Bugun...
Bizi izleyin:Parion'da M.S. 4. Yüzyıla Ait Bronz Sikkeler Bulundu

Tarih: 14-05-2019 05:41:07 Güncelleme: 14-05-2019 07:10:07 + -


Çanakkale’nin Biga ilçesinde Kemer Köyü sınırlarında yer alan Parion Antik Kenti’ndeki arkeolojik kazılarda M.S. 4. yüzyıla ait bronz sikkeler bulundu.


Parion'da M.S. 4. Yüzyıla Ait Bronz Sikkeler Bulundu

İlk arkeolojik kazıların 2005 yılında başlatıldığı Parion Antik Kenti'nde kazı çalışmaları 2019 yılında da bütün hızıyla sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Türkiye genelinde içlerinde Parion Antik Kenti’nin de bulunduğu yerlerde kazı çalışmalarını 12 aya çıkarması ile bölgedeki çalmışmalar daha hızlı sürüyor.

 

Roma İmparatorluğu’nun gümrük işlemlerinin yapıldığı zengin bir liman kenti olan Parion Antik Kenti’nde kazılarında tarihi değerlerin gün yüzüne çıkarılmasına Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Vedat Keleş başkanlık ediyor.

 

İÇDAŞ A.Ş.’nin 2005 yılından bu yana sponsorluk desteği verdiği Parion Antik Kenti’ndeki 2019 yılı kazı çalışmalarında Kuzey Liman mevkiinde kale suru duvarının içinde kırık bir testi içinde yaklaşık M.S. 4. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen 200-300 adet bronz sikke bulundu.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Kazı Heyet Başkan Vekili Sadık Sulan, 2019 yılı kazı çalışmalarında şuan 12 kişilik ekip ile çalışmaların devam ettiğini belirterek; “Bu yıl Kuzey Liman mevkiinde kazı çalışmalarını sürdürürken kale sur duvarının içinde bir kırık testiye rastladık. Bu testinin içinden de bir kısmı etrafa saçılmış halde 200-300 adet bronz sikke bulduk. M.S.4. yüzyıla ait olduğunu düşündüğümüz bu sikkeler ile ilgili kesin tarih belirlemesi incelemeler sonunda belli olacak“ dedi. Öte yandan kazı çalışmalarının devam ettiği Parion Antik Kentinde 12 kişilik ekip sayısının Haziran ayında 90 kişiye çıkarılacağı açıklandı.

 

HABER: Ayhan ÖNCÜ / ÇANAKKALE

www.canakkaletravel.comhttps://www.canakkaletravel.com
Bu haber 7137 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÇANAKKALE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI