Bugun...
Bizi izleyin:RES Kondu’da Hukuksuzluğa Devam..

Tarih: 26-02-2021 16:55:51 Güncelleme: 26-02-2021 17:02:51 + -


Kaçak ve izinsiz bir şekilde hiçbir kamu kurumunda izin almadan Lapseki’nin Dumanlı bölgesine RES Santrali kuran Sone Enerji hukuksuzluğa aynen devam ediyor. Bölgeye incelemeye giden CHP’li İl genel Meclis üyeleri durumu tespit ederek kaçak inşaat çalışmalarını yargıya taşıyacaklarını duyurdular.


RES Kondu’da Hukuksuzluğa Devam..

Çanakkale İl Genel Meclisi Ekim ayı meclis toplantısında günden dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi merkez İl Genel Meclisi Üyesi Nejat Önder meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada Lapseki Çamyurt -  Dumanlı -  Beyçayır köyleri arasındaki alana gerekli izinleri almadan Rüzgar Enerji Santralı kurulması için kazı ve inşaat faaliyetlerinin yapıldığını ortaya çıkardı. Önder meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada Lapseki Çamyurt -  Dumanlı -  Beyçayır köyleri arasındaki alana RT Enerji ve Türkerler Ortaklığı’nın olduğu anlaşılan Sone Enerji isimli şirketin Şalt merkezin ve Tribünlerinin kazı ve inşaatının başlamış olduğunun tespit edildiğini anlattı. Şirketin bölgede sanki gerekli kurumlardan her tülü izni almış gibi davranarak çalışmalara başladığını ve bu çalışmalarını sürdürdüğünü de ifade eden Önder şirketin bu kadar rahat davranması nedeni ile bölgede bulunan köylüler tarafından şirketin tüm izinleri aldığının düşünülmesine neden olduğunu da gündeme getirmişti.

 

ADI “RESKONDU” OLAN RES PROJESİ HUKUKSUZLUĞA DEVAM EDİYOR

Ekim ayından bu yana iki kez para cezası ve inşaat alanı mühürlenmesine rağmen Sone Enerji hukuksuzluğuna bugünde devam ediyor. CHP İl Genel Meclis Başkanı Sadık Göğüsgeren, olayı gündeme getiren CHP’li İl Genel Meclis üyesi Nejat Önder, CHP’li Meclis üyesi Ali Özkan ve CHP Lapseki ilçe başkanı Yaşar Şaban Genç bugün Sone Enerjinin kaçak inşaat faaliyetlerini yürüttüğü alanda incelemelerde bulundu.

“HUKUK TANIMAMAZLIK DEVAM EDİYOR.. ASBESTLİ ALANDA ÇALIŞIYORLAR”

İnceleme gezisi ile sosyal medyadan paylaşımda bulunan Nejat Önder; “Lâpseki Dumanlı’daki Sone enerjinin İl Özel İdaresine ve yasal hiçbir kuruma müracaatı olmadan, imar müdürlüğümüzün inşaatı iki kez mühürlemesine rağmen kaçak inşaata devam ettiğini tespit ettik. 2011 yılında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Dumanlı asbest kaynaklı bölgede akciğer kanseri tespit edilmiş bunun üzerine ÇÖMÜ jeoloji mühendisliği bölümünden yer bilimcileri ve tıp fakültesi göğüs hastalıkları ana bilim dalı tarafından araştırma yapıldı. Yörede asbest yatakları olduğu tespit edilmiştir. Kanser vakalarının asbest kaynaklı olduğuna karar verilmiştir. Dumanlı köyünde yılda dokuz ölümün beşinin kanser vakası olduğu tespit edilmiştir. Asbest bölgesinde ki toprakları ara yol yapımında kullandıklarını gözlemledik. Doğayı ve insan sağlığını tehdit eden bu işletmeyi itiraz süresinde itiraz ederek, yargıya taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 1218 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI