Bugun...
Bizi izleyin:Tarihimiz Sahipsiz Mi Kalacak?

Tarih: 07-03-2018 13:45:07 + -


Çanakkale’nin Kumkale Beldesinde bulunan Orhaniye Tabyaları, Paintball oynanması ile gündeme geldi. Çanakkale Savaşlarında boğazın savunmasında etkin rol oynayan tabyaların da kaderine terk edildiği de ortaya çıktı.


Tarihimiz Sahipsiz Mi Kalacak?

Güneş Gazetesinde yayınlanan haberde; Tarihi Orhaniye Tabyası’nın Paintball sahası olarak kullanıldığını, bunun izninin de Çanakkale Belediyesi tarafından verildiği haberi yaptı. Güneş gazetesi her ne kadar Orhaniye Tabyalarının Çanakkale Belediyesi sorumluluk alanında göstermiş gibi yanlış haber yapsa da tarihi Orhaniye Tabyalarının sorumluluğu Milli Savunma Bakanlığında bulunuyor.

 

“KUMKALE YETKİ VE SORUMLULUK ALANIMIZDA DEĞİLDİR”

 

Güneş Gazetesinin haberinde yer alan bilgilerin doğru olmadığı ise Çanakkale Belediye başkanlığından yapılan açıklama ile duyuruldu. Belediyeden yapılan açıklamada; “Kumkale Beldesi sınırları dahilinde bulunan Orhaniye Tabyası’nın Çanakkale Belediyesi tarafından paintball sahasına çevrilmesine göz yumulduğu iddialarına ilişkin söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Bahse konu olan alan bulunduğu konum itibariyle Çanakkale Belediyesi’nin yetki ve sorumluluk alanı içerisinde değildir. Bu nedenle gerekli inceleme ve araştırma yapılmadan Çanakkale Belediyesi ve dolayısıyla Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın adının gereksiz ve yanlış söylemler içerisinde geçirilmesi gazetecilik ilkeleri ile bağdaşmamaktadır. Konuyla ilgili Güneş Gazetesi ile iletişime geçilmiş olup, yapılan yanlışlığın düzeltilmesi talebi gazete yöneticilerine iletilmiş ve bundan sonra oluşturulacak haberlerde görüşümüzün alınması hususundaki beklentilerimiz kendileriyle paylaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.

 

ORHANİYE TABYALARIN SORUMLULUĞU MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINDA

 

Tarihi Orhaniye Tabyaları daha önce de bir çok kez Çanakkale gündemine gelmişti. Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde Askeriye’nin sorumluluk alanında bulunan tabyaların restorasyonu için, İl Özel İdaresi, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Çanakkale Belediyesi birçok girişimlerde bulunmuştu. Milli Savunma Bakanlığından tabyaların kendilerine devredilmesi istenmiş her seferinde de olumsuz talep alınmıştı.

 

TARİHİ TABYALAR ŞARAPÇILARIN MEKANI OLMUŞ DURUMDA..

 

Paintball oynanması ile bir kez daha gündeme gelen Orhaniye Tabyaları kaderine terk edilmiş durumda. Paintball ile gündeme gelen Orhaniye Tabyaları için bölge halkı; kaderine terk edilen tabyaların şarapçıların mekanı haline geldiğini iddia ettiler.

PAİNTBALL OYNATAN KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

 

Sultan 2'nci Abdülhamid zamanında stratejik Boğaz tahkimatını güçlendirmek amacıyla, 1889 yılında yaptırılan ve Çanakkale Deniz Savaşı sırasında vatan savunmasında kullanılan en önemli alanlardan biri olan Orhaniye Tabyası, bir ay önce U.O., tarafından bir günlüğüne paintball sahasına çevrildi. Paintball oynanan tarihi tabyanın duvarları, bonetlerin içi, tarihi toplar ve 'Seddülbahir 32 Saat' dizi setinden kalma maket top ve aydınlatma sistemi boya mermisi izleriyle kaplandı. Bir günlük paintball etkinliğine ait fotoğraflar, sosyal medyada yayınlanınca kamuoyunda büyük tepkiye yol açtı.

 

Görüntülerin sosyal medyada yayılmasının ardından çok sayıda kişi bu olaya müdahale edilmesi için yetkilileri göreve çağırdı. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Savcılık talimatıyla etkinliği düzenleyen U.O., jandarma tarafından gözaltına alındı. U.O., bir gün sonra sevk edildiği savcılıkta ifade verdikten sonra serbest kaldı.

 

 U.O., tabyalardaki paintball için oluşturulan alana koydukları hurda araçlar kaldırdı. Ayrıca, tabyada boyalı mermilerle zarar verdikleri alanları temizledi. Savcılık, olayla ilgili başlatılan soruşturmayı sürdürüyor.
Bu haber 1547 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI