkale’ye atandı. Sayın Çınar ile bir araya geldiğimiz bir ortamda ona da aksettim konuyu. Kendisi projeyi inceleyeceğini söyledi. 3 ay sonra tekrar karşılaşınca kendisi yeni bir proje yaptırmış maliyeti 30 milyon liraymış. Ama buna gerek yok zaten köprü yapılacak deyip bırakmış projeyi” açıklamasında bulundu.
Bu haber 15880 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI