Bugun...
Bizi izleyin:Orman Müdürlüğü ve Altıncılar Bu Cesareti Nereden Alıyor?

Tarih: 05-04-2018 06:44:10 Güncelleme: 05-04-2018 07:20:10 + -


Atik Hisar Barajı Su Toplama Havzası içerisinde Altın Madenciliği yapan şirketin ruhsatsız bir şekilde ağaç katliamı yapması Çanakkale Kamuoyunda dikkatle takip ediliyor. Söz konusu ağaç katliamına göz yuman Çanakkale Orman Bölge müdürlüğü de henüz herhangi bir işlem yapmadı. Altın Madencisi firmasının uygulamalarına ve Orman Bölge Müdürlüğünün de suskunluğuna Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulundan tepki geldi; “Bu cesareti nereden alıyorlar?”


Orman Müdürlüğü ve Altıncılar Bu Cesareti Nereden Alıyor?

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulunca yapılan basın açıklamasında Atik Hisar barajı su toplama havzası içerisinde Altın Madenciliği yapacak firmanın ruhsatsız bir şekilde ağaç katliamı yaptığı hatırlatılırken, Orman Bölge Müdürlüğünün yargı kararlarına rağmen hiçbir yasal işlem yapmamasına tepki gösterildi. Altın Madenciliği yapacak firmanın ÇED Raporunun iptali konusunda yargı sürecinin devam ettiği belirtilen açıklamada; “Bilindiği gibi sağlıklı yaşam hakkımızın elimizden alınması anlamına gelen Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Ocağı Projesinde hazırlanan ÇED raporunun iptal edilmesi için Çanakkale Belediyesi tarafından Çanakkale İdare Mahkemesine dava açılmıştır. Aynı konuda odamız, Madra Dağı ve Kazdağı Belediyeler Birliği ve Çanakkale Serbest Mali Müşavirler Odası da dava açmışlardır. Her ne hikmetse açılan ÇED iptal davamız Çanakkale İdare Mahkemesi’nce reddedilmiştir. Bunun üzerine Çanakkale İdare Mahkemesinin kararı tarafımızdan temyize götürülmüş ve Çanakkale İdare Mahkemesinin söz konusu kararı, Danıştay Ondördüncü Dairesinin 13 Haziran 2017 tarihli kararı ile bozulmuştur. Danıştay kararı üzerine davalı idare olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı düzeltme talebinde bulunmuştur. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığının (Altıncı şirketi de müdahil olarak yanına alarak) yapmış olduğu karar düzeltilmesi talebi yine Danıştay Ondördüncü Dairesinin 30.01.2018 tarihli kararı ile reddedilmiştir” denildi.

 

AĞAÇ KATLİAMI İÇİN ALINMIŞ ÇED KARARI YOK!

 

Altın madecliği firmasının ruhsatsız ağaç katliamı yaptığına dikkat çekilen açıklamada; “Tüm bunlar yaşanırken söz konusu Altın şirketinin başvurusu üzerine; Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ruhsat alanını ağaçlardan “temizlemeye” başlamıştır. Kesim sahası Çanakkale’nin tek içme ve kullanma su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın Sarı Çay su toplama havzasının yukarı havza doğu sınırında yer alan Kirazlı-Kestane ya da Balaban Tepe orman ekosistemidir. Bu alan için verilen Danıştay kararı yukarıda açıklanmıştır. Diğer bir ifadeyle Orman Bölge Müdürlüğünce ağaç katliamı yapılan yer için alınmış geçerli bir ÇED kararı bile yoktur” denildi.

“ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ORMANI KORUMAK YERİNE..”

 

Yapılan hukuksuzluklara rağmen Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’nün asli görevinin ormanları korumak olmasına rağmen asli görevini yerine getirmemesine tepki gösterilen açıklamada; “Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ormanları korumak yerine, 6831 Sayılı Orman Kanununa da aykırı bir şekilde, işletme ruhsatı dahi olmayan bir şirketin hukuksuz talebini yerine getirmek için neden çırpınmaktadır? Burada kamuoyundan gizlenen gerçekler nelerdir? Burada kimlere bir fayda sağlanmaya çalışılmaktadır? Bu sorularımıza henüz karşılık bulamadık” ifadeleri yer aldı.

 

“BU BİR İLK DEĞİL.. YARGI KARARI OLMASINA RAĞMEN MÜDÜRLÜK..”

 

Atik Hisar Su toplama havzasındaki hukuksuzluğa sessiz kalan Orman Bölge Müdürlüğü’nün daha önce de Kirazlı Altın ve Gümüş madenciliği projelerinde de kaçak kesimlere göz yumduğu belirtildi. Açıklamada; “Bu uygulama Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ilk kez de yapılmıyor. 2017 yılı Haziran ayında da yargının “dur bakalım” demesine rağmen Aralık 2017’de Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Ocağı Projesi alanı çevresindeki ormanlar kesildi, orman içi ve yakın bağlantı yolları açıldı. Orman Bölge Müdürlüğü bu cesareti nereden alıyor? Bir devlet kurumu nasıl böyle fütursuzca davranabiliyor? Bu ağaç kıyımı, orman katli nereye kadar devam edecek? Kendimize, neden, diye sormadan edemiyoruz. Konuya neresinden bakarsanız bakın yanlıştır. İnsani olarak da hukuki olarak da yanlıştır. Hukuki mevzuatı uygulama konusunda alabildiğine titizlenmesi gereken bir idare kendisine kanunla verilmiş bir görevi yapmak yerine neden korumakla yükümlü olduğu bir alanı yok etmeye çalışır?”

 

“ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜ GÖREVİNİ YAPMAYA DAVET EDİYORUZ”

 

Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulunca yapılan açıklamanın devamında ise şu ifadeler er aldı; “Şu anda konu unutturulmaya çalışılmaktadır. Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Ocağı Projesi alanında ağaç kesimleri yapılmıyor gibi görünmektedir. Ancak bunun böyle olmadığını biliyor, gözlemliyoruz ve duyuyoruz. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğünü bir an önce 6831 Sayılı Orman Kanunu kapsamında çalışmaya, enerjisini yukarıda saydığımız hukuksuz uygulamalar yerine asli görevine dönmeye çağırıyoruz. Biliyoruz ki bu kurum bunları yaparsa Çanakkale Cennet Olur!

 
Bu haber 5911 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER BÖLGESEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI