Bugun...
Bizi izleyin:Sümerbank Krizi Hortladı!

Tarih: 04-12-2017 07:31:19 Güncelleme: 04-12-2017 08:49:19 + -


335 hissedarın olduğu kooperatif üyelerinde Sümerbank arazisi üzerine 3+1 konut satışı karşılığında 140 bin TL para toplanması gündemdeydi. Sümerbank arazi nedeniyle AKP’li meclis üyelerinin istifa mektuplarını il Başkanı Yeşim Karadağ’a kadar uzanan süreç yaşanmıştı. Sümerbank arazi aradan 10 ay geçtikten sonra tekrar Belediye Meclis gündemine geldi.


Sümerbank Krizi Hortladı!

Ocak ve Şubat 2017 tarihlerinde Aynalı Pazar Gazetesi olarak gündeme getirdiğimiz, içerisinde Çanakkale Adliyesinde görevli hakim ve savcıların yanı sıra ÇOMÜ’lü akademisyenlerinde olduğu, bir kooperatifin kurularak yaklaşık 50 bin metrekare alana sahip Sümerbank Arazinde konut satışı gündeme gelmişti. 335 hissedarın olduğu kooperatif üyelerinde Sümerbank arazisi üzerine 3+1 konut satışı karşılığında 140 bin TL para toplanması gündemdeydi. Sümerbank arazi nedeniyle AKP’li meclis üyelerinin istifa mektuplarını il Başkanı Yeşim Karadağ’a kadar uzanan süreç yaşanmıştı. Sümerbank arazi aradan 10 ay geçtikten sonra tekrar Belediye Meclis gündemine geldi.

 

İmar izni olmayan arazi için AK PARTİ İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın da devreye girmesi ve Belediye Meclisi AK Parti üyelerine whatsapp mesajı ile talimat gönderdiği de yine Aynalı Pazar Gazetesi olarak haberleştirmiştik. Yaptığımız haber sonrasında AK Parti içerisinde kaos çıkmış, AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, belediye meclisinde görev yapan tüm AK Partili meclis üyelerinin istifalarını istemişti. İl Başkanı Yeşim Karadağ’ın meclis üyelerinin istifasını istemesinin de haberleştirilmesi üzerine AK Partili Meclis üyeleri ortak basın toplantısı düzenleyip Güven İstifası verdiklerini açıklamışlardı.

SÜMERBANK ARAZİSİ İÇİN AKP’Lİ ÜYELERİN İSTİFALARI İSTENMİŞTİ!

 

2017 yılının ilk iki ayında Çanakkale kamuoyunda ve siyasetinde büyük tepki çeken Sümerbank Arazisi, aradan geçen 10 ay sonrasında yine Çanakkale Belediye Meclisinin gündemine geldi! Bu sefer konuyu gündeme getiren ise İl Başkanı Yeşim Karadağ’a güven istifası olarak değerlendirdiği istifa mektubunu sunan Tülay Ömercioğlu oldu.

 

Aralık Ayı Meclis Toplantısının ilk oturumunda söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Tülay Ömercioğlu, Ticaret Borsa salonunda bir toplantı organize edildiğini, bu toplantıya Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve belediye imar komisyonu bir meclis üyesinin katıldığını belirtti. Söz konusu toplantıda Sümerbank Arazisi için kooperatif kuran üyelerinde katıldığına dikkat çeken Ömercioğlu,  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın kooperatif yetkilileri ve hissedarlarının da olduğu bir ortama katılmasını sorguladı. Sümerbank arazi ile krizin ilk gündeme geldiğinde Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın “Ortada herhangi bir plan yok. Peki, planı olmayan, Belediye Meclisini geçtim, belediyeye, yani idareye girmemiş, kayıt bürosundan geçmemiş bir imar konusu nasıl oluyor da AKP'nin meclis grubunda gündeme geliyor? Meclis üyelerinin iradesine ipotek mi konuluyor” sözlerine atıfta bulunarak; “Siz o toplantıya katılarak biz belediye meclis üyelerinin iradesine ipotek koyarak bir takım sözler mi veriyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

GÖKHAN, ÖMERCİOĞLU’NU MUHATAP ALMIYOR!

 

Eylül ayı meclis toplantısında yaşanan tartışmalar sonrasında; yaşanan tartışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadar ulaştırılması ve sonrasında 18 Mart Törenlerinde Belediye Başkanı olarak Ülgür Gökhan’ın konuşmasının Cumhurbaşkanı talimatıyla engellenen süreçte Ülgür Gökhan, Tülay Ömercioğlu’na Ekim ve Kasım ayı meclis toplantılarında doğrudan muhatap almadığı dikkat çekti. Ömercioğlu’nun tüm talep ve sorularına ilgili birimlerin bürokratlarına söz hakkı vererek yanıt verilmesini sağlayan Ülgür Gökhan yine aynı süreci işletti. Şehrin çeşitli yerlerinden büfelerin kiralanması ile ilgili sorularına, Ülgür Gökhan kendi cevap vermek yerine Belediye Emlak ve İstimlak müdürü Zeki Çakır’ın yanıt vermesini sağlarken; Sümarbank Arazisi ile ilgili iddialara ise İmar Komisyonu Başkanı Kemal Albayrak’a söz verdi.

 

Tülay Ömercioğlu’nun “meclis üyelerinin iradesine ipotek mi koyuyorsunuz” diyerek Sümerbank Arazisi ile ilgili toplantıya Meclis İmar Komisyonu üyesine ilk önce söz hakkı vererek tepkisini gösterdi. Söz hakkı alan İmar Komisyonu üyesi Kemal Albayrak, Ömercioğlu’nun iddialarına şöyle yanıt verdi “İmar Komisyonu üyelerimize de sonrasında bilgi verdiğimiz gibi; TUTURUTAŞ, Sümerbank ve Küçük Sanayi sitesi arazilerini ve aşağıda hurdacılar olarak bildiğimiz alanlarda idaremize ait alanlarda 3.bir Nazım İmar Çalışması düzenlenmektedir. Nazım İmar Planı çalışması kapsamında çeşitli STK ve Üniversitemizden de destek alınarak hazırlanıyor. Burada da böyle bir toplantı düzenlendi. Bu alandaki mülkiyet sahiplerinin talep ve önerilerini dinlemek amacıyla idare olarak çağrıldığımız toplantıya katılım düzenledik. Toplantıyı biz düzenlemedik. Zaten bu toplantıya katılmamızın bir sebebi de yürüttüğümüz imar çalışması için talep toplamaktı. Planlamanın doğası gereği İmar Planı için mülkiyet sahipleri ile de görüşmek zorundayız” diyerek cevap verdi.

MUHBİR VATANDAŞ: KEREM İRİÇ

 

Tülay Ömercioğlu ile muhatap almayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Sümerbank Arazi ile ilgili toplantı yapılıyormuş algısını kamuoyuna yansıtan Kerem İriç’e ‘Muhbir Vatandaş’ olarak tanımladı. Firuze olarak da kamuoyunda bilinen Kerem İriç’i Muhbir Vatandaş olarak tanımlayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan meclis üyelerine hitaben şunları söyledi; “TURUTAŞ, Sümerbank ve Küçük Sanayi Sitesi alanlarının bulunduğu alanlar imarda sanayi alanları olarak geçiyor. Yeni yasalar gereği de Küçük Sanayi Sitelerinin de şehir dışına çıkartılması da göz önüne alınarak; orada bir planlama yapmak için çalışma yapılıyor. Kooperatif de orada üyelerine sağlıklı bilgi verebilmek için İmar Komisyonunun bilgisi dahilinde, izniyle gidip bilgilendirmelerde bulunmuştur. Orada basından bir kişi vardı; davetli olmamasına rağmen o toplantıya gelmiş Muhbir bir vatandaş vardı. Kerem İriç. Herhalde o anlamadan çeşitli dedikoduları ortaya atmaya çalışıyor. Durum bundan ibarettir” dedi.
Bu haber 9322 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI