Bugun...
Bizi izleyin:"Oy Veren Seçmenin İradesine İhanettir"

Tarih: 07-04-2021 12:43:49 Güncelleme: 07-04-2021 12:45:49 + -


CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural başkanlığında bir araya gelen CHP İl Genel Meclis grubu basın toplantısı düzenledi. Ural yaptığı açıklamada Nejat Önder için “Nejat Önder AKP’nin ülkemize getirdiği çürümüş ve kaypak siyasetin bir sonucudur” ifadelerini kullandı. İl Genel Meclisinde gerçekleşen seçim sonucunu ise “Oyun” olarak nitelendirdi!CHP’li İl Genel Meclis üyeleri ile bir araya gelen İl Başkanı Metin Ümit Ural daha sonra basın toplantısı düzenleyerek dün yaşanan İl Genel Meclis başkanlığı seçimleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ural yaptığı toplantıda; “Cumhuriyet Halk Partisi Çanakkale İl Genel Meclisi Grubu olarak 05 Nisan 2021 tarihinde toplanmış ve İl Genel Meclis üyemiz Sayın Nihat Öner, İl Genel Meclis Başkanı adayı olarak grup kararı ile belirlenmiştir. Tüm partililerimizin bildiği üzere Cumhuriyet Halk Partisi Tüzüğü alınan grup kararlarına uymayı gerektirir. Buna rağmen 06 Nisan 2021 tarihinde yapılan İl Genel Meclis Başkanlığı seçiminde partimizin başkan adayı olarak Sayın Nihat Öner demokratik bir seçim sonucunda grup kararı ile belirlenmiş olmasına rağmen beklenmedik bir şekilde Nejat Önder son dakikada başkanlık adaylığını açıklamış, AKP - MHP ve 1 CHP Üyesinin oylarıyla İl Genel Meclis Başkanı seçilmiştir” dedi.

 

“HİZMET İÇİN İLKELİ VE AHLAK SAHİBİ OLMAK YETERLİDİR”

Metin Ümit Ural açıklamalarının devamında; “Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki; partimizin grup kararına uyan tüm İl Genel Meclis üyelerimize ve 2 yıldan beri İl Genel Meclis Başkanlığı görevini sürdüren Sayın Sadık Göğüsgeren’e hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.  İl Genel Meclis Üyelerimizin bundan sonraki 3 yıl içinde görevlerini başarıyla sürdüreceklerine ve Çanakkale halkına en üst düzeyde hizmetlerine devam ettireceklerine olan inancımız tamdır. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisinin İlke ve etik değerlerinde hizmet etmek için makam ve koltuğa ihtiyaç yoktur. İlkeli ve Ahlak sahibi olmak yeterlidir” ifadelerini kullandı.

 

“SİYASİ ETİĞE, İNSANLIĞA UYMAYAN İHANETTİR”

Nejat Önder’in İl Genel Meclis Başkanı seçilmesini değerlendiren Metin Ümit Ural; “Burada üzerinde durulması gereken, defalarca partimizin İlçe Başkanlığı ve bir dönem İl Başkalığını yapmış bir kişiliğin grup kararının üzerinden 24 saat geçmeden siyasi etiğe, insanlığa ve de Sosyal Demokrat değerlere uymayan ihanetidir” dedi.

 

“OY VEREN SEÇMENİN İRADESİNE İHANETTİR”

Nejat Önder’in sadece CHP’ye değil; CHP’ye oy veren seçmenlere de ihanet ettiğini söyleyen Ural; “Bu yapılan partimize, Çanakkale halkına ve kendisine oy veren seçmenin iradesine ihanettir. Bu ihaneti Çanakkale halkı unutmayacaktır. Çünkü bizim inancımıza göre makamlar gelir geçer, kalıcı olan insanlık onurudur.  Gerek dünya gerek Ülkemizin tarihi siyasi ihanetlerin örnekleriyle doludur. Bu ihanetleri yapanların hepsi tarihin çöplüğünde yerlerini almışlardır” dedi.

 

“AKP’NİN ÇÜRÜMÜŞ VE KAYPAK SİYASETİNİN SONUCUDUR”

CHP İl Başkanı Ural sözlerinin devamında ise; “Nejat Önder AKP’nin ülkemize getirdiği çürümüş ve kaypak siyasetin bir sonucudur. Nejat Önder makam için, rant için tüm değerlerin yok edildiği, pazarlık aracı haline dönüştürüldüğü AKP Siyasetinin kirli bir örneğidir. Tüm Kamuoyunun bilmesini isteriz ki; CHP Çanakkale İl Örgütü tüm üyeleri ile birlikte dimdik ayaktadır.  Bu ihanete prim vermeyecek ve iktidar yürüyüşünü her zamankinden daha kenetlenmiş bir şekilde devam ettirecektir” tepkisini gösterdi.

 

“BAŞBAŞA GÖRÜŞTÜK ADAYIM DEMEDİ..”

Nejat Önder’in CHP’den istifa edip AK Parti adayı olarak İl Genel Meclis başkanlığı seçimine girmesinden önce bir duyum alıp almadığı sorusuna yanıt veren İl Başkanı Ural; “Nejat Önder bu konu ile ilgili bir müracaatta bulunmadı. Kendisi aday olma düşüncesini daha önce çeşitli ortamlarda ifade etti. Bir kişinin aday olması için, seçilebilirliği olması için bir çalışma yapmış olması lazım. Arkadaşlarıyla, oy alacağı kişilerle yapması lazım. Böyle görüşmeler yaptığını bilmiyorum, bana da yansımız bir durum yok. Ama ben İl Başkanı olarak kendisini iki kez aradım. İlkinde buluşamadık; ikincisinde baş başa görüştük. Adaylık koşullarının oluşmadığını, aday olmayacağını bana bizzat deklare etti. Dolayısıyla bu olay küçük bir olay değildir. Arkadaşımız, bizim içimizden bölünmeler, ardından AKP yada MHP’den destekler alarak aday olsa başka idi. Bu buzdağının arkasında görünmeyen başka dağlar var. CHP’ye yapılmış bir büyük oyunun sonucudur bu durum. Bundan biz değil; ülkeyi bu hale getirenler sorumludur. Bu hale getirenlerde bugün Nejat Önder’e kürsülerinde yer vermişler konuşturmuşlardır” diyerek yanıtladı.

CHP’DEN BİR KİŞİ İKNA EDİLMİŞ.. HİÇ Mİ DUYUM ALINMADI?

18 CHP’li meclis üyesine karşılık AK Parti ve MHP’nin toplam oyu 16. Tülay Ömercioğlu’nun katılmadığı İl Genel Meclisinde dengeler 18-15 iken Nejat Önder’in seçilmesinde 1 CHP’li İl Genel Meclis üyesinin de oy vermesinden haberi olup olmadığı sorulunca Metin Ümit Ural şöyle yanıt verdi; “seçimlerden bir gün öncesi akşam saatlerinde grup toplantısı yaptık. 24 saat geçmeden bu seçim gerçekleşti. Kendisine grup toplantısında komisyonlarda görev alması çağrısında bulunduk. Komisyon görevlerinde aktif görev almayacağını, istirahat edeceğini söyledi. 24 saat içerisinde ikna edilme gibi bir şey yok. Burada büyük bir oyun söz konusu, bu olay son dakika da gerçekleşmiş bir durumda değildir. Belki o CHP’li arkadaşımız belki de onun yol arkadaşıdır bilemeyiz. Bununla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 17 il genel meclis arkadaşım, bu oyu veren kişiyi ortaya çıkartacaktır” dedi.

 

“İSTİFA ETTİĞİ DOĞRUDUR AMA HALEN ÜYEMİZ GÖZÜKÜYOR”

Aday olduğunu öğrenir öğrenmez; istifa edip etmediğini araştırdık. Partimize yapılmış bir müracaat yok. YSK sistemine göre kendisi halen partimiz üyesi. Tahminimizce hazırladığı dilekçeyi İl YSK başkanlığına verdi. Orada süreç yavaşladığı için üyelikten istifası uzun sürebiliyor. İstifa ettiği doğrudur ki zaten bugün rozet taktırdı” diyerek cevap verdi.

 

MECLİS ARİTMETİĞİ NASIL OLACAK? “BİR ARKADAŞIMIZ DAHA..”

Nejat Önder’in AK Parti’ye geçmesi ile meclis aritmetiği ve CHP’nin İl Genel Meclisindeki konumu üzerine sorulan soruya Metin Ümit Ural; bir istifa beklediklerini ima ederek şöyle yanıtladı; “İl Genel meclisi grubumuz çoğunluktaydı ve başkanlık bizdeydi. Şuanda 17 üye ile çalışacağız. Az önce söyledim; bir arkadaşımız Nejat Önder’in seçilmesine destek olmuştur. Bu destek olan arkadaşımız ya çıkacaktır gurur ve onuru varsa istifa edip ayrılacaktır. Ya da bundan sonraki süreçte özeleştirisini yaparak kendisini örgütüne teslim edecektir. Örgütte gereğini yapacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bütün komisyonlar bizim başkanlığında yürüyecektir. Dolayısıyla elimizden geleni halkımız için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

 

“NEJAT ÖNDER’E OY VEREN CHP’Lİ..”

İl Genel Meclisinde Nejat Önder’in başkan seçilmesini oyun olarak nitelendiren Metin Ümit Ural’a “Nejat Önder’e oy veren CHP’li üye de oyunun parçası mı” şeklinde soruldu. Ural bu soruya; “Bu konuyu tam bilmiyoruz, üzerinden daha 24 saat geçmedi. Bunun günler içerisinde ortaya çıkacağını düşünüyorum” dedi.
Bu haber 2592 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI