Bugun...
Bizi izleyin:“Siyasiler Dalaşı Bıraksın, Çanakkale Halkının Refahına Baksın”

Tarih: 29-03-2018 11:27:02 + -


Son günlerde AK Parti ve CHP arasında yeniden yükselen Pilav tartışmalarına Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tepki gösterdi. Siyasilerin tartışmalarını “Anlamsız Basın Dalaşı” olarak niteleyen Ziraat Mühendisleri, siyasilerin görevinin Çanakkale halkının refahını yükseltmek olduğuna dikkat çektiler.


“Siyasiler Dalaşı Bıraksın, Çanakkale Halkının Refahına Baksın”

Son günlerde AK Parti ve CHP arasında yeniden yükselen Pilav tartışmalarına Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu tepki gösterdi. Siyasilerin tartışmalarını “Anlamsız Basın Dalaşı” olarak niteleyen Ziraat Mühendisleri, siyasilerin görevinin Çanakkale halkının refahını yükseltmek olduğuna dikkat çektiler. Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu, yayınladıkları basın açıklamasıyla Çanakkaleli Yerel siyasetçilere tepki gösterdiler. Yapılan açıklamada Çanakkale ekonomisinin dinamosu olan Tarıma dayalı sanayi olduğuna dikkat çekilerek siyasileri görevlerini yapmaya davet ettiler.

 

“ÇANAKKALE’DE TARIMA DAYALI SANAYİ BİTME AŞAMASINDA”

 

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu; “Son günlerde yerel siyasetçilerimizin anlamsız “basın dalaşına” şahit oluyoruz. Yerel siyasetçilerimizin görevi halkımızın refahını yükseltmeye yönelik projeler üretmek ve bunların hayata geçirilebilmesi için gerekli girişimlerde bulunup bunları takip etmektir. Bu projelerin bir ucunda yaşadığımız çevre, diğer ucunda ise ekonomi vardır. Bu projeler içerisinde hamasete kesinlikle yer yoktur! Değerli Çanakkale halkı, bildiğiniz gibi bir zamanlar Çanakkale’miz tarıma dayalı sanayi zengini bir il idi. Kepez konserve, AKFA, Sancak Ziraat, Pınar, Tekel Kanyak ve Şarap Fabrikası, Sümerbank Deri, Trutaş ilk aklımıza gelenler. Ne yazık ki son otuz yılda Çanakkale’de tarıma dayalı sanayi bitme aşamasına gelmiştir. Bu süreçte belli bir dönem sayıları 100’e yaklaşan mandıraların da yine son 10 yılda azaldığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

“İLİMİZDE KATMA DEĞER ÜRETEN TESİSLER NEDEN KAPANIYOR?”

 

Çanakkale’nin ekonomisine yön veren tesislerin kapanmasının sebeplerinin siyasilerce sorgulanması belirtilen açıklamada; “Tarıma dayalı sanayi Çanakkale’yi neden terk ediyor? Ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalı olan bir ilde tarımsal ürünlere katma değer kazandıran “üretimhaneler” neden kapanıyor? Kanımızca yerel siyasetçilerimizin sorgulaması gereken en önemli sorular bunlardır. Ne yazık ki bunların bazıları özelleştirmeler kapsamında ilgili dönemlerin siyasi iradelerinin kararlarıyla üretimden çıkmıştır. Bu devlet işletmelerinin özelleştirilmelerine gerekçe olarak genellikle söz konusu işletmelerin verimli çalışmadıkları (!) gösterilmiştir. Hatta gerekçe daha da özelleştirilmiş, verimsizlik (!) fazla insan çalıştırılmasına bağlanmıştır. Peki, neden verimlilikleri artırılmaya çalışılmadı da satıldılar? Peki, neden yeterli sayıdan daha fazla işçi alındı? Peki, bunlar özelleştirildikten sonra çalışanları ne oldu? Peki, bu fabrikalara girdi sağlayanların ekonomisi nereye vardı? Peki, bunlar özelleştirildikten sonra ne oldu? Peki, bunlar özelleştirildikten sonra verimli hale geldiler mi?

Koskoca bir hayır!” ifadeleri yer aldı.

 

TEKEL KANYAK FABRİKASI YERİNE AVM YAPILDI!

 

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu; “Örneğin, hepimizin gözleri önünde Çanakkale Tekel Kanyak ve Şarap Fabrikası özelleştirildikten kısa bir süre sonra kapandı. Fabrikaya üzüm sağlayan çevredeki çiftçiler bağlarını köklediler (aynı dönemde il genelinde yaklaşık 20.000 dönüm bağ alanı sökülmüştür). Fabrikanın yerine AVM yapılarak üretimhane tüketimhaneye çevrildi. İlimiz bu özelleştirme ile hem bağlarını hem de fabrikasını yitirdi. Böylelikle her iki üretim alanı elimizden uçtu gitti. Tarım topraklarımızı, sularımızı, havamızı tehdit eden kirli sanayi ve metalik madencilik faaliyetlerine karşı çıkan insanları ekonomik gelişmeye karşı çıkmakla suçlayanlara soruyoruz: Yukarıda saydığımız tarıma dayalı sanayi işletmelerinin Çanakkale ekonomisini neden terk ettiklerini sorguladınız mı? İlgilileri bu işletmelerin kapanmaması için gerekli önlemleri almaya çağırdınız mı? Özelleştirmeleri sorguladınız mı?” ifadeleri yer aldı.

 

“ÇANAKKALE’NİN EKONOMİSİ AVM’LERLE Mİ GELİŞECEK?”

 

Siyasilere ağır eleştiriler yapılan açıklamada; “Evet, Çanakkale’nin merkez ve ilçeleri “kasaba” büyüklüğündeyken gelişmiş bir tarıma dayalı sanayisi vardı. Şimdi Çanakkale’nin büyükşehir veya bütünşehir olması tartışılıyor ve bazıları (ki bunun içerisinde ne yazık ki tarım sektöründen insanlar da var) bu yerel yapılanma değişiminin Çanakkale ekonomisini geliştireceğini söyleyebiliyorlar. Çanakkale’nin ekonomisi büyükşehir veya bütünşehir olunca neyle gelişecek? AVM’lerle mi? İnşaat ile mi? Üretim olmadan ekonomik gelişme mümkün olabilir mi? Çanakkale’nin sosyo-ekonomik sorunlarına çözüm üretmek sorumluluğunda olan yerel siyasetçileri “pilav dağıtma” çevresindeki kısır tartışmaları bir kenara bırakıp üretime yönelik projeler üretmeye davet ediyoruz” ifadeleri kullanılarak siyasileri proje üretmeye davet ettiler.

 

“ŞEKER FABRİKALARININ ÖZELLEŞTİRİLMESİNDEN GERİ ADIM ATMADILAR”

 

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Yönetim Kurulu Şeker Fabrikalarının özelleştirilecek olmasına da ağır eleştirilerde bulunarak; “Öte yandan birileri bizi cambaza baktırırken Hükümet Türkiye’nin önemli bir üretim alanına darbe vuracak olan Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi konusunda geri adım atılmayacağını ilan ediyor. Bizler kendimizi bir kez daha, görevimiz olan uyarıyı yapmak zorunluluğunda hissederek haykırıyoruz: Şeker fabrikaları yalnızca şeker üretmiyor. Melas ve yaş posa üretimi ile hayvancılığımızı destekliyor. Pancar üreticisi 47758 çiftçi ailesi ile 4410 işçiye ekmek sağlıyor. Bu fabrikaları özelleştirip kapanmasına neden olmanın vebali büyük olacaktır. Gelin daha önceki özelleştirme deneyimlerimizden gözlemlediğimiz olumsuzluklar gerçekleşmeden bu yanlıştan, ülke menfaatlerimiz adına dönelim” çağrısında bulundular.
Bu haber 1256 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI