Bugun...
Bizi izleyin:STK'ları Yanına Alan Devlet, Madencileri Savunuyor!

Tarih: 11-10-2019 07:04:11 Güncelleme: 11-10-2019 07:22:11 + -


Çanakkale'nin tek içme su kaynağı Atikhisar Barajını korumak için düzenlenecek olan Su ve Vicdan Mitinginin iptal edildiğini resmi olarak duyuran Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu. Vatandaşı ve toprağı korumakla görevli olan devlet yetkililerinin yanlarına bazı STK temsilcilerini alarak Siyanürlü Altın Madencilerini koruduklarını söyleyen Gökhan; " Devletin ilgileri kurumları altıncıların yanında savunma halindeler. Bu çok enteresan, bir oturup konuş


STK'ları Yanına Alan Devlet, Madencileri Savunuyor!

Çanakkale'nin tek içme su kaynağı Atikhisar Barajını korumak için düzenlenecek olan Su ve Vicdan Mitinginin iptal edildiğini resmi olarak duyuran Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, gündemi sarsacak açıklamalarda bulundu. Vatandaşı ve toprağı korumakla görevli olan devlet yetkililerinin yanlarına bazı STK temsilcilerini alarak Siyanürlü Altın Madencilerini koruduklarını söyleyen Gökhan; " Devletin ilgileri kurumları altıncıların yanında savunma halindeler. Bu çok enteresan, bir oturup konuşamıyoruz, konuşmuyoruz. Halbuki devlet aracı olur değil mi; ama devlet altıncıların savunucusu konumunda" dedi.

 

"OPERASYONUN GÖLGESİNDE KALMAMASI İÇİN MİTİNG İPTAL EDİLMİŞTİR"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'de terör örgütlerine yönelik başlattığı harekat nedeniyle Su ve Vicdan Mitingi'nin iptal edildiğini açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Kazdağları'ndaki Siyanürlü Altın ve Gümüş İşletmelerine, özellikle Kirazlı-Balabandaki içme suyu havzamızın tam tepesindeki işletme için bir Su ve Vicdan Nöbeti sürmektedir. Çeşitli etkinlikler ve programlar yapıldı. En son da 13 Ekim günü oradaki maden ruhsatının yenilenmesi söz konusu olduğu için bir miting düzenleyecektik EMERÇEP ile birlikte. Bunun duyurusu yapılmıştı, ciddi bir katılım olacağını biliyorduk. Bunu özellikle 12 Ekim günü için planlamıştık ki; buraya dikkat çekelim. Ancak geldiğimiz süreçte dün itibariyle Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye'ye terör örgütleri için operasyon başlattı. Askerlerimiz yabancı bir toprağa girmiş oldular. Elbette ki çok riskli ve önemli bir harekattır. Allah tüm askerlerimizi korusun, herhangi bir yaralanma olmadan, burunları kanamadan geri dönerleri. Dünyanın gündemi bu operasyona çevrildiği için bizde burada 12 Ekimde yapacağımız mitingde bir müzik, coşku olacaktı. Ayrıca provokatif bir takım işlerin olması riski ve gündem nedeniyle ikinci plana düşmemesi adına mitingi ileriki bir tarihe erteledik. İptal edilmedi, Suriye'deki harekatın durumuna göre belli bir rutine girdiği noktada mitingimizi yapacağız. Bu miting çok önemli, özellikle çevre konusunda, sadece Kazdağları'ndaki bu bölgede değil 30'a yakın alandaki altın ve gümüş işletmelerine karşı bir tavrımız söz konusu olacaktı. Mitingi erteliyoruz ama nöbetimiz devam edecek" dedi.

"ALTINCILARIN YANINDA DURAN BASINI KINIYOR, UTANIYORUM"

Kirazlı-Balaban bölgesinde Su ve Vicdan nöbeti tutan bazı çevreciler hakkında başlatılan kovuşturma nedeniyle "Eylemci Hırsızlar" başlığı atan basın kuruluşu ile ilgili de açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Orada bir kendi esenlikleri ile ilgili çamurdan kurtulmak için yola taş döşedikleri konusunda hırsızlıkla suçlanan çevreciler oldu. Birine ait taşlar çalındı diye; Altıncıların yanında yer alan bir gazetede "Eylemci Hırsızlar" diyerek bir başlık attılar. Herhalde Altın Madencilerinde beslenen bir gazete olsa gerek ki; bu yörenin değerlerini hiçe sayarak bunlardan besleniyor. Oradaki eylemi de küçük göstermek için böyle bir manşet atmışlar. Kenarda duran taşları alan gençler kendileri için bir ortam yaratmışlar. Savcılık soruşturmasını tamamlamış ve takipsizlik kararı vermiş. Burada her türlü mücadeleyi, Su ve Vicdan Nöbetini köreltmeye çalışan basın var. Basın demek ne kadar doğru bilmiyorum. Bildiğimiz basın halkın yanında yer alır, halkın çıkarını gözetir, doğru haber almasını sağlar. Çanakkale'de bazı basın maalesef Altın Madencilerinin yanında duruyor. Bunları hemşerim olmasından dolayı hicap duyuyorum. Benim hemşerilerim böyle olmaz, olmamalı. Onbinlerce insan, Türkiye'nin her yerinden gelen insanlar kendi varlıkları gibi gördükleri alanların korunması için mücadele ederken; bazı Çanakkalelilerin bunu küçültme çabasında olmaları bizi üzüyor. Halkın yanına dönmelerini bekliyoruz. Herhalde bu kadar insan gördüklerini anlamıyor değillerdir" dedi.

 

"ÇAN VE YENİCE'DE TURİZM BÖLGELERİ NEDEN İPTAL EDİLDİ BİLİNMİYOR"

Üzerinden bir aya yakın zaman geçmesine rağmen halen yetkili hiçbir kurumun Çan ve Yenice'deki turizm tesis alanlarının iptal edilmesi ile ilgili açıklama yapmaması tepki çekiyor. Turizm ile ilgili STK'ların da tepki göstermemesine şaşırdığını belirten Ülgür Gökhan; "Kirazlı-Balaban bölgesinde yapılmak istenen Siyanürlü Altın Madenciliği konusunda Siyasiler, Bürokratlar ve en sonunda da bazı STK'larla karşı karşıya kalan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kazdağları'nı korumak için astırdığı afişler nedeniyle "Turizme Zarar Veriyor" eleştirileri ile karşı karşıya kalmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Ülgür Gökhan; "Çan ve Yenice'de turizm bölgelerinin iptali konusunda maalesef bir sebep öğrenemedik. Milletvekillerimiz de sordular bu soruyu bir yanıt alamadık. Bu konuyu bende çok merak ediyorum; o bölgeler neden Turizm alanı olmaktan çıkartıldılar anlayamıyoruz. Hiç kimse bu konuyla ilgili açıklamada bulunmadı. Çıkarılma sürecinde ilgili STK'lardan da bir ses seda çıkmadı. İşte bizde bu yüzden bu alanlar yok olursa, tahrip edilirse, korumadan çıkartılırsa işte o zaman Çanakkale'nin marka değeri düşer. İlk siyanür toprağa değdiği gün bunlar, bizim rakiplerimiz tarafından kullanılırlar" dedi.

"BİGA YARIMADASI TERMİKÇİLERİN, ALTINCILARIN TACİZİNE UĞRAMIŞ DURUMDA"

Çanakkale'nin birçok bölgesinde Termik Santral yapımı için ve Siyanürlü Altın-Gümüş Madenciliği için ruhsat çalışmalarının sürdüğüne dikkat çeken Ülgür Gökhan; "Maalesef sadece siyanür konusu, Altın işletme konusu da değil. Termik Santraller de var işin içerisinde. Şu an onları daha konuşmadık. Konu şu an bizim su kaynağımız olduğu için, bunu önemsiyoruz. Bu konularda maalesef açıklama yapılmıyor. Duyarsızlar. Bu noktada yorum da yapmak istemiyorum ama Biga Yarımadası hücuma uğramış durumda. Termikçilerle, Siyanürlü Altın madencileriyle tacize uğramış durumda. Buralar artık tacizin de ötesine geçmiştir, tecavüze uğruyor. Halbuki buraları son derece iyi korumamız gerekiyor. Bunlar bilime de inanmıyorlar. Fatsa'da, Balya'da yaşanan katliamlar ortada iken devlet kurumlarının bu derece suskun olmalarını anlayamıyoruz" dedi.

 

"STK'LARI YANINA ALAN DEVLET, MADENCİLERİ SAVUNUYOR"

Çanakkale'deki iktidar milletvekillerinin yanı sıra, bürokratların da Siyanürlü Altın Mdenciliği yapacak firmayı koruma mücadelesi verdiğine dikkat çeken Ülgür Gökhan; "Devletin ilgileri kurumları altıncıların yanında savunma halindeler. Bu çok enteresan, bir oturup konuşamıyoruz, konuşmuyoruz. Halbuki devlet aracı olur değil mi; ama devlet altıncıların savunucusu konumunda. Yanlarına da bazı STK'ları almışlar. Geçtiğimiz günlerde Ayvacık'tan bir grup muhtar gelmiş, onlara coğrafya dersleri vermişler. Onlara 'Burası Kazdağları değil' demişler. Herhalde biz bu işi bilmiyoruz. Neresi burası? O alandaki birçok köyde buradan ekmek yiyen orman köylüleri. Ayvacık'ta da var, Bayramiç'te de var bu köylerden. Hep bir örnek veriyorum; Ezine Peyniri tescil belgesi diyorum. Çıkıp cevap veremiyorlar. Tescil belgesinde Kirazlı ismi yer alıyor, hemen alt satırlarda bölgeyi Kazdağları olarak tanımlıyor. Buna tek kelime ses çıkartamıyorlar. Buraya tescil yapan kurumun da bunu denetlemesi gerekiyor; 'ne yapıyorsunuz kardeşim, ben size bu bölgede, bu sebeplerden dolayı tescil belgesi verdim' diyerek müdahil olması gerekiyor. Biz haklı olduğumuzu biliyoruz; kazanacağız" dedi.
Bu haber 3184 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI