Bugun...
Bizi izleyin:Termik Santraller Yerine Yenilenebilir Enerji Paneli

Tarih: 30-11-2017 13:00:00 Güncelleme: 30-11-2017 13:12:17 + -


Çanakkale’nin havası, suyu, doğal yaşamı korumak amacıyla sayısız haber, toplantı, eylem düzenlendi. Yetmedi yapılan çevre katliamlarını engellemek için sayısız davalar açıldı ama hala etkili sonuç alınamıyor. TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu yaşanan çevre katliamlarına dikkat çekmek ve temiz enerjiyi anlatmak için panel düzenliyor.


Termik Santraller Yerine Yenilenebilir Enerji Paneli

TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon Kurulunca yapılan açıklamada; “Bilindiği gibi Kirazlı altın madeni Çanakkale’mize içme suyu sağlayan Atikhisar baraj havzası için çok önemli bir risk taşımaktadır. Kirazlı altın madeninin Çanakkale’mizin suyunu ve toprağını kirletme olasılığı çok büyüktür. Madende 26 bin ton siyanür kullanılacak, açığa çıkacak 40 bin ton ağır metal çevre açısından felaket demektir. Çanakkale Çevre Platformu bileşenlerinden aldığımız bilgiye göre Kirazlı altın madeni ruhsat alanında ağaç kesimlerine başlanmıştır. Henüz gayrisıhhi işletme ruhsatı almamış olan altın maden alanında eğer ağaç kesimine izin verilmişse bu hukuksuzdur. Ağaç kesimine izin verenler maden şirketinin gayrisıhhi işletme ruhsatı alacağını nereden biliyorlar? Söz konusu şirkete karşı açılan, Kirazlı maden alanı ile ilgili ÇED iptal davası halen sürmektedir. Ağaç kesimine izin verenler davanın sonucunu biliyorlar da mı gayrisıhhi işletme ruhsatı almamış altın madeni şirketine izin veriyorlar? Kirazlı altın madeni ruhsat alanında geri dönüşü olmayacak bir şekilde, henüz gayrisıhhi işletme ruhsatı olmadan ormanın tahribine izin verenlerin Çanakkale halkı ile birlikte takipçisi olacağız. Çanakkale’nin suyunun içilemez duruma getirilmesine izin vermeyeceğiz” ifadeleri yer aldı.

 

3’Ü AKTİF.. 2’Sİ İNŞAAT HALİNDE.. 11 YENİ TERMİK SANTRAL YOLDA..

 

TMMOB Çanakkale İl Koordinasyon Kurulu 2 Aralık 2017 günü düzenlenecek panel ile ilgili olarak da; “2 Aralık Cumartesi günü saat 14.00’da Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde düzenlenecek olan panelimizdir. Panelde, çağımızın en önemli konularından birisi olan “enerji üretimini” Çanakkale halkı ile konuşacağız. Bilindiği gibi Çanakkale’de 3'ü aktif, 2'si inşa halinde olmak üzere toplam 5 termik santral yanı sıra 11 yeni termik santralinin yapılması planlanıyor. Termik santrallerinin baca gazlarından oluşacak asit yağmurları sonucunda meralar, tarım alanları ve ormanlar ciddi şekilde olumsuz olarak etkilenecektir. Tüm bunların yanı sıra santrallerin tamamı kurulursa yılda 45 milyon ton kömür yanacak ve bu kömürlerden 25 milyon ton kadar kül oluşacaktır. Bu küllerden çevreye, radon gazı gibi zararlı gazlar yayılacaktır. Aynı zamanda küllerden yağışla birlikte ağır metaller etrafa yayılacak, yer altı ve yer üstü suları kirlenecektir. Bu gazlar ve ağır metaller bilindiği gibi kanserojendir. Bu santraller tüm ekosistemin bozulmasına neden olacaktır” denildi.

 

“ÜLKEMİZİN ENERJİYE İHTİYACI VAR AMA..”

 

Türkiye’nin enerjiye ihtiyacı olan bir ülke olduğunun bilincinde olunduğu belirtilen açıklamanın devamında; “Evet, enerjiye ihtiyacımız var. Ama biz biliyoruz ki enerji üretimi çevreyi kirletmeden ve zarar vermeden de mümkündür. İşte organize ettiğimiz bu panelde söz konusu enerji üretiminin nasıl mümkün olabileceğini konuşacağız ve tartışacağız. Panelde konuşmacı olarak, Türkiye’de yenilenebilir enerji üretimi dendiğinde ilk akla gelecek isim olan, Marmara Üniversitesi Makine Mühendisliği Enerji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı UYAR yanı sıra Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Görevlisi Seçkin Bakkırcı ve Elektrik Mühendisleri Odası Çanakkale İl Temsilcisi Erkan Güçyetmez yenilenebilir enerji konusunda bizlerle görüşlerini paylaşacaklardır. Prof. Dr. Tanay Sıdkı UYAR aynı zamanda Dünya Biyoenerji Birliği Başkan Yardımcısı, Dünya Rüzgâr Enerjisi Birliği Başkan Yardımcısı ve Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliği üyesidir. Çanakkale halkını yaşamını doğrudan ilgilendiren “Enerjide Çözüm, Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerjiye Geçiş” konulu panelimize davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı.
Bu haber 2137 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI