Bugun...
Bizi izleyin:Otobüsçülerin 2 Milyon TL Borcu Var!

Tarih: 06-10-2018 07:06:53 Güncelleme: 06-10-2018 07:12:53 + -


Şehiriçi Belediye Otobüsleri kooperatifinin 2 Milyon TL borcu olduğu iddiaları Belediye Meclis toplantısında doğruluk kazandı. AK Partili Tülay Ömercioğlu’nun gündeme getirdiği iddialara yanıt veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Evet, kooperatif üyelerinin 2 Milyon TL borcu olduğu doğrudur. Akaryakıt fiyatları arttıkça da borçları artmaktadır” ifadelerini kullandı. Ömercioğlu’nun Belediyenin neden kooperatif hesaplarını denetlemediğini sorması mecliste büyük şaşkınlık yarattı!


Otobüsçülerin 2 Milyon TL Borcu Var!

Çanakkale Belediye Meclis toplantısı çok ilginç konuşmalara şahit oldu. AK Partili Tülay Ömercioğlu’nun gazetelerde yer alan S.S.18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin 2 Milyon TL borcu olduğu iddiaları gündeme getirmesi dikkat çekti. İddialara göre; Çanakkale şehir merkezinde toplu taşımayı yapan S.S.18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi üyelerinin bir akaryakıt istasyonuna 2 Milyon TL borcu olduğu ve her ay bu borca 100 Bin TL veda farkı uygulandığıydı. Ömercioğlu; “Kooperatifin bu her ay 100 Bin TL’lik borcu kimin cebinden çıkıyor? Onların geçimini sağlamasının zor olduğunun farkındayız” dedi.

 

Tülay Ömercioğlu’nun konuyu gündeme getirmesi ve iddiaların doğru olup olmadığı sorusuna yanıt veren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Kooperatifin zam talebi akaryakıt ve lastik gibi maliyetleri ile ilgilidir. Bu akaryakıt borcu zammın gerekçesi değildir, olamaz. Bize kimse gelip de ‘Bizim mazot borcumuz var, her ay 100 Bin TL faiz ödüyoruz. Yolcu ücretlerine zam yapın’ diyemez. Böyle bir şey de olamaz” dedi.

 

ÖMERCİOĞLU’NDAN GARİP SORU!

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın cevabı sonrasında AK Partili Tülay Ömercioğlu, meclis üyelerini ve izleyenleri hayrete düşüren bir soru sordu. Ömercioğlu; “Taşıyıcılar kooperatifinin 2 Milyon TL borcu olurken Belediye neredeydi? Belediye kooperatifin hesaplarını neden denetlemedi! Bu kooperatif belediyeye bağlı çalışıyor neden denetlemiyorsunuz?” sorularını yöneltti. Tülay Ömercioğlu’nun aynı zamanda bir hukukçu olarak Belediyelerin hizmet aldığı herhangi bir firmanın, şirketin veya kooperatifin mali kayıtlarını denetlemeye yetkisi olmadığını bilmemesi Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı da şaşırttı!

 

“BU SORUYU CİDDİ OLARAK MI SORUYORSUNUZ?”

 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ömercioğlu’nun şaşırtan sorusu üzerine; “Rica ederim Sayın Ömercioğlu, çok istirham ediyorum belediye ile Maliyeyi karıştırmayın. Kooperatifi biz sadece çalışmaları ile ilgili denetleyebiliyoruz. İyi hizmet veriyor mu? Araçlar temiz mi? Taşıma da aksama oluyor mu? Biz bunları denetleyebiliriz. Kooperatifin borcu ile Belediyenin ne alakası olabilir? Rica ediyorum sizden. Ciddi olarak mı soruyorsunuz bu soruyu? Biz ne karışırız kooperatifin hesabına kitabına? O tüzel bir kişilik, biz kamu hizmeti veren bir kurumuz” dedi.

ÖMERCİOĞLU “ZARAR EDEN KOOPERATİFE BELEDİYE UCUZ YAKIT VERSİN!”

 

Tülay Ömercioğlu şaşkınlık yaratan sorusu sonrasında ise Çanakkale Belediyesinin S.S.18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine ucuz akaryakıt satma önerisinde bulundu! Hali hazırda zarar eden S.S.18 Nolu Şehiriçi Minibüsçüleri ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine belediyenin akaryakıt istasyonunda vadeli ve indirimli mazot satılmasını isteyen Tülay Ömercioğlu’na ise Ülgür Gökhan olumsuz yanıt verdi.

 

AKARYAKIT İSTASYONLARININ ZAMLAR SONRASI KAR MARJLARI DÜŞTÜ!

 

Ekonomik krizden vatandaşların mağdur olmaması nedeniyle geçici olarak akaryakıt fiyatlarına yapılan zamların ÖTV’den karşılanmasına devam ediliyorken, benzin istasyonların kar marjlarının çok düşük olduğunu belirten Ülgür Gökhan, “Biz böyle bir şeyi yapamayız. Olmaz! Akaryakıt kar marjları son derece düştü. Ayrıca şu an anlaşmalı oldukları istasyon onlara indirimli satış yaparken; yeni ihalede indirim de alamayacaklar! Şu anda o istasyon zarar ediyor. Aynı rakamda versek; belediyenin bu vadede onlara mal verebilme imkânı yok. Çünkü bütün akaryakıt istasyonları akaryakıt fiyatlarındaki yüksek artışlar nedeniyle 7 günlük vadeli satış yaparlar. Belediye olarak bizim istasyonumuz kendi araçlarımıza yakıt veriyor. Hiçbir indirim yapmamasına rağmen sıkıntı yaşıyor. Bu akşam zaten şirketin sermaye artırımını konuşacağız. Neden? Bakın örnek vereyim Şirketin en iyi geliri Asfalt yapım ihalesidir. Asfalt ihalesini aldık, her sene güzel gidiyordu. Bu ihale de fiyat farkı da yoktur. Şimdi asfalt fiyatı o kadar yükseldi ki şirket bile zarar etmeye başladı! Zarar ettiği için bizimde sermaye artırımına gitmemiz gerekti. Dolayısıyla, Çanakkale Belediyesi Akaryakıt istasyonu bu arkadaşlara bu fiyatta ve bu kadar vadede ki onlar 1 ay vadeli alıyorlar. Belediye akaryakıt istasyonunun bu vadede bu yakıtı verme şansı yoktur. Çünkü akaryakıt alımları, 7-10 günlük vadelerle yapılır. Bir tanker mal alıyorsun 7 günlük çek veriyorsun. 7 günden sonra vade verirseniz; 3 hafta da bekleyeceksin. Bu arada sürekli de yakıt vermeye devam edeceksin. Şirketin bu yükü kaldırma şansı, o ıskonto ve o vadede verme şansı da yoktur!” dedi.
Bu haber 5480 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER AYNALI PAZAR Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI