marketingfutbol.club bonus veren siteler bahis siteleri
Bugun...
Bizi izleyin:“Taleplerimizin Dikkate Alınmaz İse Mücadeleye Başlıyoruz”

Tarih: 31-10-2021 09:15:06 Güncelleme: 31-10-2021 09:17:06 + -


Pandemi salgının başından bu yana özverili çalışmalarda bulunan sağlıkçıların beklentileri ise maalesef iktidar tarafından karşılanmadı. Bir süreliğine istifaları bile yasaklanan, günlerce nöbet tutan sağlık çalışanları adına açıklamalarda bulunan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu adına yaptığı Basın açıklamasında Hekimlerin taleplerini iletti.


“Taleplerimizin Dikkate Alınmaz İse Mücadeleye Başlıyoruz”

Pandemi salgının başından bu yana özverili çalışmalarda bulunan sağlıkçıların beklentileri ise maalesef iktidar tarafından karşılanmadı. Bir süreliğine istifaları bile yasaklanan, günlerce nöbet tutan sağlık çalışanları adına açıklamalarda bulunan Çanakkale Tabip Odası Başkanı Doktor Güleda Erensoy Çanakkale Tabip Odası Yönetim Kurulu adına yaptığı Basın açıklamasında Hekimlerin taleplerini iletti.

 

Dr. Güleda Erensoy, hekimler olarak Her yıla 120 gün yıpranma payı ve Covid -19’un Meslek Hastalığı sayılmasını istediklerini ifade etti. Erensoy açıklamasında “Pandeminin 19. ayını geride bıraktığımız bu günlerde salgının tüm yükünü sırtlanan sağlık çalışanlarının görülmeyen değerini görünür kılmak için bir aradayız. 19 aydır ölüyoruz, 19 aydır hastalanıyoruz, 19 aydır zamanında ve etkili bir önlem almayanlar, bilime sırtını dönenler, şeffaf davranmayalar, verileri değiştirenler yüzünden gün be gün tükeniyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

“PANDEMİNİN AĞIR YÜKÜ YÜKÜ TÜMÜ İLE ÜZERİMİZE BIRAKILDI”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr.Güleada Erensoy devamında; “Mart 2020’den itibaren meslek örgütlerinin, bilim insanlarının uyarılarını dinlemeyenlerin pandeminin yükünü yalnızca bizlerin üzerine bırakacağı anlaşılmıştı. Bizler mesleğimizin gereklerini elbette yapacaktık ve yaptık, ancak sürecin tüm yükünün üzerimize yıkılmaması için şeffaf, akılcı ve bilimsel bir salgın yönetimi talep ettik. Buna rağmen salgın değil, algı yönetildi. Bu algı yönetiminde de biz sağlık çalışanlarına yalnızca kahramanlık güzellemeleri, balkonlardan alkışlar, hakkınızı ödeyemeyiz tesellileri düştü. Uzunca bir süre “of” bile diyemedik, çünkü “kahramanlar yorulmaz” gibi büyük bir duygusal yüke maruz bırakıldık. Halbuki “kahramanlar” bu süreçte nitelikli bir maskeye dahi ulaşamadı. Kahramanlara dağıtılan maskeler korumak bir yana tam tersi korunuyor hissi yaratarak daha fazla hastalanmamıza neden oldu. Kahramanların işyerlerinde bulaştan koruyacak düzenlemeler yapılmadı, kış aylarına gireceğimiz bu günlerde ise işyerlerimizin havalandırma sistemlerinin yeterliliğine dair bile en ufak bir bilgiye sahip değiliz. Bu bulaş riski ve ağır emek yükü altında çalışmak istemeyen, tükenen sağlık çalışanlarına gösterdikleri yol, uzun bir süre zorla çalıştırılmak oldu. İzin, istifa, emeklilik ve rapor haklarımız hukuksuzca engellendi” hatırlatmasında bulundu.

 

“İZİN ALAMIYOR, İSTİFA EDEMİYORDUK..”

Pandemi ile mücadele kapsamında nöbetlerin ertelendiğini, sağlık çalışanlarının zaten ailelerinden bu süreçte uzak kalmaları yetmiyormuş gibi birde izinsiz çalıştırıldığını ve istifa etmelerinin yasaklandığını hatırlatan Dr.Güleada Erensoy; “Sonra birer birer hastalanmaya, arkadaşlarımızı kaybetmeye başladık. Bizler mesleğimizden dolayı ölürken, ekranlarda ''hastaneden aldığını nerden biliyoruz, evde hastalananlar var'' sözleri Çalışma Bakanı’nın ağzından döküldü. İyi de biz zaten evde kalamıyorduk ki! İzin alamıyor, istifa edemiyorduk. Çıkarılan tüm genelgelerin “sağlık çalışanları hariç” diye çıkarıldığını sayın Bakan’ın bildiğinden elbette şüphemiz yok. Buna rağmen iktidar, Bakan’ın sözlerine hak veriyor olacak ki hâlâ ne bir özür diledi ne de meslek hastalığı yasası için adım attı. Bugüne kadar 484 sağlık çalışanını kaybettik. Mesleki mağduriyetimizi Cumhurbaşkanının, Sağlık Bakanının dilinden dökülen itiraflar ile de duyduk ancak konu yasal bir hak olarak meslek hastalığı yasası talebimize geldiğinde bu sözler unutuldu. Meslektaşlarımızdan başvuru şartı ve illiyet bağı istendi. Yani bizlere pandemide “hekimlik yaptığınız için riskli olduğunuzu, hekimlik yaptığınız için hastalandığınızı, mesleğinizden kaynaklı öldüğünüzü” kanıtlayın dendi. Bir kere daha soruyoruz “madem işyerlerimiz riskli değil neden tedavi olmaya gittiğiniz hastane katlarını boşalttırıyorsunuz, bu bir illiyet bağı değil mi? Evde kal çağrıları yaptığınızda evde kalamayanlar olmamız illiyet bağı değil mi? En önemli korunma yöntemi maske ve mesafeyken mesleğimiz gereği koyamadığımız mesafe, yaptığımız riskli işlemler illiyet bağı değil mi? …(sayıda) Kaybettiğimiz meslektaşımız illiyet bağı değil mi? Bugün soruyorlar hekimler neden istifa ediyor, neden emekli olmak istiyorlar, neden göç ediyorlar diye… Hekimler ölürken dahi mesleki onurları verilmediği için istifa ediyor” dedi.

 

“TALEPLERİMİZ İÇİN BEYAZ YÜRÜYÜŞ, BEYAZ FORUM..”

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Dr.Güleada Erensoy sağlık çalışanları olarak taleplerini dillendirmek için harekete geçeceklerini belirterek; “Ekimler birçok ülkede COVID-19 meslek hastalığı sayılırken bizim ülkemizde hala daha yasal düzenlemesi yapılmadığı için göç ediyor. Kısacası emeğimiz görmezden gelindiği için hekimler bu topraklarda hekimlik yapmak istemiyoruz diyorlar. Bu gidişata dur demek için haklarımızı bir an önce istiyoruz. COVID-19 için meslek hastalığı yasası çıkarılmasını talep ediyoruz. Tüm sağlık çalışanlarına Türkiye’de ilk vakanın ilan edildiği 11 Mart 2020’den itibaren, pandeminin sonlandığı zamana kadar her yıla 120 gün yıpranma payı, fiili hizmet süresi zammı istiyoruz. Her hafta bir talebimizi yükselttiğimiz bu süreçte 175 bin hekimin sözcüsü olarak 23 Kasım’da İstanbul’dan başlatacağımız Beyaz Yürüyüş’ün ardından 27 Kasım günü Ankara’da ülkenin dört bir yanından gelen hekimler ve sağlık emekçileri ile Beyaz Forum’da buluşacağımızı, taleplerimizin kabul edilmemesi halinde bu forumda alacağımız kararlar ile mücadelemizin büyüyeceğinden ve sonuç alıncaya kadar devam edeceğinden de kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini bir kere daha hatırlatıyoruz” dedi.
Bu haber 2276 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI