Bugun...
Bizi izleyin:"Sayın Vali Takdir Hakkıyla Yerel Demokrasiye Zarar Vermiştir"

Tarih: 02-05-2019 13:24:22 Güncelleme: 02-05-2019 13:26:22 + -


CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YDK Üyesi M.Serdar Soydan ve Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık'tan oluşan CHP heyeti Çanakkale İl Özel İdaresi Başkanı Sadık Göğüsgeren ve Encümen üyelerini ziyaret etti. GESTAŞ Yönetimine İl Genel Meclis başkanı dahil hiçbir CHP'li üyeyi almayan bunun yerine azınlıkta kalan AK Partili ve MHP'li üye atanmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; "Sayın Vali takdir hakkıyla demokrasiye zarar vermiştir" dediCHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, YDK Üyesi M.Serdar Soydan ve Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık'tan oluşan CHP heyeti Çanakkale İl Özel İdaresi Başkanı Sadık Göğüsgeren ve Encümen üyelerini ziyaret etti. GESTAŞ Yönetimine İl Genel Meclis başkanı dahil hiçbir CHP'li üyeyi almayan bunun yerine azınlıkta kalan AK Partili ve MHP'li üye atanmasına tepki gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; "Sayın Vali takdir hakkıyla yerel demokrasiye zarar vermiştir" dedi.

 

Ziyaret hakkında bilgi veren CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan; "İl Özel İdaresi Başkanımız Sadık Göğüsgeren nezdinde tüm İl Genel Meclis grubumuza yeni dönemde hayırlı görevler dilemek için ziyaret ettik. Önümüzdeki 5 yılda Çanakkale Halkı, CHP'yi kendilerini İl Özel İdarede yönetme hakkı vermiştir. Bizlerde burada bu 5 yılda halkımızın daha iyi yaşam sürmeleri ve kente katkı sunmak için çalışacağız. Bunun içinde kendilerine başarılar dilemek için bu ziyareti gerçekleştirdik" dedi.

 

"ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ÇOK ÇALIŞACAĞIZ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Av.Muharrem Erkek ise GESTAŞ Yönetim Kurulu için halkın iradesine aykırı tavır sergileyen ve takdir hakkını AK Parti ve MHP'li üyelerden yana kullanan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'ya "Halkın Valisi olun, siyasi baskıya boyun eğmeyin" çağrısında bulundu. Erkek; "İstanbul'da ki seçim süreci, olağanüstü itirazlar, YSK'daki incelemeler için ağırlıklı olarak Anakara'da çalışıyoruz. Dün tüm parti organlarımız ile bir araya gelerek 31 Mart yerel seçimleri için bir değerlendirme toplantısı yaptık. Bugünde İl Genel Meclis Başkanımız Sayın Sadık Göğüsgeren'i ziyaret ediyoruz. İl Genel meclis üyelerimizi İl Genel Meclis Başkanımız nezdinde hepsine ayrı ayrı kutluyoruz. Çanakkale'de birinci parti olduk, önümüzdeki dönemde daha çok çalışarak 2023-2024 seçimlerine hem Çanakkale'yi hem de partimizi hazırlayacağız" dedi.

"SAYIN VALİ TAKDİR HAKKIYLA YEREL DEMOKRASİYE ZARAR VERMİŞTİR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Av.Muharrem Erkek ise GESTAŞ Yönetim Kurulu için halkın iradesine aykırı tavır sergileyen ve takdir hakkını AK Parti ve MHP'li üyelerden yana kullanan Çanakkale Valisi Orhan Tavlı'ya "Siyasi baskıya boyun eğmemesini dilerim" dedi. Erkek; "Bizim parti olarak sürekli vurguladığımız bir şey var; yerelde demokrasiyi tesis etmeden ülkede demokrasiyi tesis edemezsiniz. Yerel demokrasi çok önemlidir. Maalesef uygulamada demokrasi adına çok üzüntü duyduğumuz şeyler görüyoruz. Örneğin GESTAŞ Yönetiminde CHP'li bir İl Genel Meclis üyesinin olmaması demokrasi ayıbıdır. Bizzat sayın Valinin takdir hakkını bu şekilde kullanması; demokrasiye zarar vermiştir, bize değil. Bizim mücadelemiz hak, hukuk ve adalet mücadelesidir. Bu tip uygulamalar bizleri daha çok güçlendirir. Biz kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz belediye başkanlarımızla, meclis üyelerimizle, ilçe örgütlerimizle Çanakkale'nin hak ve hukukunu korumaya devam edeceğiz. Sayın Valinin siyasi baskılara boyun eğmemesini dilerim" dedi.

 

"SİYASİ OLMAKTAN ÇOK DEMOKRATİK OLMALARINI BEKLİYORUZ"

İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek; "Bu ziyaret bizlere güç veren bir ziyarettir. Hukuki ve siyasi desteklerinin devam edeceğini biliyoruz. Yönetim anlayışı olarak sosyal demokrat ve şeffaf bir anlayışla hizmet edeceğiz. Kamuoyunda merak edilen her şeyi birebir anlatarak devam edeceğiz. Kamu yönetimlerinde ve kamu'dan da en azından bundan sonra siyasi olmaktan çok; demokratik olmalarını bekliyoruz. Kamunun şunu iyi bilmesini istiyoruz; burası bir karar makamıdır, uygulama makamı değil. Bizler karar alıyoruz, aldığımız kararları dahi Vali bey uygulamaya biliyor. Bu durum 10 yıl önce böyle değildir ama sonra yürürlüğe giren yasa ve KHK'lar ile bu duruma gelmiş. Hukuk komisyonumuz var bunları önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşacağız. Cumhurbaşkanlığı KHK'ları ile delik deşik edilmiş bir Özel İdare sistemi kurulmuş. GESTAŞ örneğindeki gibi; pay sahibi olarak en büyük hisse sahibi olan İl Özel İdarenin en çok oyu almış başkanı olarak GESTAŞ yönetiminde söz sahibi değiliz. Bunları aşacağız zaman içerisinde; ama bunlar için biraz hukuk mücadelesi vermemiz gerekiyor" dedi.
Bu haber 2096 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI