Bugun...
Bizi izleyin:"Savcılığın Bir An Önce Dava Açmasını Bekliyoruz"

Tarih: 03-05-2019 08:59:55 + -


Çanakkale'de Milli Eğitim Müdürlüğüne ait tesiste düzenlenen Kermes'te dağıtılan kitapçık ile Türkiye Anayasasından Laikliğin çıkartılmasının talep edilmesinin yankıları sürüyor. Belediye Meclisinin de gündemine gelen konuyla ilgili düşüncelerini açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Savcılığın bu konuda bir an önce soruşturmayı tamamlamasını ve dava açmasını bekliyoruz. Türkiye'nin Anayasasına aykırı olarak böyle bir kitapçığın kamu kurumlarında dağıtılması kabul edilemez" dedi.Çanakkale'de Milli Eğitim Müdürlüğüne ait tesiste düzenlenen Kermes'te dağıtılan kitapçık ile Türkiye Anayasasından Laikliğin çıkartılmasının talep edilmesinin yankıları sürüyor. Belediye Meclisinin de gündemine gelen konuyla ilgili düşüncelerini açıklayan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; "Savcılığın bu konuda bir an önce soruşturmayı tamamlamasını ve dava açmasını bekliyoruz. Türkiye'nin Anayasasına aykırı olarak böyle bir kitapçığın kamu kurumlarında dağıtılması kabul edilemez" dedi.

 

Hayrat Yardım Derneği'nin Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitime ait bir tesiste Türkiye Anayasasından Laiklik ilkesinin çıkarılması talebini içeren kitapçığın Çanakkale'de dağıtılması sonrasında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuyu gündeme getirdi. Gökhan; "Çanakkale'de bir kamu kurumuna ait tesisin bahçesinde düzenlenen kermeste katılımcılara dağıtılan bir kitapçık var. Suriye Raporu kitapçığın 29'ncu sayfasında yer alan ifadeler nedeniyle CHP İl Başkanlığı suç duyurusunda bulundu. O sayfada 'Suriye ve tüm İslam beldelerinde Türkiye'nin laik görüntüsü en büyük problemi oluşturmaktadır. Laik Türkiye'nin tüm İslam dünyasında da İslami cihetle söz sahibi olması mümkün değildir. Tüm ehli sünnet devletlerinde çektiği en büyük sıkıntı budur. İslami hassasiyeti olan devletlerin Suudi Arabistan ve selefi düşüncelere kaymaktadır. Bu sebeple Türkiye Anayasasından Laiklik çıkartılmalı, bugünlü gençlerin de anlayacağı şekilde İslami eğitim üzerinde durulmalıdır' ifadeleri içermektedir. Bu metin sosyal medyada değil bir Milli Eğitim müdürlüğüne ait bir tesisin bahçesinde kermes düzenleyen Hayrat Yardım Derneğince dağıtılmıştır. Savcılığın bu konuda bir an önce soruşturmayı tamamlamasını ve dava açmasını bekliyoruz. Türkiye'nin Anayasasına aykırı olarak böyle bir kitapçığın kamu kurumlarında dağıtılması kabul edilemez. Türkiye Anayasasının dört tane değiştirilmesi dahi teklif edilemeyecek yasası vardır. Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir' cümlesindeki kavramdır. İslami çok kötü uygulayan Suudi Arabistan'ı örnek gösterilerek savunulması ve laiklikten vazgeçilmelidir şeklinde ifade edilmesi; Atatürk'ün kurmuş olduğu Cumhuriyete ve bizlere en büyük haksızlıktır. Buralarda böyle bir kitapçığın elden ele dağıtanları ve buna göz yumanları da şiddetle kınıyorum. Buna vesile olanlara da yazıklar olsun" dedi.

"LAİKLİK BİZİMDE HASSASİYETİMİZDİR"

AK Parti Grup Başkanvekili Esra Yüksel yaptığı konuşmada; "Laiklik anaya ile güvence altına alınmıştır. AK Parti olarak bizim Laiklik ile herhangi bir sorunumuz bulunmamaktadır. Bizlerinde üzerinde hassasiyetle durduğu bir konudur. Bu konunun siyaseten önümüze gelmesi bizleri üzmektedir. Dernek yönetimi bu konuda kendilerinin bir sorumluluğu olmadığını açıklamıştır. Kamuoyunun bilgisine sunarım" dedi.

 

"ATATÜRK BİZE BİR HEDEF GÖSTERMİŞTİR, BU YÖNDE İLERLEMEK ZORUNDAYIZ"

AK Partili meclis üyesi Sıtkı Aktuğ, Hayrat Yardım Derneğince dağıtılan kitapçıktaki laiklik karşıtı ifadeler ile ilgili olarak ise; "Laiklik dışı hareketleri tavsiye etmiyoruz. Bu konularda değişik görüşler var, fikir özgürlüğü var. İnsanlar düşüncelerini açıklıyorlar. Laiklik hassas konudur, bunları hepimiz biliyoruz. Birileri bunun tartışılmasını istiyor olabilir, bu onların düşünceleri. Mevcut tanımdan ve işleyişten bizler memnunuz. Diyanet gerekli düzenlemeleri yapıyor. Arabistan, mısır filan bize örnek alamaz. Büyük Atatürk bize hedefi göstermiştir, biz bu yönde ilerlemek zorundayız. Türkiye'nin sorunları var; AK Parti ile geri gittiğimiz konularda görüşler. Bunların hepsine halk karar versin diyoruz" dedi.
Bu haber 3729 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI