Bugun...
Bizi izleyin:Ses Kısıklığını Ciddiye Alın, Kanser Belirtisi Olabilir!

Tarih: 10-03-2019 08:00:00 + -


Sigara akciğer kanseri vakalarını arttırdı. Ancak bu ölümcül kansere sebep olan tek şey sigara değil! Kömür, egzoz, soluğumuz kimyasal maddeler de hayatımızı riske atıyor. Akciğer kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çeken Özel Çanakkale Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bedirhan, “Ses kısıklığı, halsizlik ve kilo kaybını ciddiye alın” uyarısında bulundu.


Ses Kısıklığını Ciddiye Alın, Kanser Belirtisi Olabilir!

Sigara akciğer kanseri vakalarını arttırdı. Ancak bu ölümcül kansere sebep olan tek şey sigara değil! Kömür, egzoz, soluğumuz kimyasal maddeler de hayatımızı riske atıyor. Akciğer kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çeken Özel Çanakkale Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Bedirhan, “Ses kısıklığı, halsizlik ve kilo kaybını ciddiye alın” uyarısında bulundu.

 

Akciğer kanseri, hücrelerin çeşitli sebeplerle kontrol dışı çoğalmasıyla akciğer içinde oluşan tümöral kitle ya da kitleler oluşturmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu kitleler tipine göre değişken hızlarda lokal kalmanın yanı sıra tüm vücuda da yayılabilir. Hiçbir belirti olmadan tesadüfen tespit edilmesinin yanı sıra, solunum sistemine bağlı sıradan rahatsızlıklarla da belirti gösterebilir. Bunun dışında ses kısıklığı, halsizlik, kiloda kayıp, tedaviye rağmen tekrarlayan enfeksiyonlar, kanlı balgam gibi belirtilerle de kendini belli edebilir.

 

SİNSİ SİNSİ İLERLİYOR, ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

 Akciğer kanseri, dünya da kanser ölümleri arasında birinci sıradadır. En gelişmiş tedavi yöntemlerine rağmen hastaların yüzde 86’sı ortalama 5 yıl içinde kaybedilmektedir. Erken tespit edilenlerde beş yıl içinde sağ kalma olasılığı yaklaşık yüzde 70’dir. Bu yüzden akciğer kanserinin henüz şikayete neden olmadığı, hekime başvurma ihtiyacı duymadığı erken dönemde yakalanabilmesi için bilim dünyası ciddi çaba sarf etmektedir. Yılda bir tekrarlanan akciğer grafisi ve/veya balgam tahlillerinin, akciğer kanserinde ölümleri engellemede ya da azaltmasında bir rolünün olmadığı bilinmektedir.

 

KIRSAL KESİMLERDE ÇATIDAN SIZAN ÖLÜM!

Sigara içenler öncelikle en riskli kişilerdir. ABD’de yapılan ‘Ulusal Akciğer Kanseri Tarama Çalışması’ sonuçlarına göre özellikle 30 yılı aşkın süreyle ortalama günde 1 paket sigara tüketen kimse, 55-74 yaş aralığında, sigarayı tüketmemeye başladığı süre 15 yıldan daha az ise en riskli grup olarak saptanmıştır. Bunun dışında sanayi, kömür, egzoz, kimyevi atıklar nedeni ile oluşan hava kirliğinin yoğun olduğu kesimlerde risk oldukça büyüktür. Türkiye’de bir başka etken de, kırsal kesimlerde yaygın olarak çevrede bulunan asbesttir (tremolit tipi). Halk arasında aktoprak denilen bu mineral birçok alanda kullanılmaktadır. Asbest içeren bu mineralin, evlerin çatısını kapatma, badana ya da sıva için kullanılması hastalığa davetiye çıkarır. Asbestli toprağın solunması akciğer ve akciğer zarı kanserinin oluşumuna neden olabilir. Ailenin genetik öyküsü bu hastalıkta da önemlidir, özellikle aile öyküsünde akciğer kanseri olan kişiler sigara kullanımı ile birlikte kansere yakalanma oranını arttırabilir. Erken evrede tespit edilen kanserler kansere bağlı ölümlerin oranını azalttığı bilinmektedir. Bu kriter sınırları içindeki kişiler 3 yıl boyunca yılda bir kez düşük doz bilgisayarlı tomografi ile taranmasının erken evrede yakalanan kanser oranını ve akciğer kanserine bağlı ölümleri azalttığı gösterilmiştir.
Bu haber 2861 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI