Bugun...
Bizi izleyin:Savcılık Kovuşturmaya Yer Yok Kararı Verdi

Tarih: 17-10-2019 14:59:32 Güncelleme: 17-10-2019 15:51:32 + -


Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı, ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesinde iddialara göre Kürtçe konuştuğu için darp edilen adli olay ile ilgili basın açıklaması yayınladı. Açıklamada saldırıyı gerçekleştiren şüphelinin akli dengesinin yerinde olmadığı, dolayısıyla ceza-i ehliyeti olmadığından, saldırıya uğrayan şahsında Kürtçe konuştuğu için darp edildiğine dair somut delili olmadığından kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiği belirtildi.


Savcılık Kovuşturmaya Yer Yok Kararı Verdi

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı ÇOMÜ Araştırma ve Uygulama hastanesinde yaşanan darp olayı ile ilgili olarak basın açıklaması yayınladı. Yapılan açıklamada; "Olayın Cumhuriyet Başsavcılığımıza bildirilmesi üzerine olaya derhal vaziyet edilerek soruşturma işlemlerine başlanılmıştır. Bu kapsamda kasten yaralama olayının meydana geldiği hastaneye ait tüm kamera kayıtları temin edilmiş, müşteki/mağdur E.Y'nin doktor raporları aldırılmış, müşteki/şüpheli ifadeleri ile, taraf yakınları ve olaya müdahale eden hastane personelinin bilgi sahibi (tanık) olarak beyanları tutanak altına alınmıştır."

 

"ŞÜPHELİNİN CEZAİ EHLİYETİ YOK"

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı olayın soruşturma aşamasında E.K isimli 74 yaşındaki adama saldırıyı gerçekleştiren şahsın akıl sağlığı nedeniyle cezai ehliyeti olmadığının tespit edildiği açıklandı; "Cumhuriyet başsavcılığımıza mevcutlu olarak getirtilen şüpheli hakkında, daha önce "şizoafektif bozukluk" teşhisiyle Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi tarafından verilmiş engelli sağlık kurulu raporunun ve şüphelinin akıl hastalığı nedeniyle vesayet altında olduğuna ilişkin Bayramiç Sulh Hukuk Mahkemesinin 2019/262 esas sayılı kararının şüphelinin vasisi tarafından dosyaya sunulması üzerine, şüphelinin suç tarihi itibariyle cezai ehliyetinin olup olmadığı hususunun tespiti amacıyla kolluk nezaretinde şüpheli, Adli Tıp Kurumuna rapor için sevk edilmiş, Adli Tıp Kurumu Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen 16.10.2019 tarihli raporda, şüphelinin atılı suçla ilgili olarak ceza ehliyetinin bulunmadığının bildirilmesi üzerine şüpheli bu aşamada vasisi olan babasına teslim edilmiştir" ifadeleri yer aldı.

 

KOVUŞTURMAYA YER YOK KARARI VERİLDİ

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı, açıklamasının devamında iddiaların somut delilleri olmadığından kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdiklerini açıkladı; "Akıl hastası olduğu ve ceza ehliyetinin bulunmadığı anlaşılan şüpheli H.K. hakkında, işlediği sabit olan kasten yaralama suçundan, TCK'nun 57'nci maddesi uyarınca akıl hastalarına özgü Güvenlik Tedbirine hükmedilmesi için düzenlenen iddianame (Talepname) Çanakkale Asliye Ceza Mahkemesine gönderilmiştir. Dosyanın yapılan incelemesi ve tüm delillerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda; darp edilen müşteki/mağdur E.Y'nin kürtçe konuşması nedeniyle darp edildiğine dair soyut iddia dışında somut herhangi bir delil bulunmaması nedeniyle, şüpheli H.K. hakkında nefret ve ayrımcılık suçundan kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilmiştir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
Bu haber 1970 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI