Bugun...
Bizi izleyin:Tabipler Odası: “O Kadar İşlevsiz Ki.. Eski Hastane Daha Verimli”

Tarih: 08-11-2017 06:54:51 Güncelleme: 08-11-2017 07:21:51 + -


Çanakkale Devlet Hastanesi’nin Kepez Beldesi’nde yeni binasında hizmete başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hastaneye tepkiler giderek büyüyor. Çanakkale Ulaşım sorunundan, hastanenin konumuna kadar birçok konuda vatandaşlar kadar Tabip Odası da yeni devlet hastanesine tepki gösterdi.


Tabipler Odası: “O Kadar İşlevsiz Ki.. Eski Hastane Daha Verimli”

Çanakkale Devlet Hastanesi’nin Kepez Beldesi’nde yeni binasında hizmete başlamasının üzerinden bir hafta geçmesine rağmen hastaneye tepkiler giderek büyüyor. Çanakkale Ulaşım sorunundan, hastanenin konumuna kadar birçok konuda vatandaşlar kadar Tabip Odası da yeni devlet hastanesine tepki gösterdi.

 

Çanakkale Tabip Odası’nda Yeni Devlet Hastanesi ile ilgili olarak yaptığı basın açıklamasında hastanenin sorunlarına dikkat çekti. Tabipler Odasın yönetimi eski hastanenin yeni hastaneden daha verimli olduğunu ifade etti.

 

 “ESKİ HASTANE YERİNDE KALMALI, ALANI GENİŞLETİLMELİYDİ”

 

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy, “Güzel olan, eski hastanenin yerinde kalarak alanının genişletilmesiydi. Yeni hastanelerin genel olarak şehir merkezlerinden uzakta konumlandırılmasının hastane çevresinde yeni rant alanları açmak ve merkezdeki arazilerin kamusal hizmet dışı amaçlarla kullanılması gibi handikapları olduğu düşünülürse buna izin vermemek için bile bu tarz hastane planlarına karşı çıkmamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

“ACİLİN MERKEZDEN UZAK OLMASI ŞEHİR İÇİN KAYIPTIR”

 

Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy; “Yeni hastanenin şehir merkezinden uzak olması hastaların ve çalışanların hastaneye ulaşımıyla ilgili ciddi bir sorundur. Çocuk ve Kadın Doğum kliniklerinin ve acilinin merkezden uzak olması ise şehir için ayrı bir kayıptır. Gece çocuğu için acil polikliniklerine ihtiyaç duyan bir anne-baba çocuğunu acile yetiştirebilse bile gidiş geliş için en az 60TL taksi ücreti ödemek durumundadır” dedi.

 

“SAĞLIK HİZMETLERİ SUNUMU OTELCİLİK HİZMETİ DEĞİLDİR”

 

Açıklamalarının devamında Çanakkale Tabip Odası Başkanı Güleda Erensoy “Yeni Çanakkale Devlet Hastanesi’ne dönersek, büyük, gösterişli, önceki hastanemize göre ferah bir hastanemiz var artık. Çalışanlar olarak çalıştığımız birimleri ve birbirimizi bulmakta zorluk çekeceğimiz kadar geniş bir hastane. Ancak duymuş olabilirsiniz, ikinci gün tuvalet taşması gibi bir sorun yaşadık ve heyet poliklinikleri koridoru kullanılamaz hale geldi. En başından beri hastanenin altyapı sorunları olduğu söylenip duruyordu, geldiğimiz bu noktada dileriz ki tekrarlayıcı altyapı sorunları yaşamayalım. Sağlık hizmetleri sunumunun otelcilik hizmeti olmadığını özellikle belirterek başlamak istiyoruz. Dolayısıyla hastaneye ilk girdiğinizde yıldızlı bir otele girdiğiniz andaki havayı hissediyorsunuz. Alan geniş ve ferah, tavanlar yüksek, sürekli bir ışıklandırma var, açılır kapanır kapılar ve asansörler var. Hasta odaları iki kişilik, odalarda geniş ekran LCD televizyonlar var. Ancak acilin, yoğun bakımların, ameliyathanelerin, servislerin ve polikliniklerin mimari planına dair hangi hekim ve hemşireye sorsanız size çalışmayı kolaylaştırmayan ve hatta zora sokan mimari ayrıntılardan söz edecektir” dedi.

 

“HASTANEDE O KADAR ÇOK İŞLEVSİZ ALAN VAR Kİ”

 

Yeni hastanede işlevsiz birçok bölüm olduğunu belirten Erensoy; “Hastanemizin mimarisi için ve Türkiye’deki genel hastane mimarisi için şunu merak ediyoruz. Tüm dünyada ekolojik mimari diye bir yaklaşım var artık. Enerji harcamasını en aza indirmeyi planlayan, enerji israfı sayılacak planlamaların önüne geçmeyi hedefleyen bir yaklaşım. Hastanemiz için öngördüğümüz şey bu haliyle elektrik, ısınma, su harcamalarının üst düzeyde olacağı yönündedir. Bu kadar geniş alanda o kadar işlevsiz boş alan var ki, bütün o alanlara aydınlatma ve ısınma kaynaklı enerji israfına sebep olacaktır.”

 

“YENİ HASTANE, ESKİSİNİN YARISI KADAR KULLANIŞLI”

 

“Şaşaalı görünümünün ardında hem hastalar hem de çalışanlar için şu anki haliyle eski hastanenin belki ancak yarısı kadar işlevsel olabilen ve ulaşımının şimdiden büyük bir sorun olarak yaşandığı bir yeni hastane ile karşı karşıyayız” dedi.
Kaynak: www.canakkalegundem.net

Bu haber 13916 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI