Bugun...
Bizi izleyin:Su Krizi "Geliyorum" Diyor..!

Tarih: 14-09-2020 02:09:00 Güncelleme: 14-09-2020 02:26:00 + -


Barajlardaki su seviyesi dibe dayandı. Bu su Halka içmeye mi ? Çiftçinin tarlasını sulamaya mi? Kazdağlarını parselleyen Madenciye mi ? Yetecek....


Su Krizi

Kent merkezinde bulunan 54 milyon metreküp hacme sahip Atikhisar Barajı'nda su seviyesinin 15 milyon metri küpe düştü, Bayramiç'te bulunan Karamenderes barajı S.O.S veriyor. 96 milyon metre küp kapasitesi bulunan Karamenderes'te şu anda 13.5 milyon metre küp su var. Bunun ancak 3,5 milyon metre küpü kullanılabilir durumda.

 

Yağışların düzensizliği ve yetersizliği sonucu tarımsal üretimlerde düşüşler yaşanıyor. Kuraklığın başgösterdiği kentlerden olan Çanakkale ve bölgesinde kuraklık nedeniyle Tarımsal Kooperatifler ve çiftçiler alarma geçti. Altın madeni ile zehirlenmeye hazırlanılan Atik Hisar Barajı başta olmak üzere il genelindeki baraj ve göletler yeterince su tutamadı. Bayramiç SS.Örenli Köyü Sulama Kooperatifi başkanlığınca üyelere yapılan açıklamada, “Bayramiçli üreticiler, şimdilerde kuraklık korkusu yaşıyor. Kuraklık, özellikle sebze ekimi yapan üreticileri endişelendiriyor. Örenli Köyü Sulama Kooperatifi; ortaklarına toplantı çağrısı yaptı, yapılacak toplantıda sebze ve meyvelerin sulanıp sulanmamasına karar verilecek” denildi.

 

"SU KRİZİ 'GELİYORUM' DİYOR...!"

Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay Atikhisar Barajı'nın doluluk oranını değerlendirdi. Atikhisar Barajı'nda 18 milyon metreküp su olduğunu belirten Mutluay, uzmanların kuraklığın daha sık yaşandığına dikkat çektiğini belirterek; "Eğer bu yılı kurak geçirirsek önümüzdeki yıl için özellikle Çanakkale için tehlike çanları çalabilir" dedi.

ATİKHİSAR BARAJINDA SU SEVİYESİ HİÇ BU KADAR DÜŞMEMİŞTİ!

Çanakkale il genelindeki kuraklık ciddi alarm veriyor. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın mecliste gündeme getirdiği “Suyu tasarruflu Kullanalım” çağrısının ardından Bayramiç, Ezine ve Kumkale ovalarındaki çiftçiler de tarımsal su ihtiyaçlarını gündeme getirmişti. İl Genel Meclis Başkanı CHP’li Sadık Göğüsgeren’de üreticilere sadece 6 günde bir su verildiğine dikkat çekmişti. ZMO Şube Başkanı Hicri Nalbant, Çanakkale barajlarındaki su seviyelerinin ilk kez bu kadar düşük oranlara geldiğini belirtmiş, Atikhisar Barajı’ndaki doluluk oranının yüzde 33 seviyelerinde olduğunu ifade etmişti.

 

“BU YILI KURAK GEÇİRİRSEK..”

Çanakkale’de baraj doluluk oranları tarihi seviyede düşerken, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay Atikhisar Barajı’nın doluluk oranıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Çanakkale’nin tek içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajı’nda 18 milyon metreküp su olduğunu belirten Mutluay, kentin yıllık su ihtiyacının 12-13 milyon metreküp olduğunu söyledi. Barajdaki 4-5 milyon metreküp su oranının ‘dipte bulunan kullanım dışı su’ olduğunu ifade eden Mutluay, sonbahar ve kış aylarındaki yağışların önemine dikkat çekerek; "Önümüzdeki dönemin, özellikle sonbaharın ve kışın kurak geçmesi halinde ciddi bir tehlike yaşanabilir" dedi. Uzmanların 15-20 yıllık süreçte kuraklıkta ki artışına dikkat çektiğini ifade eden Mutluay, madencilik ve enerji üretimi nedeni ile oluşan ormansızlaştırmanın yarattığı tehlikeleri aktardı.  Su sorununun giderek artabileceğini ve herkesin su kullanımına dikkat etmesi gerektiğini belirten Mutluay; "Eğer bu yılı kurak geçirirsek önümüzdeki yıl, özellikle Çanakkale için tehlike çanları çalabilir. Onun için önümüzdeki yıl yani 2020’nin sonu-2021’in ilk aylarında alacağımız yağışlar belirleyici olacaktır" dedi.

"SONBAHAR VE KIŞIN KURAK GEÇMESİ HALİNDE CİDDİ BİR TEHLİKE YAŞANABİLİR"

 Atikhisar Barajı su doluluk oranını değerlendiren Mutluay; "Son aldığımız bilgilere göre Atikhisar Barajı’nda 18 milyon metreküp civarında su var. Çanakkale kentinin yıllık su ihtiyacı 12-13 milyon metreküp. 18 Milyon metreküp suyun tamamı kullanılabilir nitelikte değil. Barajın dipte kalan 3-4 milyon metreküplük kısmı kullanılamaz nitelikte. Bunun için 18 milyon metreküp civarında suyun kritik bir seviye olduğunu söyleyebilirim. Önümüzdeki dönemin, özellikle sonbahar ve kışın kurak geçmesi halinde ciddi bir tehlike yaşanabilir. Bu nedenle sonbahar ve kış yağışları önemli. Yine bu noktada suyun dikkatli ve tasarruflu kullanılması önemli. Bahçe sulamalarına fazla yer verilmemeli. Özelikle tarımsal sulamada önümüzdeki yılın planlaması da önemli. Sabit tesisler dışında tek yıllık ekimlerin DSİ tarafından dikkatlice incelenerek sulamaya açılması gerekiyor" dedi. 

 

"SUYUN DEĞERİNİ BİLMELİYİZ"

 Kurak dönemlerin giderek artığını belirten Mutluay; "Meteorolojik verilere baktığımızda kurak dönemlerin sık yaşanmadığını görüyorduk. Ancak son 15-20 yıla baktığımızda en az 3-4 kez kurak dönem yaşadık. Biz zaten yarı kurak bir iklime sahibiz ve giderek yarı kurak iklimden kurak bir iklime doğru geçtiğimizi görüyoruz. Bu sorunlar giderek artacak. Bunun için herkesin su kullanımına dikkat etmesi gerekir. Bu içme ve kullanma suyundan başlar. Yaşamın her alanında tükettiğimiz suyu dikkatli ve tasarruflu kullanmalıyız. Suyun değerini bilmeliyiz. Bu normal değil, bu tehlikeye işaret. Yaz sonuna geldik ve artık sonbahardayız. Şu anda Atikhisar Barajı seviyesi 18 milyon metreküp. Eğer bu yılı kurak geçirirsek önümüzdeki yıl özellikle Çanakkale için tehlike çanları çalabilir. Bunun için önümüzdeki yıl yani 2020’nin sonu-2021’in ilk aylarında alacağımız yağışlar belirleyici olacaktır" dedi.
Bu haber 4306 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI