Bugun...
Bizi izleyin:STK'lar "Kadın Cinayeti"ni Lanetledi

Tarih: 18-05-2020 10:07:44 Güncelleme: 18-05-2020 10:10:44 + -


Çanakkale'de bugün boşanmak üzere olduğu eşi tarafından kızının gözleri önünde bıçaklanarak öldürülen Fatma Kökoğlu toprağa verilirken; ELDER ve Kadın Platformu gibi STK'lardan da tepki mesajları gecikmedi. Kadına şiddet olaylarının bir türlü önlenememesine, caydırıcı cezaların hayata geçirilmemesine tepki gösteren STK'ların hedefinde AK Parti hükümeti de vardı.


STK'lar

Fatma Kökoğlu'nun kızının gözleri önünde boşanma arifesindeki eşi tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülmesi Çanakkale'de büyük tepki çekti. ELDER tarafından yapılan açıklamada; "Durakta otobüs beklerken kocası tarafından öldürülen Sedef hemşireye, 'ölmek istemiyorum' diye feryat eden ve kocası tarafından kızının gözleri önünde  vahşice katledilen Emine Bulut'un ve bunun gibi katledilen birçok kadının acısını ve öfkesini yaşarken dün sabah  Çanakkale 'de  Fatma K. işinden evine giderken 19 yaşındaki kızının gözleri önünde boşanmak istediği eşi tarafından bıçaklanarak vahşice katledildi. Annenin ve kızının geleceğe dair umutları vardı. Bu umutları; yine kadını yok sayan,kadını kendi malıymış gibi gören, "bana itaat ederse severim, itaat etmez ise yok ederim" zihniyetine sahip bir cani yok etti. 19 yaşındaki genç kızın hayatı boyunca yaşayacağı travma da ayrı" ifadeleri yer aldı.

 

"İSTANBUL SÖZLERMESİ, AMASIZ, FAKATSIZ, LAKİNSİZ.. BİRAN ÖNCE UYGULANMALI"

Son yıllarda artan kadın cinayetleri konusunda yeterli önlem alınmadığına dikkat çeken ELDER yönetimi; İstanbul Sözleşmesini hatırlattı; "Ne yazık ki bu cinayetler ilk değil, kanunlar uygulanmadığı, canilerin en ağır cezaları almadığı, iyi hal uygulamaları kısmende olsa uygulandığı ve ceza indirimlerine gidildiği ve en önemlisi 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmeleri amasız, fakatsız, Laçinsiz uygulanmadığı sürece bu cinayetler son bulmayacaktır. Pandemi dönemini yaşadığımız dönemde ev içi şiddet ve çocuk istismarlarında artış gözlenmektedir. Nisan ayında en az 20 kadın kocası, sevgilisi, evlenme teklifini kabul etmedi, çok seviyorum gibi gerekçelerle öldürülmüştür.

Hiçbir canlıyı öldürmenin gerekçesi olamaz, olmamalı. Kadını kendine itaat eden, bir cinsel meta gibi gören, katilleri, yargılamadan hak ettikleri en ağır cezaları vermeden, toplum içine bırakanlar da bu suça ortaktır. Biz kadınlar bir kez daha hatırlatıyoruz. Kırmızı çizgimiz olan 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi, derhal, hiçbir bahaneyi gerekçe göstermeden uygulanmalıdır. Bizler Fatma K. yı öldüren katilin en ağır cezayı alması için kadın örgütleriyle birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz  ve davanın takipçisi olacağız. Başka kadınlar ölmesin diye, çocuklar ağlamasın diye şiddetin karşısında olacağız, susmayacağız. Erkek adalet değil, gerçek adalet istiyoruz" denildi.

 

"BİR ÇOCUĞUN HAYATINDA TELAFİSİ OLMAYACAK YARALAR AÇILDI"

Çanakkale Kadın Platformu ise yayınladığı mesajda; "Kısa bir süre önce defalarca şikâyet ettiği eski kocası tarafından herkesin gözü önünde katledilen Emine Bulut’un “ölmek istemiyorum” haykırışı hala kulaklarımızdayken bir kadın da Çanakkale’de kızının gözleri önünde boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Fatma K. kızıyla birlikte çalıştığı fabrikanın gece vardiyasından çıkmıştı. Yorgundu belki uykusuzdu ama yarınlarına dair umutları vardı. İki çocuk annesiydi, çocuklarının geleceğine dair hayalleri vardı. Kendisini evinde güvende hissetmiyordu bu nedenle de annesinin evinde kalıyordu ve o evin sokağında bekleyen boşanma aşamasında olduğu eşi tarafından öldürüldü. Fatma K’nın umutları, hayalleri kadınları geleneksel rollere hapsetmek isteyen erkek egemen anlayışın sonucunda bitti, bitirildi. Aynı zamanda 19 yaşındaki bir çocuğun hayatında telafisi olmayacak çok derin yaralar açıldı. Onun annesi, babası tarafından gözlerinin önünde öldürüldü" denildi.

 

"TÜRKİYE'DE NİSAN AYINDA 20 KADIN ERKEK CİNAYETİ KURBANI OLDU"

Çanakkale Kadın Platformu açıklamasının devamında Türkiye'de son bir ayda işlenen kadın cinayetleri sayısının 20 olduğuna işaret ederek; "Bu cinayet Türkiye’de ilk değildi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Nisan ayı raporuna göre Türkiye’de sadece nisan ayında en az 20 kadın erkek cinayeti kurbanı oldu. Kadınlardan biri “evlenme teklifini kabul etmediği”, biri “kıskançlık”, biri “çok sinirli olması”, biri “kaza sonucunda” iki kadın da “kocasıyla husumeti olduğu” “bahanesiyle öldürüldü. Kadınların altısı eşleri, sevgilileri ya da dini nikahlı kocaları, üçü oğlu, ikisi komşusu, ikisi arkadaşı biri de eve gelen kurye tarafından öldürüldü. Erkekler öldürdü ve kadınlar öldü" ifadelerine yer verdi.

 

"AKP'NİN CESARETLENDİRDİĞİ, ERİL ZİHNİYET.."

Açıklamanın devamında eleştirilerin hedefinde ise AK Parti hükümetleri vardı; "AKP’nin cesaretlendirdiği, eril zihniyetin beslediği bu cinayetlerde, katilleri koruyan cezasız bırakan eril yargı suç ortağıdır. Diğer yandan devleti yönetenlerce de her gün kadını erkeğin malı gören, kadın yaşamı yerine aileyi önceleyen açıklamalar yapılmakta, kadınların kaç çocuk doğuracağından, nasıl giyineceğine, sokakta özgürce dolaşmasından, çalışıyor olmasına, kahkahasına kadar müdahale edilmektedir. Tüm bu saldırıların yarattığı sonuç ise daha fazla kadının şiddete uğraması ve öldürülmesi olmaktadır. Her gün en az üç kadının vahşi bir biçimde katledildiği, yüzlerce kadının şiddet tehdidi altında olduğu için kolluk güçlerine ve yargıya başvurduğu Türkiye’de, binlerce kadının yaşanan adaletsizlikler, yanlış uygulamalar ve haksız yargı kararları yüzünden adalete güven duymadığı ortadadır."

 

"İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ İMZALADILAR AMA HAYATA GEÇİRMEDİLER.."

Çanakkale Kadın Platformu açıklamasının devamında, "Bütün bunlar için İstanbul Sözleşmesi diyor ki: Devlet, kadına yönelik şiddetle bütüncül bir mücadele için kurumsal, mali ve eş güdümlü yapılar kurmalı; etkili, kapsamlı ve birbiriyle koordineli politikalar oluşturmalıdır. Devlet yetkilileri, görevlileri, devlet adına hareket eden tüm aktörler kadına karşı herhangi bir şiddet eylemine girişmekten imtina etmeliler ve toplumsal cinsiyete duyarlı politikalar üretmelidir. Devlet, özel şirketleri ve işverenleri iş yerinde cinsel taciz de dâhil olmak üzere kadına yönelik şiddeti önlemek için denetim standartları geliştirmeye teşvik etmelidir. Devlet, medyayı kadına yönelik şiddeti önlemeye ve kadın onuruna saygıyı arttırmaya yönelik politikaların oluşturulmasına teşvik etmelidir. Türkiye, böylesine önemli bir sözleşmeyi imzalamış olmasına rağmen, kadına yönelik şiddet konusunda 2019 yılı verilerine hatta 2020 Nisan ayı verilerine baktığımızda imzalanan bu sözleşmenin hayata geçirilemediği çok net biçimde görülmektedir" ifadeleri yer aldı.

 

"ŞİDDETİ ÖVEN TÜM YAKLAŞIMLARI TEŞHİR EDECEĞİZ"

Çanakkale Kadın Platformu açıklamasının devamında; "Türkiye 1985 yılında CEDAW (Kadına Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi), 2011 yılında İstanbul Sözleşmesi’ni (Kadına Karşı Şiddetin ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Avrupa Konseyi Sözleşmesi) imzalamıştır acilen bu anlaşmaların gerekleri yerine getirilmelidir. Bizler Çanakkale Kadın Platformunun bileşenleri olarak, şiddeti engellemek değil faillerini korumak ve aklamak için örgütlü bir biçimde hareket eden tüm odaklara karşı duracağız. Şiddeti öven tüm yaklaşımları teşhir edeceğiz,  insanca yaşam koşullarının ve en önemlisi yaşam hakkının korunmasına yönelik politikaların hayata geçirilmesi için, başka Emine’ler, Saadet’ler, Fatma’lar ölmesin diye tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Katilinin hak ettiği cezayı alması için de Fatma K davasının da sonuna kadar takipçisi olacağız" denildi.

 
Bu haber 2600 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI