Bugun...
Bizi izleyin:Sebep: Belediye Başkan Yardımcılarının Maaşları!

Tarih: 07-01-2021 06:29:59 Güncelleme: 07-01-2021 06:40:59 + -


2021 yılının ilk siyasi tartışması Biga Belediyesi meclisinde gerçekleşti. 16 gündem maddesinin oylandığı meclis toplantısında Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan ile Millet İttifakı Grup Sözcüsü Avukat Ergün Tulnay arasında yaşanan atışmalar gündeme damga vurdu.


Sebep: Belediye Başkan Yardımcılarının Maaşları!

Biga Belediye Meclisi Ocak 2021 ayı olağan Meclis toplantısı Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan başkanlığında 5 Ocak 2020 Salı saat 16:00’da Atatürk Kültür Merkezi Konferans salonunda pandemi kurallarına dikkat edilerek yapıldı. Toplantıda 16 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı. Toplantıya, siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar ve basın mensupları katılırken toplantı Biga Belediyesi’nin Facebook sosyal medya hesabından canlı olarak yayınlandı. Canlı yayınlanan 2021 yılının ilk Biga Belediye Meclis toplantısında yılın ilk siyasi tartışması da yaşandı!

 

İlk toplantıda Biga Belediye Meclisi’nde yılın ilk siyasi tartışmaları da iktidar ve muhalefet arasında yaşandı. Başkan yardımcıları maaşının belirlenmesi, şirket müdürünün maaşı, işten çıkarılan işçiler konusu, belediye şirketinin 10 milyon liralık borçlanma talebi ve tam zamanlı avukat alınması konuları tartışma konusu oldu. Öte yandan Biga Belediyesi’nin kapanan kiracılarından pandemi boyunca kira almaması, mevcut çalışan kiracılar için ise yüzde 50 indirim kararı, Galericiler Sitesi ve Fen İşleri Şantiyesi’nin yapımı, Yeniceköy için yapılan imar düzenlemesi ise dikkat çeken maddeler arasına girdi. Başkan Erdoğan önceki dönem temeli atılan sosyal konut projesinin de yapımına başlayacaklarını duyurdu.

 

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan’ın “2021 yılının tüm insanlığa sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini diliyorum. Toplantımızda aldığımız kararlarımız ve alacağımız kararlarımız Biga’mız ve Bigalı vatandaşlarımız için hayırlara vesile olmasını diliyorum” sözleriyle toplantıyı başlatmasının ardından Denetim Komisyonu seçimine geçildi.

 

DENETİM KOMİSYONU ÜYELERİ SEÇİLDİ

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı’nın adaylarını belirlemesinin ardından gizli oy yöntemiyle Denetim Komisyonu üyeleri seçildi. Denetim Komisyonu, Sadettin Sert (AK Parti), Mümin Kahraman (AK Parti), Gökhan Demirkol (MHP), Tamer Ergün (İYİ Parti) ve Erhan Sürer (CHP) isimlerinden oluştu.

BAŞKAN YARDIMCILARI MAAŞI TARTIŞMA KONUSU OLDU

Millet İttifakı Grup Sözcüsü Ergün Tulnay’ın Biga Belediye Başkan Yardımcılarının maaşlarının belirlenmesi ile ilgili olan maddeye ilişkin; ”Bizler Millet İttifakı olarak ilk belediye başkan yardımcıları gündeme geldiğinde fikirlerimizi o zaman açıkça ifade etmiştik. O doğrultuda aynı fikirdeyiz. Bu yöndeki sorumlulukların belediyeye ekonomik anlamda ciddi bir maliyet getirdiği, bu sebeple de bu statünün işleyişe de bir faydasının olmadığı kanaatindeyiz. Öncelikle 2020 yılında belediye başkan yardımcılarını brüt ve net olarak ne kadar maaş aldığının bize aktarılmasını talep ediyoruz. Bizim önerimiz bu arkadaşların gönül belediyeciliği iktidarında asgari ücretle görevlerini icra etmeleri yönünde” şeklinde konuştu.

 

“Rakam olarak ifade etmeyelim. Belediye başkanının 2 bölü 3’ünü alıyorlar” diyen Başkan Erdoğan sorunun tamamına şu şekilde yanıt verdi: “Biga Belediyesi’ni devraldığımız günden bu yana biz hizmetlerimizi sürdürürken, projelerimizi hayata geçirirken Biga Belediyesi’nin borcunu da yükseltmedik bu da mali yapımızın ne kadar hesaplı ve planlı bir şekilde kontrol ettiğimizin ifadesidir. Belediye Başkan Yardımcılarımız da Belediye çalışmalarında çok iyi ve planlı bir şekilde çalışıyor. Halkımıza kaliteli, güzel ve hızlı bir hizmet ulaştırmak için çalışıyor ve şu anki durumdan da çok memnunuz. Ayrıca sizin temsil ettiğiniz ve halk tarafından seçilen birçok belediye başkanı da kanunun vermiş olduğu belediye başkan yardımcılığı yetkisini kullanıyor. Bizim bir belediye başkan yardımcısı kullanma hakkımız varken iki başkan yardımcımız yeterli olduğu için bu hakkımızı kullanmadık.”

 

Konuyla ilgili söz alan AK Parti Meclis Üyesi Fatih Alkan ise, “Ergün arkadaşımız finansal mevzularda çok hassas olduğunu gösteriyor ama keşke bu hassasiyeti önceki dönemde gösterseydi de biz de samimiyetle ve gönülden kendilerine inansaydık. Bu konuşmaların seçimlere hazırlık olarak siyasi propaganda olduğunu düşünüyorum. Belediye Başkan yardımcılarımızın ikisinin de önceki mesleği belli. Burada para için çalışıyor olsalar günlük hayatta yaptıkları meslekte çok daha fazlasını kazanabilirlerdi. Her iki başkan yardımcımızı da elini taşın altına sokup bu görevi kabul ettikleri için teşekkür ediyorum. Kent Hizmetleri Şirketi aşırı zarar eden bir yerken kar eden modele geçiren Cahit Bakan abimize de teşekkür ediyorum. 5 yıllık süreçte Kent Hizmetleri Şirketinin nereden nereye geldiğini hep birlikte göreceğiz” dedi. Belediye başkan yardımcılarının maaşı belediye başkanı maaşının yüzde 60’ı oranında oy çokluğuyla kabul edildi.

TAM ZAMANLI AVUKAT GÜNDEMİ DİKKAT ÇEKTİ

Gündemin 5. maddesinde ise avukat, mühendis ve tekniker personel alımıyla ilgili konu görüşülürken Millet İttifakı Grup Sözcüsü Ergün Tulnay bir kez daha söz alarak, personel alımının neden yapıldığını sordu. Tulnay özetle şu şekilde sordu: “2 adet mühendis ve 2 adet teknikere neden ihtiyaç duyulduğunu sormak istiyorum. Böyle bir ihtiyaç ne anlamda ortaya çıktı? Pandemi döneminde inşaatların az olduğu bir dönem. Belediye tarihinde kısmi zamanlı avukat çalıştırıldı. Tam zamanlı bir avukata neden ihtiyaç duyuldu? Şu soruyu da sormadan insan edemiyor. 2 yıllık döneminizde hukuksuzluklar ve haksızlıklar arttı mı da kısmi zamanlı avukat takip edemiyor da tam zamanlı avukata ihtiyaç ortaya çıktı? Hem hukukçu hem de Millet İttifakı Grup Sözcüsü olarak.”

 

Şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim için hareket ettiklerini söyleyen Başkan Erdoğan, “İmar Müdürlüğü’nde Yapı Kontrol Müdürlüğü’nü oluşturduk. Siz ne kadar inşaatlar durdu deseniz de belediyemize müracaat eden dosyaların yılbaşından önce hazırlanması için İmar Müdürlüğü’müz akşamları ve hafta sonları mesai yaptı ve dosyaları hazırladı. Biga’mızda 2021 yılı için öngörülen 4 bine yakın konut inşa edilecek. Biga’mızın gelişmesi ve nüfusunun artması bunun sonucu olarak kaliteli hizmet sunmak için eksik gördüğümüz personellerimizi tamamlıyoruz. İnşallah 2021 yılında Hukuk İşleri Müdürlüğü’nü kuruyoruz. Selahattin Mutlu kardeşimiz çalışmak istemeyerek verdiği dilekçeyle sözleşmesinin yenilenmesini istemedi. Kamu kuruluşu olmamız dolayısıyla her müdürlüğümüzün konusu ve çalışma faaliyeti hukuka dayalı olduğu için avukat ihtiyacımız var. Halkımıza söz verdiğimiz gibi kimsenin hakkını yemeden, tüyü bitmemiş yetimin hakkını kimseye yedirmeden şeffaf ve hesap verebilir şekilde belediye hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Çünkü önceki dönem yapılan hukuksuzlukların yanlışlıkların takipçisiyiz. Bu sıkıntılarla biz uğraşıyoruz. Biz Biga Belediyesi’ne bu kurumsal yapıya hoş ve makul görmüyoruz. Tüm müdürlüklerimiz tam zamanlı çalışan avukatımızdan destek alacak. Hatta belediye ile işi olan vatandaşımıza da yardımcı olacağız. Avukat alımını bu nedenle yapıyoruz” dedi.

İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER GÜNDEME GELDİ

Başkan Erdoğan’ın ‘Bunları söyleyebiliyorsunuz ama döneminizde sözleşmeli personel olarak aldığınız ve maaşını sözleşmeli personel olarak alan ama bilgi evinde, Halimbey Konağı’nda görev yapan kişileri de görmemişsiniz. Arabanın arkasında temizlik işlerinde çalışan personelimiz asgari ücret alırken, onun iki katı maaşı bilgi evinde çalışan personele vermişsiniz. Bu da kul hakkıdır. Bu da haksızlıktır. Adaletsizliktir” sözlerine ise Millet İttifakı Grup Sözcüsü Avukat Ergün Tulnay; “Tazminatlarını ödemeden çıkardığınız işçiler de o zaman kul hakkına girmez mi? Biz takip ediyoruz hukuki süreci” sorusunu yöneltti.

 

Başkan Erdoğan konuşmasının devamında, “Biz tazminatını ödemeden hiçbir kimseyi işten çıkartmadık. Takdir edersiniz ki belediye başkanının yetkisinde olan ihtiyaca göre görev değişikliği yapılmıştır. Biz seçimden sonra bazı değişiklikler yaptık, personel ihtiyacı olan alanlara görevi kabul etmeyip çalışma yerlerine gitmediği için ve buna riayet etmeyen idari anlamda tutanakları tutulan arkadaşlarımızı çıkarttık. Bunların da hukuki anlamda süreci devam ediyor. Mahkemenin vereceği karara boynumuz kıldan incedir” dedi. Millet İttifakı Grup Sözcüsü Ergün Tulnay’ın “karara uyacak mısınız?” sorusuna ise Başkan Erdoğan, “Uyacağız tabi. Burası muz cumhuriyeti değil hukuk devletidir” diye yanıt verdi.

 

YENİCEKÖY MAHALLESİ’NE HAYIRLI UĞURLU OLSUN

Gündemin 10.  maddesi Yeniceköy Mahallesiyle ilgiliydi. Yeniceköy Mahallesi’nde 1/1000 ölçekli uygulama imar planında 20 metrelik yola isabet eden yapı ve parsellerde yapılan plan tadilatı meclis üyelerince oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Erdoğan, toplantıda bulunan Yeniceköy Muhtarı Recayi Esen’e hitap ederek, “Recayi muhtarım hayırlı uğurlu olsun. Yüzde 30, yüzde 40 farklılıkları kalmadı ve herkesin yüzde 35 oldu. Yeniceköy mahallemize hayırlı olsun” dedi. Muhtar Esen de Başkan Erdoğan’a teşekkür etti.

 

KİRACILARA KİRA ALMAMA VE YÜZDE 50 İNDİRİM MÜJDESİ

Gündemin 12. maddesinden ise Biga Belediyesi’nin kiracısı olan esnafa sevindirici karar çıktı. Belediye kiracısı olan işletmelerin faaliyetlerine başlayana kadar kira alınmaması ve diğer kiracılar ile pazar işgal ve diğer harçlardan ise Ocak, Şubat ve Mart 2021 kiralarında yüzde 50 indirim yapılması oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Erdoğan, “Esnafımıza ve kiracılarımıza hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

 

ZAMAN İYİ KULLANILACAK, EKONOMİK OLACAK

Biga Galericiler Sitesi inşaatının Yap-İşlet-Devret Modeli ile yapılması için Encümen’e yetki verilmesiyle ilgili maddeye ilişkin Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, “Bilindiği üzere daha önceki aylarda oda başkanlarımız ve galerici esnafımızla toplantılar yaptık. Taslak olarak sunduğumuz projeye onların da ilavelerini ekleyerek projemizi nihai sonuca vardırdık. Projemizde 70 dükkan bulunacak. Yaptığımız araştırmalarda Yap-İşlet-Devret Modeli uygulamaya karar verdik. Zamanı iyi kullanmak, kontrolü ve takibini elimizde tutmak ve daha ekonomik bir şekilde yapmak için bu yöntemin daha uygun olduğunu düşündük. Yüzde yüz Biga Belediyesi’ne ait olan Biga Kent Hizmetleri A.Ş. Yap-İşlet-Devret Modelini uygulayacak. İnşallah Temmuz ayında hep birlikte Biga Galericiler Sitemizin açılışını yapacağız” diye konuştu.

 

ŞİRKETİN BORÇLANMA TALEBİ TARTIŞMASI

Millet İttifakı Grup Sözcüsü Ergün Tulnay, son gündem maddesiyle ilgili söz alarak 10 milyon TL’lik kredinin neden alınacağını ve personel alımının belediyeye yük olduğunu söyledi. Tulnay’ın; “Bu şirketin kuruluş amaçlarından biri de daha hızlı, etkin bir şekilde vatandaşa hizmet götürebilmek. 2 yıllık süreçte iktidarın cumhur ittifakında olduğu döneme ilişkin söylüyorum. Belli faaliyet alanları müstecirlere kiralandı. Faaliyet alanları daraltıldı. 31 Mart 2019 itibariyle belediyenin giriş kapısının üstüne kocaman bir pankart astınız. Orada Biga Kent Hizmetleri’nin 12 milyon 196 bin 750 lira borcu belirtiliyordu. Siz o dönemde belediyenin ne kadar borçlu devralındığı, borçların artmadığını, çok borçlu devralındığı için hizmetlerin yavaş yerine getirildiği… Şimdi bakıyoruz. Kent Hizmetleri’nin 12 milyon gibi borcunun çok büyük bir borç gibi lanse edilirken, 2 yıl geçmeden 10 milyon gibi bir borçlanma talebiyle geldiniz. 12 milyon çok yüksek de 10 milyon çok mu az. Gelir getirici yanları çok azaldı. Daha önce de borçlanma yetkisi almıştı. 4 ay sonra yine borçlanma için geldiniz. Bunu yapamayınca yeniden başka bir yöntemle parayı almak için mi getirdiniz gündeme? Kent Hizmetleri Müdürü Cahit abinin maaşını paylaşır mısınız?” sorusuna cevap veren Başkan Erdoğan ise şunları söyledi: “Biz şovmen değiliz. Biz 55 bin kişinin emanetini devraldığımız zaman bu kurumun gerçek durumunu paylaşmak bizim asli görevimizdir. Her sene mali verileri halkımızla paylaşacağız. Bu tabloyu sosyal medyadan paylaştık. 2014 seçimlerinde 169 personelle aldığınız personeli 5 yılda 510’a çıkardınız. Bizim 21 aylık görevimiz boyunca Biga Belediyesi’nin personel sayısı üç-beş kişi arttı. Bize bir tane yapılmayan veya eksik yapılan bir hizmet söyleyin. Biz bütün hizmetlerimize değer, incelik ve detay katarak tüm ekip arkadaşlarımızla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mali programımız çok titiz bir şekilde takip ediyoruz. Başkan yardımcılığında ve şirket müdürlüğünde görev verdiğimiz arkadaşlar bizim inandığımız yol arkadaşlarımızdır. Biz bu kurumdaki çalışmaları takip edemezsek pazar yerinden yıllarca toplanan işgaliye paralarını, kayıp 600 bin TL’yi  biz de göremeyiz. Her şeyi kılcal damarına kadar inceliyoruz. Biga Belediyesi emin ellerde bundan siz de rahatsız olmayınız. Şehir Parkı açılmış ve 2,5 milyon zarar edilmiş. Burası neden özelleştirilmesin? Biga Kent Hizmetleri Şirketi çay, tost, satmayacak proje bina, galericiler sitesi, fen işleri şantiyesi yapacak. Halkın ihtiyacı olan projeleri bir an önce hayata geçirecek. Krediye gelirsek 10 milyon TL’lik krediyi biz yarın alıp da kullanmayacağız. Kent Hizmetleri şirketimizin alışveriş yaptığımız özel şirket ve şahıslara 600 bin TL borcu kaldı. İnşallah önümüzdeki günlerde sizin döneminizde temel attığınız Sosyal Konut projemizin ihalesini yapıp bir an önce 100 konutu orta ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kazandıracağız. Su ile ilgili ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor. Biga Belediyesi önceki dönem borçlardan dolayı istediği zaman kredi kullanamadığı için bu 10 milyon TL’lik kredi yetkisini hazırda tutmak için bu krediyi alıyor. Örneğin su ihtiyacımız ile ilgili bir proje başlatmak istiyoruz. Ne yapacağız kredi mi koşturacağız? Yoksa suyu bir an önce Biga’ya getirmek için mücadele mi edeceğiz? Sizlerden istediğimiz 10 milyon TL’lik kredi yetkisi hemen kullanılmayacak, ihtiyaca göre emniyet olarak Belediyemizde bulunacak.”
Kaynak: http://www.medyalokum.com/

Bu haber 2864 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İLÇELERDEN Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI