Bugun...
Bizi izleyin:Pekmezli’de Su Krizi..

Tarih: 28-07-2021 05:21:52 Güncelleme: 28-07-2021 05:45:52 + -


Biga'nin Pekmezli Köyünde çalışan mevsimlik 400 işçiye Kurban bayramı süresince 5 gün su verilmediği iddiaları ile köy muhtarı Ahmet Çakır Kürt Düşmanı olarak çeşitli basında hedef gösterildi.


Pekmezli’de Su Krizi..

Çanakkale’nin Biga ilçesine bağlı Pekmezli Köyü son günlerde sosyal medyanın gündeminde.. Köye çalışmak için gelen mevsimlik işçilere 5 gün boyunca su verilmediği iddiaları üzerine Çanakkale İnsan Hakları Derneği araştırma yaparak iddiaları kamuoyu ile paylaştı. Çanakkale İHD iddiaları doğrularken; Köy Muhtarı ise iddiaların gerçeği yansıtmadığını kasıtlı olarak iftira atıldığını belirtti.

 

Sosyal Medyada kürt kökenli mevsimlik işçilere Kurban Bayramı dahil 5 gün su verilmediği iddiaları üzerine Çanakkale İnsan Hakları(İHD) harekete geçti. Pekmezli Köyüne giden İHD üyeleri burada köylü ve mevsimlik işçilerin yanı sıra köy muhtarı ile görüşme yaparak rapor yayınladı. İHD’nin yayınladığı raporda mevsimlik işçilerin çocuklarının susuzluk nedeniyle hastalandığı ve tedavi altına alındığı, mağduriyeti yaratan kurumun ise Valilik olduğunun altı çizildi.

 

İHD’NİN RAPORUNDAKİ TESPİTLER
Pekmezli Köyünde incelemelerde bulunan Çanakkale İHD heyeti raporunda şu görüşlere yer verdi; “Mevsimlik işçilerin bulunduğu yerin, Pekmezli köyünden uzakta, Pekmezli köyüne ait su deposunun olduğu tepede, kendi imkânları ile kurmuş oldukları çadırlarda kaldıkları görüldü. Çadırlardan biraz uzakta, tepeye doğru iki adet üzerlerinde AFAD yazısı bulunan tuvalet ve duş ihtiyaçlarını gidermeye yönelik Konteynır’ların kapalı ve kilitli olduğu görüldü. Çadırlarda 200 kadar ailenin Urfa’dan geldiği ve toplamda 1000 kişinin kaldığı, pandemi’den dolayı valiliğin kararıyla burada ikamet etme zorunluluğu getirildiği beyan edildi.

 

MEVSİMLİK İŞÇİLER “KÜRT” OLDUKLARI İÇİN AYRIMCILIK YAPILDIĞINA İNANIYOR!
Çanakkale İHD heyeti köyde mevsimlik işçilerle yaptığı görüşmelere de raporunda yer verdi. Mevsimlik işçiler kendilerine yapılan su kesintisinin kasıtlı olarak yapıldığını, bunun sebebinin ise kendilerinin Kürt kökenli oldukları için olduğunu iddia ettiler. Heyetle görüşme yapan Y. İ isimli mevsimlik işçi; “Kendi imkanlarımızla borularını döşediğimiz suyumuz, 70 günden beri normal akıyor iken, arife günü kesildi, üç gün sonra 21.07.2021 Tarihinde bayramın ikinci günü tankerler su deposuna su getirdikten sonra su yeniden akmaya başladı, sular kesik iken buraya gelen jandarma köyün içinden veya yakın çevre köylerdeki çeşmelerden, camilerden  içmek için su alabileceğimizi söyledi, tesadüfen muhtar da yanımızda idi, ben jandarma komutanına “dün içmek için köyün içindeki çeşmeden elimdeki bidona su doldurur iken muhtar bir daha buradan su doldurma diyerek beni kovdu” dediğimde muhtar hiçbir şey demeden yanımızdan uzaklaştı, daha önce haftada bir sinekler için ilaçlama yapılıyordu şimdi yapılmıyor, geçen yıl getirtilen tuvalet ve duş ihtiyaçlarını gidermeye yönelik konteynır’lar bu güne kadar hiç açılmadı, kilitli, anahtarları muhtarda, buraya benzer durumda olan Selvi ve Karacaali köylerindeki muhtarlar konteynır’ları kullandırıyorlar, tankerlerin getirdiği suların sağlıklı olduğundan şüphe ediyoruz, küçük olan ikiz çocuklarım, Kudret İ. ve Mehmet Salih İ. rahatsızlandı üç gün hastanede yattılar, doktorlar sudan olduğunu söyledi. Kürt olduğumuz için bize ayrımcılık uygulanıyor” ifadelerine yer vermesi dikkat çekti.

 

Bir başka mevsimlik işçi H. D ise; “Kürt olmamız nedeni ile bize ayrımcılık yapılıyor, çocuğum hastalandı, hastaneye götürdük, su’dan olduğunu söylediler. Biz burada ikinci sınıf değil dördüncü sınıf insan muamelesi görüyoruz. Suyu önce köylüler kendilerine kullanıyor, sonra hayvanlarını suluyor, daha sonra arabalarını yıkıyor, en son olarak ta eğer su artarsa bize su veriliyor” ifadeleri raporda yer aldı.

 

KÖY MUHTARI: “BAYRAMDA KÖY NÜFUSU ARTTI, SUYUMU YETMEDİ”
Pekmezli Köy Muhtarı Ahmet Çakır ise mevsimlik işçilere asla ayrımcılık yapılmadığını ifade ederek; “Köyümüzün suları zaten az idi, valilik tarafından buraya yerleştirilen mevsimlik işçiler de gelince, suyumuz iyice azaldı, ben daha önce valiliğe yeni sondaj kuyuları açılması için dilekçe vermiştim, bayramda köyün nüfusu arttığı için arife günü sularımız kesildi, ben mevsimlik işçilerin sularını kesmedim, aynı su deposundan aynı suyu içiyoruz, su deposuna tankerler su doldurduğu zaman köyün de suları akmaya başlıyor, su sorununu çözmek için üç adet su kuyusu açtık, ilk ikisinde su bulunamadı, bayramdan bir hafta önce açılan üçüncü kuyuda su bulundu, çıkan suyu tahlile gönderdik, sonucunu bekliyoruz, büyük ihtimalle bir hafta on gün içerisinde su sorunumuz çözülmüş olacak, bir iki hafta içerisinde toplayıcılar da geleceği için, mevsimlik işçilerin nüfusu ikiye katlanacak” ifadelerine yer verdi.

 

“ÇANAKKALE VALİLİĞİ SORUMLUDUR”
Çanakkale İHD heyeti raporunun sonuç bölümünde ise sorumluluğun Çanakkale Valiliğinde olduğuna dikkat çekti. Raporda; “Pandemi’den dolayı belli bir bölgede mevsimlik işçileri ikamete zorlayan valilik hem fiziki koşulları hem de en temel ihtiyaç olan su gereksinimini karşılamakla mükellef olduğu açıktır. Temiz ve kullanılabilir içme suyu en temel insan hakkıdır. Özellikle pandemi koşullarında, hijyen ihtiyacının bu kadar arttığı ve hava sıcaklıklarının çok yüksek olduğu bu günlerde, başvurucuların maruz bırakıldığı mahrumiyet, her türlü salgın hastalığa davetiye çıkarmakta olup, kabul edilemez. Bu nedenle, yakın zamanda ikiye katlanacak olan nüfus’u göz önüne alarak, kamu otoriterlerini hızlıca başvurucuların temiz su, tuvalet, duş ve sağlık hizmeti ihtiyaçlarını karşılamaya çağırıyoruz.  Ayrıca, düzenli ilaçlama yapılması ve sağlık ekibi görevlendirilip çadırlarda çok kötü koşullarda kalan çocuklar başta olmak üzere herkesin sağlık taramasından geçirilmesi gerekmektedir” denildi.

 
Bu haber 2402 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER GÜNDEM Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI