Bugun...
Bizi izleyin:“Şu Havaalanını Buradan Kaldıralım Artık!”

Tarih: 18-05-2018 06:35:11 Güncelleme: 18-05-2018 07:07:11 + -


Çanakkale Belediyesi tarafından kentteki ulaşımı kolaylaştırmak ve kentlilerimizi sağlıklı yaşama teşvik etmek amacı ile hizmete sunulan ÇABİS projesi Kepez’e uzanıyor. Törende konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan Çanakkale Havaalanı’nın kentin gelişimine engel bir yapı olduğuna dikkat çekerek havaalanının kentin dışında gitmesi gerektiğini ve bölgeye Kamu Kampüs alanı kurulmasının gerektiğini söyledi.


“Şu Havaalanını Buradan Kaldıralım Artık!”

Çanakkale Belediyesi tarafından kentteki ulaşımı kolaylaştırmak ve kentlilerimizi sağlıklı yaşama teşvik etmek amacı ile hizmete sunulan ÇABİS projesi Kepez’e uzanıyor. Törende konuşma yapan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan Çanakkale Havaalanı’nın kentin gelişimine engel bir yapı olduğuna dikkat çekerek havaalanının kentin dışında gitmesi gerektiğini ve bölgeye Kamu Kampüs alanı kurulmasının gerektiğini söyledi.

 

ÇABİS projesini Kepez’e kadar uzatacak olan proje kapsamında Çanakkale Belediyesi ve Kepez Belediyesi arasında ÇABİS Akıllı Bisiklet Paylaşım Sistemi için ücretsiz yer tahsisi protokolü imzalandı. Başkanlık Toplantı Salonunda gerçekleşen imza törenine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü ve birim müdürleri katıldı.

 

Törende konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “11 istasyonumuz, 84 bisiklet park yerimiz ve 72 bisikletimiz ile ÇABİS hizmetini veriyoruz. Bisikletlerimiz istasyonlarımız sayesinde bisikletler kiralanarak belirli bir yerden alınıp başka bir yere bırakılabiliyor. Bugüne kadar 7 bin 600 üyemiz olmuş. Bugüne kadar da 41 bin kiralama işlemi yapılmış. Hatta 16-20 Nisan 2018 tarihlerinde 2. Uluslararası Çevre ve Sağlık Kongresinde bisiklet yaygınlaştırma projesi kapsamında ÇABİS projemiz 2.’lik ödülü aldı” dedi.

KEPEZ’E İKİ NOKTAYA ÇABİS İSTASYONU KURULACAK

 

Kepez Beldesinde iki noktaya ÇABİS istasyonu kurulacağını belirten Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Bu sistemi Çanakkale içerisinde kurduk. Esenler Mahallesine de çıktık ama hem mücavir alanlarımız, hem de Kepez var. Ki, artık Kepez’le de iç içeyiz. O bölgelerde istasyonlarımız yoktu. Buradan bisiklet kiralayan biri Kepez’e gittiğinde bisikleti orada bırakabilme imkanı yoktu. Bu konuda ilgili arkadaşımız Başkanımız ve ilgiler ile görüştü. Artık Kepez’de de 2 noktada ÇABİS istasyonu kuracağız. Bunun protokolünü imzalamak için bir araya geldik. Artık buradan bisiklet kiraladığınızda Kepez’de bulunan 2 istasyona bisikletleri bırakabileceksiniz. Güzelyalı ve Dardanos’a gidenlerin de artık Çanakkale’ye kadar gelmesine gerek kalmayacak. Onlar da bisikletlerini Kepez’deki istasyonlara bırakabilecek” diye konuştu.

 

“HAVA VE GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNİ ENGELLEMEK FİZİKSEL AKTİVİTEYİ ARTIRMAK İSTİYORUZ”

 

ÇABİS projesi kapsamında şehir içindeki gürültü ve hava kirliliğinin engellenmesinin yanında Çanakkale halkının fiziksel aktivitesini artırmayı hedeflediklerini açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Şimdilik 2 istasyon yapıyoruz. Tahminimce bu 2 istasyon da yetmeyecektir ve kısa zamanda daha çok istenecektir. İstendikçe de istasyon sayımızı arttırmaya devam edeceğiz. Çünkü bu uygulama kentlilerimiz tarafından beğenildi. Bizim de buradaki hedefimiz, hava kirliliğini, gürültü kirliliğini engellemek ve fiziksel aktiviteyi arttırmak için bisikletin kullanımını teşvik etmek amacı ile her türlü çabayı gösteriyoruz. Kepez de bu konuda duyarlılık gösteriyor. Bu nedenle protokolümüzü imzalayıp kısa bir süre içerisinde de istasyonlarımızı hayata geçireceğiz.”

 

“ÇABİS YAYGINLAŞIRSA AVRUPA ÜLKELERİNE BENZEYEBİLİRİZ”

 

Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan ise, “Burada yapmış olduğumuz işlem sonuç itibari ile kamu taşımacılığı. Toplu taşıma değil de, bireysel taşıma sağlanıyor. Kepez’in konumu belli. Bizden sonra da Güzelyalı ve Dardanos gibi mücavir alanlar da var. Kepez’e yolunuz düşerse fark edeceksiniz, ÇABİS’ten kiralanan bisikletler Kepez’den geçen vatandaşlarımız var. Mevcut entegre ulaşımın bir parçası gibi düşünebiliriz. Bu protokol de ona dayanıyor. En son imzalamış olduğumuz protokole ek yapıyoruz. ÇABİS takdir ettiğimiz bir proje. Bu proje daha yaygın hale gelirse, Avrupa’daki ülkelere benzeyebiliriz” dedi.

“ŞU HAVAALANINI BURADAN KALDIRALIM ARTIK!”

 

Çanakkale’de trafikteki motorlu taşıtların sayısındaki fazlalığa dikkat çeken Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan, araç fazlalılığının aynı zamanda otopark sorununu da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Çanakkale’de geçmiş yıllarda da birçok kez gündeme gelen Havaalanının şehir dışına taşınmasının elzem olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mutan; “İlimizde çok sayıda motorlu araç var. Bu kadar fazla motorlu araç olunca da haliyle kentimizde otopark sorunu da var. Ben her zaman şunu söylemiştim; şu havaalanını buradan kaldıralım artık. Oraya bir Kamu Kampus alanı yapalım. Hem eski kent merkezi rahatlasın hem de kamu kurumlarında işi olan vatandaşlar orada rahat rahat işini görebilsin. Burada dikey yapılaşmaya da gidersek; kentin içerisinde yaşamı da rahatlatırız diye düşünüyorum. Maalesef söylüyoruz ama olmuyor” dedi.

 

“HAVAALANININ TAŞINSIN DEDİLER AMA TERMİNAL ÜSTÜNE TERMİNAL YAPTILAR”

 

Çanakkale Havaalanı’nın taşınması konusunun geçmiş dönemde de sürekli gündeme geldiğini hatırlatan Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan; “AKP’den daha önce Belediye başkanı da olan eski bir milletvekilliği döneminde ‘Bu havaalanı buradan kalkmalıdır’ demişti, çok doğru söylemişti. O bunu söylerken ama Havaalanının pisti genişletiliyordu! İkinci terminali yapılıyordu. Geçenlerden üçüncü terminali yaptılar yanlış bilmiyorsam, sonra diğerini yıktılar. Orada garip bir ironi var. Karacaören Altına alınacaktı sözde; aslında buradan bu havaalanı komple giderse kentte çok rahatlayacaktır. Kentin gelişimine de engel bir yapı olarak orada duruyor” dedi.
Bu haber 8147 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI