Bugun...
Bizi izleyin:Siyanürlü Altın Madenciliğine Karşı Bir İmza’da Sen Ver!

Tarih: 01-06-2018 09:39:25 + -


Çanakkale’de uzun yıllardan bu yana doğayı tehdit eden altın madenciliğini durdurmak için çevre gönüllüleri halkın desteğini bekliyorlar. Siyanürlü altın madenciliğine dikkat çekmek için İDA Dayanışma Derneğince açılan stant vatandaşların isteği doğrultusunda imza kampanyasına dönüştürülürken kısa süre içerisinde binlerce imzaya ulaşıldığı bildirildi.


Siyanürlü Altın Madenciliğine Karşı Bir İmza’da Sen Ver!

Çanakkale’de uzun yıllardan bu yana doğayı tehdit eden altın madenciliğini durdurmak için çevre gönüllüleri halkın desteğini bekliyorlar. Siyanürlü altın madenciliğine dikkat çekmek için İDA Dayanışma Derneğince açılan stant vatandaşların isteği doğrultusunda imza kampanyasına dönüştürülürken kısa süre içerisinde binlerce imzaya ulaşıldığı bildirildi.

 

İDA Dayanışma Derneğinden yapılan açıklamada; “28.05.2018 tarihinde saat 16.00’da açtığımız standımızda amacımız Kirazlı Bölgesinde 6 bin hektar alanın ormansızlaştırılmasını halka duyurmaktı. Aynı gün standa uğrayan birçok kişi imza gerekiyorsa hemen verelim talebi üzerine 29.05.2018 günü standımızda imza kampanyası başlattık. 2-3 günlük süre içinde 1.500 e yakın imza topladık. Standımız insanlara tehlikenin boyutunu birebir anlatma şansı bulduğumuz çok güzel bir etkinlik olarak devam ediyor. Bu süreçte Çan’da, Yenice’de, Lâpseki’de var olan madenlerde çalışan hem işçi arkadaşlarla hem de mühendis arkadaşlarla tanıştık ve sohbet ettik. En uzun sohbetlerimizi de bu arkadaşlarla yaptık ve imza kampanyamıza da destek verdiler” ifadeleri yer aldı.

 

“15 İŞÇİ SAĞLIK NEDENİYLE İŞTEN ÇIKARTILDI” İDDİASI

 

İDA Dayanışma Derneğinden yapılan açıklamada korkunç bir iddia da bulunuldu. Dernek açıklamasında Lâpseki de altın madenciliği yapan şirket bünyesinde siyanür kullanıldığı ve siyanür nedeniyle 15 işçinin ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşması sonucu işten çıkartıldığı iddia edildi. Açıklamada; “Maden mühendisi arkadaşlar, maden çalışması sonrası bir alanın rehabilite edilme şansı hiç yok kadar azdır dedi. Bu şirketler için büyük bir yatırım demektir ve hiçbir şirket bunu yapmak istemez. Zaten maden çalışması sonrası ülkemizde rehabilite çalışmalarını denetleyen bir kurum yoktur ve bunun yaptırımı da yoktur dedi. Lâpseki’de işletime başlayan altın madeni şirketinde çalışan işçi arkadaşlar, daha şimdiden 15 işçinin yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle işten çıkarıldığını beyan etti. Ziraat mühendisi arkadaşlar tarım ilaçlarında da siyanür var, siyanür öldürmez dediler, peki suyunuza bir damla siyanür damlatalım içer misiniz dediğimizde, o çok hızlı öldürür dediler” ifadeleri yer aldı.

İMZA KAMPANYASI DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

 

Çanakkale Kordonda açılan stantta sürdürülen imza kampanyasının 5 Haziran Dünya Çevre Gününe kadar devam edeceği belirtilen açıklamada; “Biz bu coğrafya da hızlı ya da yavaş ölüm istemiyoruz. Kimyasala maruz kalmak istemiyoruz. Suyumuzu toprağımızı temiz tutmayı başarırsak bir adımda yanlış tarım uygulamaları için atabiliriz. Siyanür öldürmez diye beyan veren şirket, Çanakkale halkı adına soruyoruz, bir damacana suya bir damla siyanür damlatsak içer misiniz? Standımız 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne kadar her gün saat 14.00-22.00 arası açık. Duyarlı herkesi standımıza bekliyoruz. Kazdağları yok olmasın. Kazdağı hayattır, hayat satılmasın” ifadeleri yer aldı.
Bu haber 1912 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI