Bugun...
Bizi izleyin:Prim Ödüyorsunuz.. Batarsanız En Fazla 10 Ay Maaş Garanti!

Tarih: 08-11-2019 07:43:45 + -


Esnaf Ahilik Sistemi ilk olarak ilk olarak geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti, ancak hayata geçirilmesi ertelenmişti. Esnaf Ahilik Sistemi’nin 2020 yılından itibaren başlatılması kararlaştırıldı. 2020 yılından itibaren prim ödemesi yapılan kişiler, 2023 yılına kadar bu ödemelerden yararlanabilecek. Yeni sistem sayesinde prim ödemelerini düzenli olarak yapan esnaflar işsiz kalmaları halinde bir süre ödeme alabilecek.


Prim Ödüyorsunuz.. Batarsanız En Fazla 10 Ay Maaş Garanti!

İşsizlik fonundan sonra şimdide esnaflar için fon geliyor. İşsizlik fonu, çalışan kişi işsiz kaldığı zaman işsizlik fonundan belirli bir süre maaş almasını sağlıyor. İşsizlik fonu tamamen işsiz kalanlara yönelik nakdi destek amaçlı kurulmuş olsa da, gördük ki işsizlik fonundan işsizlerden çok işverenler faydalandı ve işsizlik fonu başka başka yerlere aktarıldı. Şimdi de işsizlik fonuna benzer olarak ‘’esnaflık fonu’’ kuruluyor. Bu fonunda amacı olarak ‘’eğer esnaf işsiz kalırsa, onu desteklemek amacıyla bir fon kuruyoruz’’ deniliyor.

 

Esnaf fonundan yararlanmak için öncelikli olarak fona para yatırılması gerekiyor. Bu fonlar, hükümet yetkililerine göre esnaflara kara gün dostu olacak. Tabi bu söylenenler kısmı. Esnaflar ise bu fonun, işsizlik fonu gibi olacağından endişe ediyor.

 

Gelir gider terazisinde giderler ağır bastıkça çareyi iş yerini kapatmakta buluyor birçok esnaf. Sayıları da maalesef her geçen gün artıyor. İflas eden, işyerini kapatan esnaf mağdur olmasın diye işsizlik fonuna benzer bir fon sistemi hayata geçiyor yeni yılda.

 

ADI ESNAF FONU

Çalışırken zorunlu olarak esnaflardan pirim kesilecek ve o esnafın işi sona erdiğinde belli bir süre aylık bağlanacak. Dükkanına kilit vurmamak için direnen esnafsa işsizlik maaşı değil, kalıcı bir çözüm istiyor.

 

Vergi, sigorta, kira esnafın en büyük maliyet kalemlerinden biri. Bu giderlerin altında ezilen birçok küçük işletme, bir bir kapatıyor kendi dükkanını. Boşa düştükleri süreyi biraz olsun desteklemek için esnaf ahilik sandığı kuruluyor. 01 Ocak 2020’den itibaren vergi mükellefi olan her esnaf zorunlu olarak sisteme dahil edilecek. Her ay o esnaftan pirim kesilecek.

 

PEKİ NE KADAR ESNAF FONU PRİMİ KESİLECEK?

Brüt asgari ücretin %2’si esnaftan kesilecek ve devlette %1 katkı sağlayacak bu esnaf fonuna. Yani diğer anlamıyla, esnaf işyerini kapattığı zaman alacağı maaşı yine kendisi önceden ödemiş olacak. Esnafın alacağı işsizlik maaşı kazancına göre belirlenecek. İşsizlik fonunda olduğu gibi belli bir limiti geçemeyecek. Örneğin bu yıl esnaflık fonu devreye girseydi, bir esnaf ayda en fazla 2 bin 31 TL maaş alacaktı.

 

Maaş süresi de yine ödenen pirime göre 6-8 ya da 10 ay olacak.

 

Her esnaf ayda 51 TL olarak yılda ortalama 600 TL emekli fonuna para ödeyecek. Üstelik yeni yılda asgari ücretin belirlenmesi ile esnafın fona ödeyeceği pirim miktarı da artacak ve 01 Ocak’tan itibaren pirim kesilmeye başlanacak. Pirim borcu olanlar ise işsizlik maaşından yararlanamayacak.

 
Bu haber 1077 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÜLKE GÜNDEMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI