Bugun...
Bizi izleyin:Sarıçay Kenarında "İnsanlık Dramı"

Tarih: 19-08-2019 06:33:02 Güncelleme: 19-08-2019 07:14:02 + -


Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin yanı sıra, Senegal, Bangladeş, Nijerya, Afganistan, Pakistan gibi çeşitli onlarca ülkelerden kaçak gelen mültecilerin dramı Türkiye'de pek çok şehirde gözlemleniyor. Çanakkale'nin çeşitli ilçelerinde bulunan Geri Gönderme Merkezleri her gün dolup boşalırken; Çanakkale il merkezinde bulunan Sarıçay'ın kenarı ise yaşanan dramı gözler önüne serdi!


Sarıçay Kenarında

Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli mültecilerin yanı sıra, Senegal, Bangladeş, Nijerya, Afganistan, Pakistan gibi çeşitli onlarca ülkelerden kaçak gelen mültecilerin dramı Türkiye'de pek çok şehirde gözlemleniyor. Çanakkale'nin çeşitli ilçelerinde bulunan Geri Gönderme Merkezleri her gün dolup boşalırken; Çanakkale il merkezinde bulunan Sarıçay'ın kenarı ise yaşanan dramı gözler önüne serdi!

 

Türkiye'nin Suriye'de çıkan iç savaş nedeniyle Suriyeli mültecilere kapılarını açtığı günden bu yana yaklaşık 6 yıl geçti. 6 yıldan bu yana kadar Türkiye'ye gelen ve yerleşen Suriyeli mülteci sayısı, resmi rakamlara göre 3,6 milyon, resmi olmayan rakamlara göre 5 milyonun mülteci olarak biliniyor. Suriyeli mültecilerin yanı sıra Afrika'dan Asya ve Ortadoğu ülkelerinden kaçak yollarla Türkiye'ye giren mülteci sayısının ise 1.5 milyon civarında olduğu tahmin diliyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE GÖRE TÜRKİYE'DE KAYITLI GÖÇMEN SAYISI 4 MİLYON!

Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü UNHCR'ye göre Türkiye'de yaşayan ve kayıt altına alınmış toplamda 4 milyon 12 bin 270 mülteci bulunuyor. 3 Milyon 643 bin 870 mülteci Suriye uyruklu olarak resmi rakamlarda yer alıyor. UNHCR'nin kayıtlarına göre; Suriyelilerden sonra ise en çok mülteci ise Afganistanlılardan oluşuyor. Türkiye'de yaşayan Afgan uyruklu sayısı ise 170 Binin biraz üzerinde.

 

İç savaş olmamasına rağmen onlarca ülkeden de Türkiye'ye kaçak yollarla giren mülteciler var. Yine UNHCR'nin kayıtlarına göre Türkiye'de 142 Bin dolaylarında Iraklı, 39 bin dolaylarında İranlı, 5 Bin 700 civarında Somali uyruklu ve diğer tabiiyetlerden ise 11 bin 700 civarında mülteci yaşıyor. Bu rakamların ise çok daha fazla sayıda kaçak yollarla Afrika, Asya, Ortadoğu ve Kafkas ülkelerinden gelen mültecilerin olduğu ve resmi olmayan rakamlara göre bu mültecilerin sayısının 1.5 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.

CADDELERDE DİLENİYORLAR..

 Çanakkale'de de son birkaç yıldır yerleşen Suriyeli mülteci ailelerin olduğu biliniyordu. Özellikle iki yıl önce Çanakkale Valiliğinin hemen yanı başında bulunan Halk Bahçesi içerisinde hemen her gün yatak serip yatan Suriyeli mülteci görülebiliyordu. Mülteciler kimi zaman Çanakkale'nin işlek caddelerinde durdurdukları vatandaşlardan para dilenirken; çocuklarının da mendil satmak için eğlence mekanlarını mesken tuttukları da bilinen ama dillendirilmeyen bir gerçekti. Camileri mesken tutan mülteciler, namazlarını kılıp camilerden çıkan vatandaşlardan para istiyorlar.

 

AFGAN VE SURİYELİLER SARIÇAY'I MESKEN TUTTU!

Çanakkale Valiliği başta olmak üzere;  Güvenlik güçleri ile Çanakkale İl Göç İdaresi Müdürlüğü yetkilileri ise Sarıçay kenarında adeta sefalet içerisinde yaşayan mültecileri görmezden geliyorlar. Sarıçay kenarında yaşayan mültecilerin büyük çoğunluğunu ise Afgan uyruklular oluşturuyor. Sayıları şimdilik az olsa da birkaç aileden oluşan Suriyelilerin de Sarıçay kenarında çimlerin üzerinde geceledikleri biliniyor.

KIYAFETLERİNİ SARIÇAY'DA YIKIYORLAR.. KARTON ÜZERİNDE YATIYORLAR!

Kıyafetlerini çalıların üzerine asan, burada yatıp kalkan Suriyeliler Çanakkalelilerin tepkisini de çekiyorlar. Vatandaş bir anda nereden geldiklerini sorarken, bir yandan da çevreyi temiz kullanmadıklarını belirtti. Çanakkale Belediyesine ait personeller ise bu alanın sürekli kirlendiğini, gündüzleri gelip Suriyeliler tarafından bırakılan karton ve çöpleri temizlediklerini, akşam gelip aynı yerde yattıklarını, ertesi gün ise yeniden kirlendiğini söyledi.

"PARA YOK, YATACAK YER YOK, BİZİMLE KİMSE İLGİLENMİYOR"

Bir dönem Yeni Çan Gazetesi yazı işleri müdürlüğü yapan Engin Ümit Özer, Sarıçay'ı kendilerine mesken tutan Afganların içler acısı durumlarını ve sorunlarını sosyal medyadan paylaştı. Özer yaptığı paylaşımda; "Çanakkale’yi mesken tutan yabancı menşeililer kervanına bu kez de Afganistan’dan kaçarak ülkemize sığınan veya kaçak giren Afgan vatandaşlar da katıldılar. Bu insanları kim veya kimler yönlendiriyor bilemem ancak bir gerçek var ki bu kentte yaşayan bizlerin yakın bir gelecekte ne rahatımız kalacak ne de huzurumuz. Şehrimiz, içinden geçerek adeta kenti ikiye bölen Sarıçay’ın her iki yakasında özellikle de Cuma Pazarının Parion Otel ve Belediye Binası ve Troia Köprüsüne kadar Setboyu diye bilinen bölgesinde akşam saatlerinde mahalle sakinleri ve tüm Çanakkale halkının oturarak nefes aldıkları yeşil alan şimdi artık Suriyeli ve Afganistanlı vatandaşların istilasına uğradı. Beni gazeteci sanıp fotoğraf çekerken poz veren, “para yok, ekmek yok, yatacak yer yok, bizimle kimse ilgilenmiyor” diye dert yanan bu insanlar buraya kadar elini kolunu sallayarak nasıl geliyorlar anlayabilene aşk olsun doğrusu" ifadelerini kullandı.

"BUNLARIN ÇARESİZLİKLERİNDEN KİMLER NEMALANIYORSA.."

Sarıçay kenarında yaşayan mültecilerle ilgili paylaşımlarına devam eden Özer, yetkililere seslendi. Özer; " Olacak şey değil, onlarca belki de yüzlerce Suriyeli ve Afganlı insanlar bir anda Çanakkale’ye doluverdi. Kafamızı nereye çevirsek bu insanları görür olduk. Şimdi ben bu ülkenin bir vatandaşı ve bu şehirde yaşayan bir insan olarak bir daha soruyorum. Sayın Devlet Başkanım, Sayın Hükümet Yetkilileri, Sayın Milletvekillerimiz, Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız, Sayın Hakim ve Savcılarımız, çok sayın hukuk adamlarımız bu insanların Çanakkale’de ne işi var? Bu insanların Çanakkale’ye gelmelerini kim sağlıyor, bu insanları kim yönlendiriyor? Kimi zafer işareti yapıp poz veriyor, kimi IŞID militanları gibi, kimi de sözüm ona Bozkurt işareti yapıyor. Neyin zaferini kutladıkları belli değil. Bu insanlara yazık oluyor da, onlar yüzünden rahatı huzuru kaçan Çanakkale halkı ve özellikle de kentimizin bu bölgesinde yaşayan vatandaşlara yazık değil mi? Bu insanları bu güzel kente kim getiriyorsa, kim önayak oluyorsa, onların bu çaresizliğinden kim nemalanıyorsa Rabbim onu veya onları her iki cihanda da kahr-ı perişan etsin inşallah" ifadelerini kullandı.

YETKİLİLER HİÇBİR ŞEY YOKMUŞ GİBİ DAVRANIYORLAR!

Türkiye'ye milyonlarca mültecinin girmesine ve çeşitli illere dağılmalarına, topluma entegrasyonunun sağlanması konularında neredeyse hiçbir şey yapmayan yetkililer geçtiğimiz günlerde de Suriyelileri İstanbul'dan çıkartma kararı almışlardı. Özellikle yurtdışına kaçmak için Ayvacık ilçesinde yakalanan kaçak mülteciler eğer daha önce hiçbir kampta kayıt altına alınmamışsa Çanakkale'ye kayıt ediliyorlar. Bunun yanı sıra devlet yetkilileri Suriye'den ve diğer ülkelerden gelen mültecileri Çanakkale'ye kayıt etmeye devam ediyorlar.

 
Bu haber 8717 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI