Bugun...
Bizi izleyin:Ölümüne Çalışmak, Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!

Tarih: 09-11-2017 06:39:52 Güncelleme: 09-11-2017 07:34:52 + -


Batman’da Dr. Engin Karakuş, Adana’da Dr. Ece Ceyda Güdemek'in intiharının ardından İstanbul’da Tıp Fakültesi öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu yaşamına son verdi. Bir günde yaşanan üç genç doktor intiharı üzerine Çanakkale Tabipler Odası basın açıklaması yayınlayarak Sağlık çalışanları üzerindeki iş yükünün hafifletilmesi çağrısında bulundu.


Ölümüne Çalışmak, Çalışırken Ölmek İstemiyoruz!

Batman’da Dr. Engin Karakuş, Adana’da Dr. Ece Ceyda Güdemek'in intiharının ardından İstanbul’da Tıp Fakültesi öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu yaşamına son verdi. Bir günde yaşanan üç genç doktor intiharı üzerine Çanakkale Tabipler Odası Yönetimi basın açıklamasında bulundu. Yapılan açıklamada; “Aynı gün üç meslektaşımızı sonsuzluğa uğurlamanın ağır travması altında sizlere seslenmek istiyoruz! Acı kayıplarımızın ardında bizleri mutsuz eden, geleceğe dair umutsuz bırakan, yoran, tüketen, bazen pes ettiren karanlık bir tablo var: yoğun ve yorucu çalışma koşulları, uzun süren çalışma saatleri, mesleğimizi uygularken yaşadığımız duygusal ve fiziksel yüklenmenin getirdiği yıpranma, yetmezmiş gibi şiddete uğrama riskimiz, değersizleştirilen emeğimiz ve mesleki kimliğimiz, güvencesizlikle yaratılan geleceksizlik… Tükeniyoruz, hor görülüyoruz, saldırıya uğruyoruz, ölüyoruz, öldürülüyoruz. Artık yeter” ifadeleri yer aldı.

 

SON 10 YILDA SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İŞ YÜKÜ 5 KAT ARTTI

 

Hükümetin sağlık politikaları sonucunda son on yılda Sağlık Çalışanlarının iş yükünün 5 kat arttığının araştırmalarla ortaya çıktığı belirtilen açıklamada; “Sağlık çalışanlarında tükenmişlik oranı % 24 seviyesindedir. Yine sağlık çalışanlarının %69’u mobbinge uğradığını ifade ediyor. Sağlık çalışanlarının yüzde 65’i ‘imkanım olsaydı ben bu mesleği değiştirirdim’ diyor. 33 saati aşan nöbetler, 100 saati aşan haftalık çalışma saatleri, 5 dakikada bir hasta bakma zorunluluğu bizleri tüketiyor. Son 5 yılda Beyaz Kod’a 46 bini aşan şiddet başvurusu yapıldı. Saldırı tehdidi ile iç içe mesleğimizi yapmak zorunda bırakılıyoruz. Sadece kayıtlı olanlar üzerinden bir değerlendirme yapıldığında bile Türkiye'de günde 31 sağlık çalışanının sağlık hizmeti sunulan alanlarda şiddete maruz kaldığı görülüyor. Sadece son 10 yılda 215 sağlık çalışanı iş cinayetleri, uğradıkları şiddet, yaşadıkları baskı ve mobbing, tüketen çalışma koşulları sebepleriyle yaşamdan kopartıldı, ölüyoruz, öldürülüyoruz. Bu çığlığın her yerden duyulmasını istiyoruz” denildi.

 

Sağlık çalışanlarının ruh sağlığının bozulduğuna dikkat çekilen açıklamada; “Ruh sağlığındaki bozulmanın çalışma yaşamı ile ilişkisine bakıldığında; işçi sağlığı ve güvenlik politikalarındaki, yönetici çalışan iletişimindeki, karar verme süreçlerine çalışanı dahil etmedeki yetersizlikler önemli yer tutuyor. Çalışanların destek sistemlerinin yetersiz olması, uzun çalışma saatleri, görev tanımlarının net olmaması, yapılan işin içeriğinin çalışana uygun olmaması ve iş yoğunluğu en sık görülen risk etmenleri olarak belirlenmiş durumda. Hastayı müşteri, hekim ve sağlık çalışanını maliyet unsuru olarak gören sağlıktaki şirket anlayışı bu tablonun doğal iklimini yaratmaktan öteye gidemiyor. Döner sermaye gelirlerine ya da hastanenin cirosuna odaklanmış yönetim anlayışında ne yazık ki ne hasta olarak ne de hekim-sağlık çalışanı olarak “insan yaşamı” işin odağında değil. Bu sağlık ortamında insan hayatı değil paranın saltanatı hüküm sürüyor” denildi.

“OHAL İLE BİNLERE SAĞLIK ÇALIŞANI İŞTEN ÇIKARTILDI”

 

Çanakkale Tabipler Odası Yönetimi açıklamalarının devamında; “Hekimler ve sağlık emekçileri olarak ülkemizin sadece sağlık ortamından etkilenmekle kalmıyor, bir yurttaş olarak sürekli gerilimin körüklendiği, ırkçılığın, kadın düşmanlığının, mezhepçiliğin, savaş kışkırtıcılığının gecemizi gündüzümüzü kapladığı bir siyasal iklimde yaşamaya mecbur bırakılıyoruz. Bu tablonun somutlanmış hali Olağanüstü Hal uygulamaları olarak ifade ediliyor. Tüm yurttaşlarla birlikte biz sağlık çalışanları da demokratik hakları sınırlama ve yok etmeye odaklanmış bir siyasal olağanüstü hal rejiminde yaşamaya zorlanıyoruz. Binlerce sağlık çalışanının hukuksuz OHAL kararnameleri ile işinden ihraç edilmesi sağlık hizmeti sunan bizlerin üzerindeki basıncı arttırma ve karamsarlığa itmekten başka bir işe yaramıyor” ifadelerine yer verdi.

 

ARTIK YETER, ÖLÜMÜNE ÇALIŞMAYA HAYIR!

 

Tabipler Odası Yönetimi açıklamalarına şu ifadelerle son verdi; “Bizler; demokratik, barışçı, katılımcı ve insan odaklı bir ülke ve hiçbir hastanede tek bir şiddet ve saldırı olayının yaşanmadığı, sağlık çalışanlarının hastaların tedavilerini düzenlerken, tıbbi ihtiyaçları ve nitelikli sağlık hizmetinin gereklilikleri dışında bir baskı hissetmedikleri; hastaların, hasta yakınlarının ve hekimi ile birlikte ekip hizmetini sunan tüm sağlık çalışanlarının huzurlu bir biçimde hizmet sundukları bir sağlık ortamı istiyoruz. Hayatının baharında yitirdiğimiz üç meslektaşımız adına bir kez daha soruyoruz? Başka insanları yaşatmaya adanmış genç hekimlerin hayatı böyle sessiz sedasız biter mi? Mutlaka iç dünyalarının derinliklerinde çokça sorular vardı… Mutlaka… Ama 36 saatlik nöbetlerin, bitmek bilmeyen taleplerin, aşırı mesailerin, değerbilmez yöneticilerin, gencecik hekimleri işyerlerinde, evlerinde hayatlarına son verdirecek bu ülke ve sağlık ortamını yaratanların söyleyecek sözleri, vermeleri gereken hesapları yok mu?”
Bu haber 5888 defa okunmuştur.

Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
  Çanakkale 2015 Tanıtım Filmi
 • Barışın ve Özgürlüklerin Kenti "Çanakkale"
  Barışın ve Özgürlüklerin Kenti
 • TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
  TSK'dan Muhteşem Çanakkale Türküsü
 • Çanakkale Gangnam Style
  Çanakkale Gangnam Style
 • HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
  HASTANEDEN KAÇIRILAN BEBEK BULUNDU
 • CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
  CEPA AVM'de Çanakkale Türküsü
VİDEO GALERİ
YUKARI