Bugun...
Bizi izleyin:Tehlikeli Rakam: "Yüzde 15..."

Tarih: 20-12-2019 12:58:53 + -


Çanakkale Sivil Motorize Arama Kurtarma Derneği üyeler yaşanan ölümlü motosiklet kazalarına dikkat çekerek kask kullanımının önemi konusunda farkındalık videosu hazırladılar


Tehlikeli Rakam:

Çanakkale Sivil Motorize Arama Kurtarma Derneği tarafından ‘Hayatıma kastım yok. Kaskım var’ sloganıyla bir video hazırlandı. Kask kullanımının trafik kazaları sebebiyle meydana gelen yaralanma ve ölümleri büyük oranda azaltabildiği için motosiklet sürücülerinin kask olmadan trafiğe çıkmamaları amacıyla İçişleri Bakanlığı da geçtiğimiz Temmuz ayında bir farkındalık kampanyası başlatmıştı.

 

Çektikleri video ile kask kullanımının önemine dikkat çeken motosikletçiler, hazırladıkları videoda; “Özgür ruhlarımızı insanlığa adadık. Önce can dedik. Hayatıma kastım yok. Kaskım var” mesajını paylaştılar.

 

3 MİLYON MOTOSİKLET KULLANICISI VAR

Türkiye’de 2017 yılı itibariyle 21.6 milyon aracın 3 milyonunu motosikletler oluşturdu. Her 100 kişiden 4’ü motosiklet kullanıcısı. Ne yazık ki, ülkemizde birçok motosiklet kayıtsız ve ehliyetsiz olarak kullanılıyor. 2017 yılında 157 bin 779 motosikletin trafiğe kaydı yapılırken, 58 bin 731 motorun ise trafikten kaydı silindi. Motosiklet kullanımına kadınların ilgisi de giderek artıyor. 2004 yılında kadınların motosiklet kullanımı yüzde 25 iken, 2010 yılında yüzde 46’ya yükseldi. 2017 yılında ehliyet alan her 100 kişiden 36’sı kadın. Motosiklet kullanımı ile ilgili en dikkat çekici konu ise güvenlik. İstatistiklere göre yaşanan kazaların yüzde 15’inde motosiklet kazaları yer alıyor. Bu da 44 bin 855 kaza anlamına geliyor. Kazalarda ölüm ve yaralanmalarla ilgili güvenliği sağlayan en önemli unsurlardan biri de kask kullanımının artması olarak görülüyor.

AYVACIK DEPREMİNDE DE SAHADAYDILAR
Olası afetlerde kriz merkezinde toplanıp, alınan talimatlar doğrultusunda olay yerlerine en hızlı şekilde sağlıkçı ve kurtarma elemanının ulaşımı, haberleşmenin sağlanması, ilaç, serum, içme suyu, gıda, taşınabilir kurtarma ekipmanlarının sevkiyatını sağlamak için 2015 yılında kurulan dernek çok sayıda etkinlikte yer aldı. Ayvacık depreminde de bölgeye giderek çalışmalara destek olan dernek üyeleri; yeşillendirme çalışmaları, deprem eğitimleri, sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer alıyorlar. Telsiz iletişimi, ilk yardım ve arama kurtarma eğitimlerini tamamladılar.

 

2015 yılında Hasan Balcı, Tanju Çeliksoy, Yağmur Gür, Mehmet Tonbul ve Dilek Kavurmacı tarafından kurulan derneğin yeni yönetim kurulu Yağmur Gür, Erkan Akıncı, Sabri Kurtyılmaz, Erdal Şahin ve Mahmut Tonbul’dan oluşuyor. O video için tıklayın.
Kaynak: http://www.medyalokum.com

Bu haber 2388 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI