Bugun...
Bizi izleyin:Son Yağışlarla Barajlarda Doluluk Oranı Arttı

Tarih: 03-01-2018 09:02:19 + -


DSİ 252 Şube Müdürlüğünce yapılan açıklamada Çanakkale il genelinde bulunan barajlarda, yılın son günlerinde yağan yağışlarla birlikte doluluk oranlarında ciddi bir artış olduğu belirtildi. Atikhisar Barajında doluluk oranının yüzde 40’a ulaştığı açıklandı.


Son Yağışlarla Barajlarda Doluluk Oranı Arttı

DSİ 252 Şube Müdürlüğünce yapılan açıklamada barajlardaki doluluk oranları açıklandı. Çanakkale il merkezinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan Atikhisar Barajında depolanan su miktarı 5,5 milyon metreküp su artışı ile 21 milyon metreküpe çıktığı, doluluk oranının ise % 40’a ulaştığı açıklandı. Açıklamada Çanakkale İlinin içme kullanma suyu açısından herhangi bir sıkıntı bulunmadığına dikkat çekildi.

 

Ayvacık, Gökçeada, Bayramiç ve Bayramdere barajlarında da yüzde 25’in üzerinde artış olduğu belirtildi. Açıklamada; “Ayvacık İlçesinin içme ve kullanma suyunu karşılayan Ayvacık Barajında ise %27 oranında artış ile bugün itibariyle depolanan su 30 milyon m3 olup, doluluk oranı %72’e ulaşmıştır. Hem içme kullanma suyu hem de, 3368 ha’lık tarımsal sulama suyu açısından herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Gökçeada ilçesinin içme kullanma suyu ihtiyacını da karşılayan Gökçeada Zeytinliköy Barajında ise %54 doluluk oranı ile 6,5 milyon m3 su depolanmıştır. Bayramiç Barajında doluluğumuz % 42 olup 40 milyon m3 suyumuz, Umurbey Barajında ise doluluğumuz %81 ile 42,5 milyon m3 suyumuz mevcuttur. Bayramdere Barajında ise, % 86 doluluk oranı ile 16 milyon m3 suyumuz mevcut olup, Lapseki İlçesi ile Çardak Beldesinin içme kullanma suyu ve 1000 ha lık tarımsal sulama suyu açısından, herhangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır” denildi.

 

GÖLETLERDE YÜZDE 65 DOLULUĞA ULAŞILDI

 

DSİ 252 Şube Müdürlüğü yetkilileri barajların yanı sıra göletlerde de doluluk oranlarında artış olduğunu belirterek; “Çanakkale İlindeki Şube Müdürlüğümüz sorumluluğundaki Göletler de ise son yağışlar ile birlikte  %65 doluluk oranına ulaşılmıştır. Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan işletmedeki sulamalarda, 2017 sulama sezonunda toplam 258 736 dekar zirai alan sulanmış olup, yöre halkımız ve çiftçilerimiz açısından faydalı ve başarılı sulama sezonu geçirilmiştir. Ayrıca, 2017 yılı içerisinde 4 adet içme suyu barajından toplam 18 milyon m3 içme ve kullanma suyu verilmiş olup, yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu temininde herhangi bir sorun yaşanmamıştır. Çanakkale İlinde Şube Müdürlüğümüz sorumluluğundaki Barajlarımızda ortalama doluluk oranımız % 44 den, 03.01.2018 tarihi itibariyle ortalama  % 53 ye çıkmıştır. Göletler de ise son yağışlar ile birlikte  %65 doluluk oranına ulaşılmıştır” ifadeleri yer aldı.
Bu haber 1625 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI