Bugun...
Bizi izleyin:“Siyasi Yaşamımda Böyle Ekonomik Kriz Görmedim”

Tarih: 09-01-2019 11:52:10 + -


10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basın mensuplarıyla kahvaltıda buluşan Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk, yaşanan ekonomik krizin boyutlarını korkunç ve endişe verici olarak değerlendirdi. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik krizi değerlendiren Başkan Mutan; “Siyasi yaşamım boyunca böyle bir ekonomik kriz daha önce hiç görmedim, yaşamadık” dedi.


“Siyasi Yaşamımda Böyle Ekonomik Kriz Görmedim”

Basın mensuplarıyla kahvaltılı programda buluşan Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan, Kepez Belediyesi bünyesinde çalışan işçiler ile ilgili olarak toplu sözleşmeyi imzaladıklarını açıkladı. Tüm aday adayları ile bir araya gelerek görüş alış verişinde bulunduktan sonra personele enflasyon artışı oranında zam yaptıklarını açıklayan Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan 2019 yılını da Kepez’de Atatürk yılı olarak ilan ettiklerini açıkladı.

 

“2019 YILI KEPEZ’DE ATATRÜK YILI OLACAK”

Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan, Atatürk yılı ile ilgili olarak şunları söyledi; “Hepinizin bildiği gibi 19 Mayıs 1919 yılı Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ve Kurtuluş mücadelesini başlattığı bir tarihtir. Ayrıca 19 Mayıs Atatürk’ün doğum günü olarak anılıyor ve kutlanılıyor. 2019 yılını bu sebeple bizlerde Kepez’e Atatürk’ü işledik. Böyle başladık, önümüzdeki haftalarda da esnaflarımıza Türk Bayrağı motifli Atatürk portresi armağan edeceğiz ki evlerine, işyerlerine asabilsinler diye” dedi.

 

“ÜLKEDE CİDDİ BİR EKONOMİK KRİZ VAR”

Çalışan tüm gazetecilerin Gazeteciler Gününü kutlayan Ömer Faruk Mutan, “Tüm çalışan gazeteci arkadaşlarımın günlerini kutluyor ve kendilerini tebrik ediyorum. Gazetecilik sektörü ile ilgili olarak sohbet ediyorduk az önce, ekonomik şartlar bu şekilde gitmeye devam ederse; Mart ayından sonra Çanakkale’de birçok gazetenin kapanacağı dillendirildi. Bunu bir felaket tellallığı olarak nitelendirmeyin ama ülkede ciddi bir ekonomik kriz var. Ben ekonomist değilim, uzmanda değilim ama kendi yaşam mücadelemde gözlemlediğim şeyler var” dedi.

 

“SEÇİME KADAR BİRŞEYLER GİDECEK.. SONRASI İÇİN BİRŞEY YOK”

Mutan konuşmasına şöyle devam etti; “Biliyorsunuz dün birden bire Ziraat Bankasından kredi kartı borcu olanların uygun şartlarda borçlarının yapılandırılacağı açıklandı. Yine Futbol kulüplerinin borçları yapılandırılacak. Bu yapılanlar, tedbirler aslında yapısal bir dönüşümü işaret etmiyor. Normalde çok ciddi bir para politikasının uygulanması gerekiyor. Piyasa da para da yok, olmayan parayı ortaya çıkartmaya çalışan bir anlayışla 90+2’den sonraki kısım oynanıyor. Seçime kadar bir şeyler gidecek, seçime kadar bir şeyler bu şekilde gidecek ama sonrası için ortada bir hesap kitap yok gibi geliyor. Bilmiyorum halkımız bu olayın farkına vardı mı? Yada bizler muhalif noktada olanlar halkı bu noktada uyarabilecek miyiz? Bizim temel görevimiz bana göre bu olmalıdır. Çünkü mevcut hükümet 4 yıl daha bu şekilde devam edecek. Kim bu hale getirdiyse düzeltmek zorundadır. Toplum şu an moralsiz bir durumdadır. 2019 yılına çok umutlu girmesek de, karamsar olmamaya çalışıyoruz. Ama ciddi bir kriz var; bunu ben belediyemde de yaşıyorum. İnşallah az hasarla atlatırız diye düşünüyorum” dedi.

 

“BEN SİYASİ YAŞAMIMDA BÖYLE BİR KRİZ GÖRMEDİM”

Kepez Belediye Başkanı Dr.Ömer Faruk Mutan yaşanan ekonomik krizin bir benzerini daha önce hiç görmediğini ve yaşamadıklarını ifade ederek şunları söyledi; “Arkadaşlar inanın, rahmetli Ecevit’e hani bir esnaf yazar kasa fırlatmıştı ya, şu anda kendisi farklı şeyler söylüyor. O yıllarda ben yine Kepez Belediye Başkanıydım. Bakın böyle bir şey yaşamadık. Benim ilk dönemim 1999-2004 yıllarıydı; böyle bir şey yaşamadık. Daha ne diyeyim, 25 yıl öncesine gidiyoruz” dedi.

“AVRUPA’DA HANGİ ÜLKEDE KRİZ VAR? KRİZ SADECE BİZDE VAR!”

31 Mart 2019 seçimlerinin ardından İMF ile bir antlaşma beklentiniz var mı sorusu üzerine Kepez Belediye Başkanı Ömer Faruk Mutan şunları söyledi; “Valla bir çıkış olacaksa anlaşılmalıdır. Küresel ekonominin zaten bir parçasıyız. Şuanda dışlanmışlık hissi var bende. Sistemin içerisinde olsak bu durumu yaşar mıyız? Avrupa’da kriz mi var? Almanya da kriz mi var? İngiltere Brexit dedi AB’den kopuyor, İtalya’da kriz mi var? Yunanistan 2009’da girdiği krizi yaşamaya devam ediyor. Yunanistan’da ciddi bir anlamda kamu tasarrufu var. Güvenlik olarak polis teşkilatında hemen herkesi çıkartmışlar. Temennim o ki; küresel sisteme entegre bir ülke isen; bu sistem seni ayakta tutmak zorundadır. Dünyanın ilk 20’ye giren G20 ülkelerinden biriyiz. Bu sistem bizi ayakta tutmak zorunda. Tutmazsa domino etkisi yapar mı, yapar. Ama buradan bir siyasi kıskaçta olabilir. Komple teorisi mi derler bilmem ama bu ülkeye ait bir sıkıntı var” dedi.HABER VİDEOSU

Bu haber 1920 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI